25.10.2021 | Svátek má Beáta


Diskuse k článku

USA: Události na Kubě a reakce Ameriky

Občanské nepokoje na Kubě a reakce na ně hlavních hráčů politické scény Spojených států opět ukázaly, jak je americká společnost rozdělená podél stranických siločar. Zároveň při pohledu na ně zřetelně vidíme, k jakým hodnotovým posunům v ní dochází.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 25.7.2021 16:25

Lepší zítřky jsou určitě dostupné, ale nejdříve přes revoluci technologickou. Teprve dopadem revoluce technologické mohou proběhnout pozitivní sociální změny. Doufejme sociální změny k lepšímu. Může se to ale i zvrhnout, a právě naopak.

Z historie: Jeden osmašedesátník, Kamil, vyčítal před demokratickou volbou nového ředitele našeho ústavu (začátkem roku 1990) jinému osmašedesátníkovi, Alexandrovi Čestnějšímu (Sašovi), jeho nezřízený osobní život. Což neměl být příslib pro lepší budoucnost našeho výzkumného ústavu řízení na VUT Brno pod nový ředitelem. Načež Saša zaútočil: "Ty Kamile, a co bychom potom jinak ze života (my osmašedesátníci) měli?" Saša byl zvolen. Jako první zvedly své ruce Sašou sexuálně obtažené dámy. Tak fungovala česká demokracie po listopadu 1989.

Později si člen KSČ, ing. Miroslav Kelnar, zde stěžoval, že Saša, kterého komunisté také svým hlasem zvolili (hned po těch zmíněných ženách), že Saša byl fakticky agentem StB. A právě tento člověk, jako nový ředitel našeho ústavu, zblbnul Jeho Magnificenci Jiřího Zlatušku, z Masarykovy Univerzity v Brně. Výsledkem byla nikoliv nově vytvořená hodnota, ale skandálně zničená, pracně vytvořená, nová hodnota.

Závěr: Ano, lepší zítřky jsou dostupné nejprve přes technologickou revoluci. Ale pozor! Může se to sociálně zvrhnout úplně jinak. Kapišto, Pepíku?

J. Černý 25.7.2021 15:07

Komunisticky režim jistě neni v Haiti, Salvadoru, Guatemale, Dominikanske republice...a nekvete to tam. A proč to na Kubě nekvetlo před Castrem....

J. Fridrich 25.7.2021 15:11

Proti tomu, co je tam 62 roků nyní, to za Batisty kvetlo..

P. Milan 25.7.2021 17:36

Tak třeba mezi Haiti a Dominikánskou republikou (oboje na jednom ostrově a černošské) je markantní rozdíl. Dominikánská republika dost prosperuje, Haiti je jako Kuba, jen bez těch komoušů. Ovšem rozdíl mezi Kubou a Haiti je ten, že Haiti neprosperovalo nikdy, kdežto Kuba před komouši celkem jo. A další příklad je Venezuela. Před komouši fungovala dost dobře, s komouši je to tragédie.

Celkem vzato, neprosperuje žádná latinoamerická země, pokud v některé vypučí komouši, stane se z neprosperity tragédie.

M. Hoblík 25.7.2021 11:21

Politici USA by měli začít přemýšlet ja vybruslit z velkého krachu vlastní země. Sankcemi proti slabším zemím si zatím nikdy moc nepomohli!

J. Fridrich 25.7.2021 15:10

Oni pomohli nám - Evropanům třikrát - v první světové válce, v druhé světové válce, po válce UNROU a Marshallovým plánem obnovy Evropy a i v té třetí, studené válce, kdy nám Ronald Reagan vrátil SVOBODU rozbití Říše Zlá - rusácka...

I. Pávek 25.7.2021 16:04

Ty tu fridrichu si dovoluješ popírat, že kuře hrabe zadarmo? ;-D

P. Milan 25.7.2021 17:38

Hoblík je názorná ukázka, jak došlo k neštěstí v letech 1946-1948.

J. Novák 25.7.2021 11:12

Pouze se potvrzuje, že američtí 'Demokraté' nrmají se skutečnou demokracií nic společného a jsou to obyčejní socialisté na cestě ke komunismu.

R. Tichý 25.7.2021 13:28

Presne tak. Nemohou priznat krach kubanskeho socialismu, kdyz chteji budovat socialismus americky.

J. Kanioková 25.7.2021 14:53

Přesně tak...

