16.5.2021 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

USA: Virus Ameriku nezboří

Může pád akcií na americké burze vést k jejich panickému výprodeji? Jak se odrazí na americké ekonomice ropná válka mezi Ruskem a Saúdskou Arábií?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Bilina 16.4.2020 16:11

Pan Fistejn zrejme americkou politiku a ciny potrhleho oranzoveho genia, ktereho ma plne zuby i rada republikanu prilis nesleduje. :(

J. Fridrich 3.4.2020 7:40

Děkuji pane Vintr za podrobný dokument o skutečnosti výchozích pozic aktérů II. svět. války.

J. Vintr 2.4.2020 23:18

Ono to bude možná tím, že v Americe se nepěstuje jen obilí. Hlavní zemědělskými plodinami jsou kukuřice a soja, kterých vypěstují mnohem víc víc než obilí.

V. Kun 2.4.2020 23:12

Velký omyl!!

J. Vintr 2.4.2020 22:58

EU nic neumožňuje. Je to jen parazit, který škodí a dělá věci, které by bez ní jednotlivé státy bez problémů zvládly samy, těžší a komplikovanější.

J. Vintr 2.4.2020 22:55

Myslíte, že většina Američanů uvěří tomu, že by je demokrati v čele s tím senilním dědkem dokázali z toho svrabu dostat? Tolik blbců tam snad není.

D. Nowodny 2.4.2020 22:54

Ha, kupujte ultrafialové žárovky a budete OK !

J. Vintr 2.4.2020 22:48

V čem se napakovali? Celé náklady války na evropském i pacifickém bojišti zaplatili američtí daňoví poplatníci. Pomoc, kterou poskytli Británii, jim Angličani spláceli několik destiletí a Rusáci ji nezaplatili vůbec. Po válce darovali evropským státům v podstatě všechnu techniku a zásoby, co sem v rámci válečných operací dotáhli a ještě mnoho navíc. Pomohli postavit na nohy válkou zničené Německo i Japonsko. Po válce udržovali přes padesát let v Evropě obrovskou vojenskou sílu, která odrazovala Rusáky od toho, aby zabrali i zbytek Evropy, který se jim nepodařilo ukořistit za války. Tak zkuste vysvětlit, v čem spočívalo podle vás to "napakování".

J. Vintr 2.4.2020 22:41

Ta americká pomoc Rusku byla mnohem, mnohem rozsáhlejší a její význam daleko překročil období druhé světové války. Pokud má někdo zájem, zde je velmi podrobný rozbor: https://www.valka.cz/13329-Ekonomicka-situace-SSSR-v-prubehu-1941-42-a-spojenecka-pomoc-Lend-Lease-dil-1

Je to delší čtení, ale stojí to za to.

To, jaké byli Rusáci svině dokládá, že kromě toho, že za tuto pomoc nejen nezaplatili, ale ještě se Američanům odvděčili nepřátelstvím a nenávistí.

J. Fridrich 2.4.2020 19:33

Já tam párkrát byl Fialo.. A Evropa je nyní opravdu ve velkých problémech, nevšiml jste si Fialo ?

J. Fridrich 2.4.2020 19:30

USA se napakovali ? Snad dvakrát reálně Evropě a Světu pomohli.. Amerika to jsme MY - VŠICHNI na této planetě - i Češi - to nevíte ?

R. Fiala 2.4.2020 19:07

Fridrichu nechcete se do té skvělé a kvetoucí Ameriky přestěhovat, abyste unikl z toho evropského srabu? Mohl byste se případně vrátit ve čtvrté osvoboditelské vlně.

P. Fanta 2.4.2020 17:03

To je blbost! Pojem "evropská válka" nemá relevanci, když našinci vlastnili 3/4 Zeměkoule, že? USA by porážkou nikliv dobrých msonců z Londýna a Paříže ztratili biliony dolarů co do nich navráželi v podobě válených úvěrů, takže moc na výběr neměli. Pro svět , tedy ten náš, bílý, evropský, byl výsledek WWI. naprostou katastrofou. A WWII. byla jen pokračováním té první se stejným ne-li horším výsledkem. USA se na obou válkách napakovaly jak nikdo a po té druhé převzali globální hegemonii a snaží se jí udržovat dosud, ač jim už dochází dech. Jedině v hodnocení Trumpa se shodnem. I já mu věřím, bohužel většina zdegenerovaných Amíků nikoliv ...

