26.9.2023 | Svátek má Andrea


Diskuse k článku

USA: Trumpovo vítězství - vzpoura proti bohatým elitám

Donald Trump napsal v jednom ze svých tweetů toto politicky nekorektní prohlášení: „Dejte mi čistý, nádherný a zdravý vzduch – což není to samé jako ty globálně oteplovací blbosti (v originále: ‘bullshit‘). Už mám dost toho nesmyslu!“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 17.11.2016 9:18

Re: oteplování kontra ochlazování - bylo vybráno!

http://media.rozhlas.cz/_audio/00640662.mp3

P. Rada 17.11.2016 9:15

Re: oteplování kontra ochlazování - mám-li si vybrat,

Ta přímluva má něco do sebe v tom smyslu, že sklouznutí do doby ledové by opravdu bylo pro biosféru neblahé. Vámi zmíněné střídání dob ledových a meziledových ale s vysokou pravděpodobností už skončilo. Není třeba být geniem - postačí se podívat na průběhy minulých meziedových dob a i průměrně bystrý ale zvídavý snadno pochopí, že tu něco zásadního nesedí. Podle této analogie by totiž už před 5000 lety mělo započít období pozvolného poklesu teplot a to se zjevně nestalo. Máteli opravdu zájem pročtěte si knížku "Pluhy nemoci a ropa". Ruddiman byl spíš oním geniem kterého přetlumočil V.Cílek.:

https://www.kosmas.cz/knihy/159234/pluhy-nemoci-a-ropa/

Podívejte se také na průběh teplot a srovnejte so to s obsahem skleníkových plynů v atmosféře. Jejich radiační vlastnosti už na zašátku 19 století objevila a potvrdila řada grniálních fyziků. Klimatologové dneška pak publikují studie o vývoj na dalších 10 tis let. Do slovenštiny jednu z posledních souborných a recenzovaných přetlumočil Ač.

http://ac.blog.sme.sk/c/402152/ako-bude-vyzerat-svet-o-10-000-rokov-zalezi-na-dnesnych-rozhodnutiach.html

P. Rada 17.11.2016 0:42

Re: Považujete emise CO2 za natolik škodlivé...?

Používám hlavně teplovodní vakuované trubice (postupně rozšiřováno od několika výrobců) ale všechny typu Heat-pipe. Popsány např zde:

http://www.trubicove-kolektory.cz/index.php?page=heat-pipe-kolektory

Už pracují deset let celoročně a bez závad. Udávaná životnost je přes 25let. Rozvíjím po celou tudo dobu hlavně akumulační možnosti. V tom tkví klíč k úspěchu.

Souhlasím proto s Vámi, že skladování energie je problém který už s principu rozšiřování systému může snížit celkovou efektivitu těžby energie.

Na druhou stanu je analogický problém průběžně odebírat obtížně regulovatelnou jadernou energii systémem s výrazně proměnlivou spotřebou. V obou případech je proto nutné energii akumulovat. Nejde tedy jen o jednostrannu "Achilovu patu". S cyklováním toků enegie se musí vyrovnávat naprostá většina přírodních metabolických procesů.

J. Jurax 16.11.2016 23:42

Re: Ti kdož omezují výkon varných konvic by měli

No, oni to ti blbečkové v bruseli teprve zvažují - takže to, co o nich zde píší pánové Maleček, Vaňura či Langer, naprosto platí. Jen neznalý blb může tohle byť jen zvažovat.

Gůgl na letmý dotaz nabídl:

http://ekonomika.idnes.cz/debaty-o-dalsim-omezeni-vykonu-spotrebicu-fjf-/test.aspx?c=A160517_185503_test_suj

https://www.novinky.cz/ekonomika/403310-unie-se-chysta-zakazat-neusporne-varne-konvice-feny-a-topinkovace.html

http://echo24.cz/a/wdrRv/novy-napad-bruselu-zakazat-neusporne-rychlovarne-konvice-a-feny

J. Jurax 16.11.2016 23:35

Re: Vzpoura...

Inu, nehodí-li se názor a pod nos neleze, nemůže než být ze Sputniku, není-liž pravda?

