25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

USA: Turecká lekce pro Obamu

Kolem zmařeného pokusu o převrat v Turecku se zatím rojí více otázek než odpovědí. Čeho vlastně chtěli dosáhnout pučisté kromě svržení současného režimu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 20.7.2016 20:50

Obamův problém nebyl "plytký pragmatizmus"

"(Michael Crowly z portálu Politico klade Obamovi za vinu, že upřednostnil plytký pragmatismus strategického partnerství s Tureckem před obranou lidských práv a přivíral oči nad donebevolajícími příklady upevňování režimu osobní moci v Turecku. Nyní sklízí ovoce své zaslepenosti.)" ale pokrytectví, kdy pranýřuje i domnělé porušování lidských práv u nepřátel, ale u spojenců (zejména muslimů a marxistů) je nezmiňuje.

F. Vízek 20.7.2016 20:36

Vyváženě, spravedlivě, objektivně...

Turecký prezident je přes NATO našim spojencem, ba přítelem.

Řekl bych, že u nás platí: prevít, pokud je to NÁŠ prevít, je přijatelný, ať dělá cokoliv.

Soudím, že pravda a láska se s takovým chováním úplně míjí. Smutné...

J. Vintr 20.7.2016 10:53

Armádní převraty nikdy

nerušily v Turecku demokracii. Díky tomu se také mohl demokraticky dostat k moci diktátor Erdogan. Diktátorské režimy mívají často stejnou životnost jako diktátoři. Erdogan je poměrně mladý a tihle šmejdi se obvykle dožívají vysokého věku. Takže ten svrab v Turecku může být i na několik desetiletí.

.

V. Novák 20.7.2016 14:39

Re: Armádní převraty nikdy

Jenom ji tak drobáto modifikovaly... Když se demokratické výsledky nehodily, tak se halt předělaly.

J. Vintr 20.7.2016 15:46

Re: Armádní převraty nikdy

Ve statě, kde je většina obyvatel muslimy, by zákonitě v demokratických volbách musela zvítězit nějaká muslimská strana. Ovšem Islám se s demokracií neslučuje, takže by to byl také konec demokracie a návrat do středověku (což už se v Turecku nyní děje). Zakladatel moderního Turecka Mustafa Kemal toto dobře věděl a proto se snažil nastavit fungování státu tak, aby armáda byla schopna udržet v Turecku neislámský sekulární režim. Teď se to bohužel nepovedlo a už asi nikdy nepovede ...

B. Rybák 20.7.2016 19:10

Re: Armádní převraty nikdy

Demokratické reformy od Turecka požadovali všichni stoupenci politicko-korektního (nad)státního náboženství (např. EU-kracie i Obamova vláda v USA) jako součást svého útoku na židovsko-křesťanské kořeny "západu" projevující se nyní především podporou muslimů! Ataturkovo Turecko nemělo v dnešním světě žádnou perspektivu, nemluvě o tom, že počet věřících muslimů v něm neklesal (stejně jako v jiných částech světa)!

Erdogan je naprosto konzistentní. Byl za svou politickou činnost v kriminále a jeho strana byla v Kemalovské "demokracii" zakázána! Určitě bude Turecku vládnout lépe, než stoupenci nové svaté (tentokrát "zelené") říše národa německého v západní Evropě!

J. Vintr 20.7.2016 21:53

Re: Armádní převraty nikdy

Jestliže Turecko ovládne Islám, bude to špatně. Minimálně pro všechny v něm žijící nemuslimy a pro ženskou polovinu populace. Bude to nepochybně špatně i pro jeho ekonomiku a bude to špatně i pro Evropu, protože se Islám dostane až k jejím hranicím. A ne lecjaký Islám, ale Islám, disponující obrovskou armádou. Je naivní se domnívat, že Erdogan tolik baží po moci jen tak pro nic ...

J. Schwarz 20.7.2016 22:07

Re: Armádní převraty nikdy

A na tom se podepsala právě "evropská politiky lidských práv" která islamisty coby civilisty a "demokraty" proti armádě silně preferovala...