J. Fridrich 25.7.2021 10:08

Je to zcela jasné - Trump to říká pravdivě a naplno tak, jak víme, že to je.. Biden to okecává a nechce ty jasné důvody toho Kubánského marasmu EKONOMICKÉHO, ale hlavně POLITICKÉHO, tedy nesvobody kubánských občanů po celou dobu 62 roků vlády odporné komunistické rodinné diktatury bratrů Castrů pojmenovat dle SKUTEČNOSTI.. A tak se liší i v jiných zemích Světa pravice od levice - ta se sklony k SOCIALISTICKÉMU " švajneraji.. "

J. Novák 25.7.2021 11:14

Je zajímavé, jak to slovo švajneraj je podobné jménu Švejnar.

J. Kanioková 25.7.2021 14:54

1*

I. Samson 25.7.2021 8:35

Myslím, že atraktivita Kuby zosobnené legendárnym fotom Che Guevaru se zasneným pohľadom k lepším zajtrajškom je nenávratne preč. Ak z krajiny odíde - vlastne utečie - za šesťdesiat rokov každý siedmy obyvateľ a nikto z Latinskej Ameriky sa tam dvakrát aj napriek minimálnemu jazykovému prahu dvakrát nehrnie, niečo s tým štátom nie je v poriadku a je trápne vyhovárať sa na ekonomické sankcie. Možno by pomohola metafora zo Shakespeaera o zhnitom štáte.

Kuba ako model pre rozvojový svet zlyhala a pre USA prestala byť zaumíva, keď J. F. Kennedy vyhnal z krajiny Sovietov a do batlôžku im pribalil aj ich jadrové rakety. Nejaká farebná revolúcia na Kube je dnes pre USA skôr čirnou morou. Naučiť desiatku miliónov nepracujúcich pracovat by americké hospodárstvo síce prežilo, ale niečo by to stálo. A postarať sa o milióny nových kubánskych imigrantov na Floride, ktorá aj tak, ako hovoria Američania, bola už dávno "highjacked by the Cubans", by z amerického sna veľmi rýchlo urobilo a "Cuban dream" s tvrdou republikínskou baštou nielen na Floride.

V. Suchodol 25.7.2021 0:34

Demopartaj USA je ideologicky velice blizko komunisticke bande vladnouci na Kube od roku 1959. O Antife, BLM, Jen Psaki, Bidenovi a dalsich se v podstate nema cenu bavit, pokud REPs pristi rok nepreberou Kongres a Senat a neudelaji razantni reformy zejmena justicniho a volebniho systemu, tak je s Amerikou konec. Tihle silenci ji maji v planu totalne znicit a vubec se s tim netaji.

J. Sinnreich 25.7.2021 0:03

Soudruzi v USA dnes prebiraji zkusenosti od soudruhu na Kube. BLM organizace urcite oceni zkusenosti kubanskych, dnes jiz devadesatiletych bojovniku "barbudos", kteri odesli se zbrani v ruce do hor bojovat za zniceni kapitalizmu.

F. Navrátil 25.7.2021 8:14

Je to mnohem složitější. Patrně nevíte, že komunisté byli ve čtyřicátých letech ministry ve vládě Fulgencia Batisty. Téhož prezidenta, proti kterému bojovali barbudos. Po útoku na kasárna Moncada obviňovali komunisté (Castro nebyl komunista) z maloburžoazní úchylky. Komunisté se stali součástí Castrova politického uskupení až v roce 1958. Barbudos byli zpočátku nacionalisté a neodešli bojovat za zničení kapitalismu, ale za odstranění zkorumpovaného proamerického Batistova režimu. USA v té době měly možnost podpořit povstání proti nenáviděnému Batistovi a Castro by se patrně stal jedním z mnoha latinskoamerických populistických diktátorů. Tím, že se musel obrátit o pomoc na SSSR, získali v jeho hnutí převahu komunisté a z hnutí národní fronty (ORI) se stala komunistická strana Kuby.

M. Pivoda 25.7.2021 14:29

Právník Fidel Castro vystudoval na kubánské katolické škole. Neměl tendenci se stát komunistou. Měl ale vrozenou kubánskou hrdost na svou rodnou zemi (tedy něco podstatného, co je pod úrovní zmínění pro novináře Jefima Fištejna) a vzbouřil se. Fidel měl podporu místního lidu, a proto ve střetu na Kubě zvítězil. Bylo to o fous, ale zvítězil.