P. Vaňura 16.11.2016 22:52

Re: Považujete emise CO2 za natolik škodlivé...?

Jaká je ŽIVOTNOST Vámi používaných zařízení?

Jinak, jaderná energie by v masovém měřítku musela být založena na reprocessingu a množivých reaktorech. Achilovou patou fotovoltaiky je SKLADOVÁNÍ ENERGIE. Pokud by toto např. zvládnul Hitler, téměř určitě by neprohrál válku. Přesto, že to stálo takto extrémně, šlo o fyzické přežití předních nacistů, žádné zázračné skladování energie se Němcům vynalézt nepodařilo! I nejposlednější generace jejich ponorek pořád používala klasické akumulátory!

R. Brzák 16.11.2016 22:35

oteplování kontra ochlazování - mám-li si vybrat,

přimlouvám se za oteplování...

Samozřejmě, zatím neumíme klima cíleně ovlivnit (vlhký sen všech socialistů se ještě nesplnil). Ale, geologicky, jsme v době meziledové. Dokud mi nějaký génius nevysvětlí, že střídání dob ledových a meziledových již skončilo, budu se radovat z toho, že se neochlazuje a na případné následky oteplování se budu jistě schopen (spolu se svými sousedy, to je s lidstvem) adaptovat snáze, než na onen opačný případ...

J. Škodák 16.11.2016 21:13

Re: No a co s tím?

Na to,aby člověk zbohatl není třeba magisterský titul. Dnes jsou to chytráci,kteří pásli krávy v USA a nebo u nás pasáci,veksláci,estébáci...Tito zbohatlíci mají však chování řečnického psa.

V. Braun 16.11.2016 19:56

Re: Ti kdož omezují výkon varných konvic by měli

A kdo kde reguluje spotřebu varných konvic? Dejte sem odkaz na tu směrnici, pokud jej máte.

Vysavače regulovány jsou, tam ale taková úměra jako u konvic neplatí. Konvice pokud vím regulovány, zcela správně, nejsou.

V. Braun 16.11.2016 19:48

Pachauri nebo Trump?

Tam nevím za co je souzen p.Pachauri, ovšem Trump toho má dost. Aktuálně se například půjde obhajovat před soud kvůli (údajným) machinacím na jeho univerzitě.

http://www.vanityfair.com/news/2016/11/donald-trump-university-lawsuit

J. Šimek 16.11.2016 19:37

Re: Vzpoura...

Něco rovnou ze Sputniku nemáte?

P. Rada 16.11.2016 19:04

Re: Považujete emise CO2 za natolik škodlivé...?

Přidrzlosti, pomluvy... předvádět dokážete průběžně - naopak argumenty nejsou Vaší silnou stránkou - nebo jsem někdy něco věcného přehlédl?

Tvrdím proto, že takto jen pomluvami nelze v realitě dlouhodobě obstát. V tomto omylu tkví příznačně spíše Vaše "pomatenost" - kterou však projekcí házíte na jiné. Nemohu ale vyloučit ani zlý úmysl.

Pokud Vás skutečně zajímá jak funguji kokrétněji. Tak se mi už několik let a stále lépe daří např. čerpat energii k vytápění RD jen s obnovitelných zdrojů. Ročně mi např. tepelný solár dává zhruba 10MWh tepla a tím činí zateplený domek prakticky pasivním. Není to sice tak pohodlné jako jsou teplárenské rozvody či plynofikované bydlení, v mrazech a období bez slunečního svitu si ještě vypomáhám palivovým dřevem - ale stojí to vše oproti minulosti prakticky už jen mou průběžnou údržbu. Kdo chce být svobodný - musí se o to přičinit.

Jak je na tom třeba v celoroční bilanci za otop asi pan Langer?

P. Rada 16.11.2016 18:40

Re: člověk dokáže klima ovlivnit

K té myšlence ..""ještě nikdy nebylo, aby nějak nebylo"... jen dodávám, že za dobu exustence lidstva se skutečně nikdy nestalo, že by došlo k přechodu na jinou geologickou epochu - nyní nastává Antropocén a tím končí střídání dob ledových. Problém je ta strmost změny.

