23.10.2021 | Svátek má Teodor, Theodor


USA: Víc než zločin. Chyba

9.1.2021

Jsou místa, která každý slušně vychovaný a inteligentní člověk považuje za posvátná, nedotknutelná. Patří mezi ně budovy náboženské a „politické“ - na prvním místě sídla demokratických institucí.

Také symboly státu a národa - stejně jako symboly víry.

Kráčím-li po nádvořích Pražského hradu, cítím kdesi ve svém nitru pokoru, respekt, úctu. Bez ohledu na to, kdo momentálně vykonává funkci českého prezidenta. Vstoupím-li jako nekatolík do hradní katolické katedrály, cítím totéž.

Ve starověkém jeruzalémském Chrámu byl prostor, do kterého mohla vstoupit jedna osoba jednou za rok. Nejvyšší kněz do Svatyně svatých. Rozumějme: šlo o pouhý vstup osoby nejpovolanější z povolaných – a přesto platilo tak extrémně přísné pravidlo.

Představa, že by do Svatyně svatých vstoupil kdokoli jiný, dokonce se zlými úmysly, byla nemyslitelná. Přesto k tomu došlo; na nejposvátnější místo vstoupila noha nepřátel – a dodnes je tato skutečnost vnímána jako tragédie izraelského národa.

Jenomže: byli to nepřátelé, kteří v Chrámu realizovali nepřátelské úmysly.

Co ale soudit o tom, kdyby do Svatovítské katedrály pronikli věřící katolíci a chovali se násilně, nekřesťansky? Že to není možné? Jistě, je to jen podobenství.

To, čeho jsme byli svědky v Kongresu Spojených států na svátek Epifanie, Tří králů, žádné podobenství nebylo. Byla to šokující realita: znesvěcení chrámu demokracie, můžeme-li takto nazvat sídlo Sněmovny reprezentantů a Senátu. Lidé, kteří se toho dopustili, poplivali symbol vlastního státu. Je to totéž jako veřejně pokálet vlajku The Stars and Stripes.

Fyzický útok vůči oběma komorám amerického zastupitelského sboru nelze ničím omluvit, ospravedlnit, akceptovatelně zdůvodnit. Lze nalézt jen přitěžující okolnosti. Navíc – slovy klasika (de Talleyrand): Byl to víc než zločin. Byla to chyba.

Chyba, která zásadním způsobem poškodila pověst Spojených států. (Jen si všimněme, co se píše v diskusích na zpravodajských serverech a sociálních sítích.) Útočníci považující se za patrioty poskytli ideovým nepřátelům jedinečný argument k dehonestaci Spojených států.

Co dodat: tříkrálový útok na Kongres se pánům a dámám opravdu povedl. Posunuli „plebejství ulice“ daleko za autovou čáru – proti vlastní zemi. Škody jsou napáchány, džin je z lahve venku. Skvělá práce!

O co jsou lepší než výtržníci řádící pod hlavičkou BLM?

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.