Jenže Fidel nedomyslel všechny důsledky převratu. A pak už mu hodně alternativ k přežití v daném mezinárodním prostředí nezbývalo. Stal se proto komunistou.

Ano, Fidel se stal jen účelovým komunistou (pod tlakem okolností), ale na rozdíl od českých vyčuraných bezpáteřních Pepíků (kteří účelově nalezli do KSČ a tam zorganizovali místní mafii) Fidel věděl, že další politické překabátění by pro Kubu bylo již neúnosné.

A proto stále slyšíme "Socialismo o muerte!" (Socialismus nebo smrt!). Kapišto, Pepíku?

J. Hybler 24.7.2021 21:57

Pomiňme na chvilku vliv neschopnosti systému, režimu nebo embarga. Není to obecně názorný příklad "vlivu, významu a síly" potravinové soběstačnosti státu ? Naše obě zákonodárné komůrky ?

Z. Lapil 25.7.2021 21:48

Není to nějaký nesmysl? Stát, který je co k čemu, tj. který nechá lidi, ať se živěj, jak uměj, a , nehází jim do toho vidle státním plánem nebo vysloveně rozbujelou korupcí, je potravinově soběstačný v tom smyslu, že tam nikdo netrpí hlady.

Pokud je na tom Kuba tak špatně, že zásobování položí pona kolena embargo jednoho státu (ano - ,tak to, řekl bych,nebude chyba toho jediného státu. a blízkého)

V. Bok 24.7.2021 19:46

Občas Fištejn napíše i pěkny článek. Bohužel, ironii v něm občas vyzařující ne každý pochopí:-):-)

I. Samson 24.7.2021 10:28

Že je Kuba v kríze, to vedia všetci okrem Jefima Fištejna, ktorého priezvisko znie podozrivo.

Že štátom riadená ekonomika je etatisticky riadená hospodárska genocída páchaná na vlastnom obyvateľstve vie už každý absolvent aj tej najpodradnejšej univerzity v USA , okrem Jefima Fištejna (ale to jeho priezvisko! Mne sa nepozdáva košér).

Že Kubánci, ak Isla de Libertad navštívite, od vás bočia, keď sa len zľahka dotknete témy systému ich režimu de la Revolución Cubana, vie každý okrem Jefima Fištejna. Ten Jefim jiščó chorošó ale to jeho priezvisko! Že sa nehanbí!

To, že z Venezuely už utieklo do otroctva trhovej demokracie na tri milióny obyvateľov, vie každý, okrem J. Fištejna (a môžete vedieť, že sa tento známy autor predtým nevolal Yossif D. Hitlerštejn?).

To, že pochmúrne vyhliadky zahladzujeme tesne pred srdcovou porážkou priamo na javisku nanúteným kubánskym optimizmom vie každý okrem Jefima Fištejna (pozdravujem Milana Lasisu).

To, že Kubánky sú lenivé, disponujú veľkým talentom tancovať a vlniť sa pri cinkoch brnkacích nástrojo v jednom kuse celú pracovnú dobu (osemhodinový pracovný deň, ktorú si vydupala jedna z niekoľkých internacionál) vie keždý okrem Jefima Fištejna (Herrrgottt, ale to priezvisko!?)

A to, že je toho viac vie každý okrem J. Fištejna. Za tú jeho trestuhodnú nevedomosť mu ďakujem.

J. Ganaur 24.7.2021 11:37

Takového kastrovaného tura, přijmením Samson, jsme tu ještě neměli!!!:-P:-P:-P

J. Joudová 24.7.2021 12:26

Kromě toho, že jste si chtěl postěžovat na nedávný úraz s pádem na hlavu, jste tím svým příspěvkem chtěl říct co?

A. Bytová 24.7.2021 12:56

A proč vás to"priezvisko" tak irituje, pán Samson?

J. Jurax 24.7.2021 20:53

No jo, měl jste stručně napsat: Cítím se být chytřejší jak Fištejn! Třeba se to dá léčit.

J. Novák 25.7.2021 11:21

Já bych o těch absolventech amerických univerzit neměl tak dobré mínění. Oni mají na starosti úplně jiné věci, než studium a university jim v tom vycházejí aktivně vstříc.

J. Fridrich 25.7.2021 15:14

Jste opilý, nebo jen hlupáček Samson...?

T. Kučera 24.7.2021 10:25

Podstata článku- Trump je borec a Biden pitomec. To bylo možné napsat i bez té Kuby.