I daleko menší výkyvy v klimatu - změny vzdušného a mořského proudění dříve vykolejili kdejakou civilizaci. To proto, že prostředků nebývalo nikdy nazbyt. To je ale právě situace do které dnes lidstvo vstupuje už nikoli lokálně ale globálně. Surovinové zdroje na kterých stavíme svou dnešní vlivnost jsou nutně vyčerpatelné. O tom nakonec i ty pohádky vyprávějí - jen v docela jiném měřítku. Pohádku si lze poslechnout - pouvažovat ... realitu však je nutno prožít. Donedávna jsme ještě mohli spoléhat, že co nemáme doma - má soused... nebo je to někde poblíž pod povrchem ještě ukryto a také že se příroda o recyklaci našich odpadů postará. To se ale už neděje.

S nástupem globalizace + informatiky + družicového půzkumu se neznámá/pohádková bohatství stala vyčíslitelná - a o tom tato né zcela přesná čísla umět v jednání reflektovat tkví klíč k úspěšné budoucnosti.

https://docs.google.com/file/d/0B4AuENhmC5kDSTZkSEEydk0yems/edit?pli=1

K. Janyška 16.11.2016 16:15

Re: Uvidíme,

Já ne, já říkám uvidíme... Dzp.

O. Uživatel 16.11.2016 16:13

Uživatel požádal o vymazání
P. Rada 16.11.2016 15:04

Re: Vaše teorie ?

Pane Vanuro nezjednodušujte si situaci politickou "barevností" podle obliby. Populačně/četností už celá euroamerická civilizave četností staguje až vymírá. Psychologicky jí chybí jednotící ideály a sociologicky se v ní rozevírají nůžky nesnášenlivosti. Procento populase dnes už vlastí polovinu světových zdrojů. Toto se v historii nikdy nestalo.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Btov%C3%A1_populace

Na druhou stranu doposud ještě prakticky všude roste měrná spotřeba a nyní extrémě i v doposud rozvojovém světě (Čína, Indie..). Mnozí hnáni informatikou se honem chtějí mít materiálně tak jako my a jdou na to zktratkou pobízeni u nás vymyšlenou reklamou přes naše technologie peníze a jen za své suroviny těžené až otrockou prací. Drancovačku neobnovitelných surovin ale iniciovala tzv západní civilizace a její ohledně důsledků nekontrolovaná chtivost. Donedávna bylo kam externality rozptylovat... dnes se ta vlna ale dokonce vrací. Např. i světové oceány tak zanedlouho mohou obsahovat už víc plastů jak ryb o atmosféře a měrné míře na skleníkovém efektu nemluvě.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/za-tricet-let-muze-byt-v-oceanech-vic-plastu-nez-ryb-varuji/r~342b0ade362111e682470025900fea04/?redirected=1479304371

Rozvoj člověka jako bytosti jsme zaměnili za rozvoj jeho motorizace, pohodlnosti a požitkovosti - tedy konzumu! Došlo to tak daleko, že si prakticky už nevážíme pojmů jako stabilita, skromnost a houževnatost... ale naopak nekriticky obdivujeme nejsilnější, nejrychlejší, nej... ale mnohdy už odtržené od života. Chceteli mermomocí barevnost pak je základem "zelená" fotosyntéza a my její nadstavbou dnes krátkodobě podepřenou hlavně o po uhlíku "černé" fosily.

J. Kulheim 16.11.2016 14:42

Škoda, že není na světě víc A. Aldů.

Škoda, že není na světě "Vzdělanců, kteří ví co je pro "nekulturní venkovský balíky nebo Moravany", dobré a koho by měli volit

A. Alda 16.11.2016 14:33

No a co s tím?

Hlupáci dnes získávají magisterské tituly, zatímco dříve by pásli ovce. Ale protože dne mají titul, tak přeci mají právo rozhodovat, vždyť jsou vzdělaní a kdo to nechápe, je nekulturní venkovský balík nebo Moravan, volící Zemana či v Americe Trumpa.

A. Alda 16.11.2016 14:31

Vzpoura...

každý ji vidí jinou: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Miroslav-Polreich-Lhali-jste-CT-i-politici-Jmena-zname-A-cekate-ze-ted-se-pojede-dal-Trump-neni-vzpoura-bileho-muze-ale-cloveka-463063

R. Langer 16.11.2016 14:24

Re: Soros organizuje a platí...