V. Novák 2.4.2020 15:51

Díky, takový rozbor jsem ani nečekal.

J. Fridrich 2.4.2020 15:08

" Virus Ameriku nezboří " - souhlas, virus Ameriku nezboří..

Amerika ( USA ) zachránila jen ve 20tém století Evropu několikrát - v první svět. válce ( poslala cca 2 100 000 vojáků a zvrátila patovou situaci ve prospěch dobré strany - a nemusela, byla to Evropská válka ), v druhé svět. válce byla její pomoc velmi významná nejen dodávkami do Velké Británie a SSSR ( kompletní podrobný přehled dodávek do SSSR je níže v " linku " ) ale i přímým vojenským zásahem - opět nemusela, byla napadena na druhé straně zeměkoule Japonskem v Pacifiku. V třetí svět. válce-studené nám přinesla svobodu a otevřela nám svět - to, že toho neumíme správně využívat je NAŠE chyba, ne Ameriky. Myslím, že Evropu zachrání i nyní, po čtvrté, pokud v Bílém domě usedne státník typu Ronalda Reagana - a to se stalo - a ten dá svět do pořádku - gigantickou sílu na to mají, chce to " jen vůli k činům "........ Evropští " měkejši " to neudělají a diktátor euroasijské " Říše zla by zapomněl " odejít...........

Takže ta pomoc " Zlé Ameriky " hodnému SSSR v II. svět. válce byla taková - posílám link rozboru - je kompletní a skvělý a u nás velmi málo známý o její velikosti :

http://neviditelnypes.lidovky.cz/historie-venona-manhattan-dco-/p_zahranici.aspx?c=A150504_104603_p_zahranici_wag

R. Vacek 2.4.2020 12:58

Asi se jedná o fake news z našeho ministerstva.

http://eagri.cz/public/web/mze/ministerstvo-zemedelstvi/proexportni-okenko/zemedelsti-diplomate/rusko/ruske-zemedelstvi-v-roce-2019-a-agrarni.html

V. Klepetko 2.4.2020 12:48

Stačilo by vrátit se před Lisabon. To byla optimální míra integrace!

V. Novák 2.4.2020 10:56

Nejen že Rusko vyváží obilí - už 4-5 let je v exportu obilí první na světě. Docela to vadí klasickým exportérům, protože díky objemu určuje ceny.

Obávám se, že to není až taková informace, aby byla někde vytažená, prostě je potřeba to sledovat rok za rokem.

O Ukrajinu vůbec nejde. Rusko má obrovské plochy využitelné půdy, které byly, sotva centrální sovětské plánování přestalo umrtvovat iniciativu, taky využity. Protože má takovou výměru a levné PHM, nemusí tolik hnojit, výnosy dohání právě plochou, a tedy produkuje levněji. Rusko taky vybudovalo vlastní speciální terminály na nakládku obilí na lodě. Prostě si Rusko vybudovalo i celý systém pěstování, dopravy a exportu.

Ukrajina je v... no není na tom dobře, protože ona potřebuje hnojit - a jejich chemičky jsou plajte, výroba dusíkatých hnojiv spotřebuje kvanta energie, a na nákup ze zahraničí není, zrovna tak není na naftu a maziva.

J. Stehlik 2.4.2020 10:31

No teď se natvrdo ukazuje , že vládnou národní vlády. EU je jen spolek který umožnuje obchod. Pokuď toto padne , vrátíme se před světové války do konkurujících si státu svými měnami , cly a obchodními bariérami.

J. Stehlik 2.4.2020 10:27

No dnes se psalo , že amíci mají za týden nárust 3 milionu nezaměstnaných. A to jsme asi jen na začátku .

Trumpovi jsem vcelku věřil že bude znovu prezidentem , ale ten virus vše změní . Pokud démos do toho šlápnou a umlátí ho vysokou nezaměstnaností , kolabujícím zdravotnictvím tak mají vyhráno . Florida - tam budou duchodci padat jak přezrálé hrušky .