J. Ráž 20.7.2016 19:45

Re: Armádní převraty nikdy

Co je to demokracie? To je ten systém, který vládne EU? To jest, kdy silný rozhoduje bez ohledu na mínění slabšího? Systém, který klidně abstrahuje porušování smluv a smluvních ujednání kdykoliv se to silnému zachce? Demokracie je to, když nevolený úředník má větší moc než zvolený zákonodárný sbor?

Děkuji nechci.

A teď mi prosím někdo vysvětlete, proč by nějaká neevropská společnost měla zavádět systém, který jsme si v Evropě vymysleli jen pro sebe, pak z něho udělali frašku a který vůbec neodpovídá mentalitě neevropských národů ani jejich historickým zkušenostem, nota bene, když vidí, kam tento systém Evropu zavedl!

P.S. Jestli si někdo myslí, že byla někdy v Turecku demokracie, je hlupák! Mustafa Kemal,na kterého se slzou v oku vzpomínají evropští političtí vůdci že byl demokrat? Houby byl! Byl to despota, který potlačoval opozici způsobem, ze kterého by bylo lidskoprávním sluníčkářům špatně a podílel se na genocidě nejenom Arménů, ale i Kurdů a Arabů.

I. Schlägel 20.7.2016 10:08

Socialisté mají své, rozostřené,

vidění reálného světa. Obama není a nemůže být výjimkou. Pokud by byl schopen reálného vidění světa a podle toho konal, nemohl by být nikdy socialistou. Pokud je schopen reálného vidění světa a přesto je socialistou, je zároveň bezcharakterním člověkem.

J. Ráž 20.7.2016 19:45

Re: Socialisté mají své, rozostřené,

Asi tak!

D. Šimáček 20.7.2016 9:26

musulman barak ohava

je nejvetsim zlem pro usa, pro likvidaci erdogana by stacilo vyrazit turecko za obchodovani s IS z NATO a dat Kurdum a Rusku zelenou. ale nejspis by se amici museli zreknout par zakladen....

J. Fridrich 20.7.2016 14:27

Re: musulman barak ohava

Souhlas, i když politika se dělá jinak.. Nejslabší president Ameriky odchází a snad se rýsuje naděje na to, že nový president dá Ameriku a svět do pořádku..

V. Novák 20.7.2016 9:06

Ozývali se tihle velestarostové o demokracii v Turecku,

když tam vládly vojenské vlády, ať už přímo nebo prostřednictvím pseudovolených civilistů - přičemž pokud byly výsledky voleb "nevhodné", tak armáda převzala moc přímo?

Ozývali?

Pokud ne, promeškali nyní vzácnou příležitost držet huby...

R. Langer 20.7.2016 10:33

Re: Ozývali se tihle velestarostové o demokracii v Turecku,

O tom si ješte popovídáme, jak to bude s tím držením huby...

V. Novák 20.7.2016 14:37

Re: Ozývali se tihle velestarostové o demokracii v Turecku,

Nepopovídáme. není o čem.

Pokud drželi huby tenkrát, teď příležitost promeškali. Není o čem povídat.

Pokud už tenkrát kritizovali, moje slova o promeškání příležitosti se na ně nevztahují. Ani v tom případě není o čem povídat.

S. Rehulka 20.7.2016 15:05

Re: Ozývali se tihle velestarostové o demokracii v Turecku,

Čím větší levicový pokrytec, tím více mluví o demokracii !

A vůbec není omluvou, je-li ten pokrytec inteligentní, informovaný a "opatrně" proruský, potažmo i prosovětský !

A. Hrbek 20.7.2016 17:10

Re: Ozývali se tihle velestarostové o demokracii v Turecku,

Teď se zase ozývají "lidumilové" když má být v Turecku znovu zaveden test smrti.

A desítky let drží hubu o trestu smrti v USA nebo spřátelené Saudské Arábii.

J. Urban 20.7.2016 8:36

Nebýt Obama presidentem USA, už by byl

Erdogan v penálu nebo v lepším někde ve vyhnanství a vztahy USA-Turecko by byly ok. Samozřejmě ještě by Merkel nesměla být fírerkou EU, byť demokraticky zvolenou - jenže to byl Adolf taky :-(

Jenže - kdyby byly v (_._) ryby...

Z. Čábelka 20.7.2016 0:26

Prvním hvězdou

naděje bude až H. B. Obama emigruje do Turecké osmanské říše! Nech ́t mu onaa svítí na cestu!