Tak doufejme, že to už konečně někdo těm profesionálním aktivistům pořádně spočítá. Tak, že si ten "aktivismus" příště pořádně rozmyslí.

R. Langer 16.11.2016 14:19

Re: člověk dokáže klima ovlivnit

Člověk neovlivňuje nic. :-P

R. Langer 16.11.2016 14:17

Re: Považujete emise CO2 za natolik škodlivé, že jste pro

Matko Přírodo, to jsou zase bláboly. Víš co, Zelený sedmilháři? Zkus tu energii používat sám a jedině tak rok, dva, a pak nám sem přijdi říct, jak to fungovalo, pomatenče. :-P

R. Langer 16.11.2016 14:13

Re: Ti kdož omezují výkon varných konvic by měli

Ano, tomu pochopitelně rozumí každý, kdo má v hlavě mozek. Což byrokrati z EU nejsou, ti to tak prostě "cítí". :-(

Z. Lapil 16.11.2016 13:57

Re: člověk dokáže klima ovlivnit

Pravda je možná taková, že na dostatečně komplexní systém je každý rozum krátký.

Se zkušeností, že kdykoliv svět začal řídit nějaký "génius" považující rozum za generátor jednoznačných odpovědí, skončilo to špatně, se raději do řízení světa moc nemontuju a raději spoléhám na to, že "ještě nikdy nebylo, aby nějak nebylo". A zlepšuju, co mi přijde vhodné, například třídím odpad a nadávám na řepku.

Vlastně, co se namáhám s psaním. Řeč je o hodnotách a moudrosti a moudrost je jistě i v pohádkách:

http://www.cist.cz/Pohadky/rozum.htm. Je to Erbenova Rozum a štěstí, ať to nemusíte hledat :-).

O. Uživatel 16.11.2016 13:44

Uživatel požádal o vymazání
Š. Hašek 16.11.2016 13:10

Re: člověk dokáže klima ovlivnit

..... pobíhá zeleně natřený manželBursík!

Liška jest chytrý tvor. ......... Jo aha!! Vy jste jako myslel Lišku, toho ekoeuropravdulásku!! Člověk si dá po obědě jednu Plzničku a už mu drhne procesor. Tak tedy tu lišku/toho Lišku. Klidně.

P. Rada 16.11.2016 12:58

Re: pane Schwarzi

Jo a odpověd na to zpochybnování je zas spochybnována ... jen aby se nemusely hned začít nést důsldky - "a po nás potopa".

https://www.skepticalscience.com/docs/Guide_Skepticism_Slovak.pdf

P. Rada 16.11.2016 12:54

Re: Považujete emise CO2 za natolik škodlivé, že jste pro

Pane Vanuro já jsem pro efektivní využívání energie jádra. Dokonalý kvantově fůzní sluneční generátor máte k dispozici i Vy! V podmínkách ČR v Vám dává jen v přímém osvitu zhruba 1MWh/m2 ročně. Proč to nevyužít?

Něco jiného jsou ta ekonomicky neúnosná JE monstra 3+generace pracující při těžbě energie na bázi rozoadu jader uranu často méně efektivně jak OZE (https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI) a navíc s řadou neošetřených rizik odpovídajících nedořešenému extrémně výkonného systému člověk + stroj v neuzavřeném palivovému cyklu se skladovacímy dopady na 400tis let.

L. Šarina 16.11.2016 12:51

Ani jsem si nestačil všimnout,

zě Tramp je bezdomovec:-)))

P. Vaňura 16.11.2016 12:51

Vaše teorie sed vyznačují minimální znalostí historie

a naprostou neznalostí psychologie a sociologie v reálném, tedy nezelené a politicky nekorektní podobě.

Hlavním problémem planety je přelidnění, což dokonce chápou i někteří zelení. Že to pro nás znamená státi se navenek někým, jako byli starověcí Sparťané, jejich civilizace byla založena na schopnosti nelítostně se bránit početní přesile (což je dnes usnadněno existencí ZHN) nepochopí ani oni!