Rozhodnou následující měsíce.

L. Severa 2.4.2020 10:25

Pane Vacku, můžete udat zdroj ze kterého máte informace, že Rusko vyváží obilí? Nějak se mně to nezdá. Kdysi se říkalo, že Ukrajina je sýpkou evropy, ovšem kde jsou ty časy. A hlavně tato země již není v Rusku.

V. Klepetko 2.4.2020 10:03

Velmoci nám pomohou, virus je nezboří!

Evropa se zazelená nikoliv kvůli Grétě, ale pod náporem ruských vojenských mediků. Čína nám darovala tmu, takže nám teď bude dlouhé roky prodávat svíčky... A Amerika? Ta se obětuje, nechá projít virus stádem, lepší kusy přežijí a budou těžit z ekonomiky, která se díky tomu nezastaví... Jenom je nejasné, jak dopadne ta... jakže se to jmenovalo... Evropská Unie? :-))

V. Novák 2.4.2020 9:40

USA jsou plné zařízení, továren, dolů, ba i měst, která nezmizela - ale protože ztratila ekonomický smysl, stala se z nich města, továrny a doly duchů. Často tak rychle a dokonale, že se nevyplatilo je ani bourat nebo převážet jinam.

V. Novák 2.4.2020 9:36

Gospodin Fištějn možná dobře hodnotí US politiku, ale když zabrousí do Ruska a ropy... dobře si vzpomínám, jak na podzim 2008 prorokoval brzký pád ruské těžby, protože "Rusko neotvírá nová naleziště" - v době, kdy otvíralo rovnou dvě. A budovalo ropovod do Nachodky s odbočkou do Číny.

No - a co se břidličné ropy týče, tak první US společnost už zahájila bankrotovou proceduru: Whiting Petroleum má 585 MUSD, ale dluží 2.2 GUSD. Tolik k tvrzení, že ropné společnosti mají značné finanční rezervy...

V. Podracký 2.4.2020 9:34

Coron je nevyzpytatelný. Dopady neznáme. Bude určitě pokles příjmů a tím i výdělků a tím i prodeje zboží. Také nafty samozřejmě. Méně se to týká plynu, protože plynem se topí, ale naftou jezdí. K přežití bude zapotřebí rezerv a yt nejsou. Nečeká nás asi nic moc, ale je otázka zda to bude horší než v r. 2008.

P. Staronový 2.4.2020 9:23

To jako že zmizí nejen společnost jako právnická osoba, ale i ty vrty a zařízení?

Velmi originální teze.

P. Staronový 2.4.2020 9:22

Nejenže klesla spotřeba, ale Saúdi začali více těžit, Rusáci také.

P. Staronový 2.4.2020 9:21

Jak to dopadne, to uvidíme.

J. Nevrkla 2.4.2020 8:02

Tak vida. FED má veškeré prostředky pro uklidnění trhu, stačí kliknout na mocné klávesnici a všechno bude fajn, slunce virus zničí, tezari mají velké finanční rezervy. Říkal to univerzitní profesor.

Problémem důvěryhodnosti je, že už takový lidé mnohokrát prokázali odtrzenost od normálního života.

Mnoho lidí v USA přichází o práci, mnoho lidí tam nemá zaplaceno sociální a zdravotní pojištění, zvláště nelegální migranti, lidé se duvodne obávají, že těmto lidem nezbude nic jiného než krást a rabovat. Proto se jak o závod ozbrojuji. Profesoři možná žijí na jiné planetě.

R. Vacek 2.4.2020 7:18

? Rusko by se snad klidně chovalo tak, jak j edle ekonomické teorie výhodné pro všechny - tedy soustředit se na to, co umí nejlépe a to ostatní si nakoupit jinde. Ale poblázněné sankce ho vedou k tomu, aby se obrátilo dovnitř a zajistilo si vyšší soběstačnost. A ono se mu to (ke smůle Evropy, která tak přichází o trh) docela daří. V zemědělství se stává soběstačným, dnes je již největším exportérem obilí a trží za něj více, než za zbraně.