29.11.2023 | Svátek má Zina


Diskuse k článku

USA: Trumpovo vítězství - vzpoura proti bohatým elitám

Donald Trump napsal v jednom ze svých tweetů toto politicky nekorektní prohlášení: „Dejte mi čistý, nádherný a zdravý vzduch – což není to samé jako ty globálně oteplovací blbosti (v originále: ‘bullshit‘). Už mám dost toho nesmyslu!“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Brzák 16.11.2016 22:35

oteplování kontra ochlazování - mám-li si vybrat,

přimlouvám se za oteplování...

Samozřejmě, zatím neumíme klima cíleně ovlivnit (vlhký sen všech socialistů se ještě nesplnil). Ale, geologicky, jsme v době meziledové. Dokud mi nějaký génius nevysvětlí, že střídání dob ledových a meziledových již skončilo, budu se radovat z toho, že se neochlazuje a na případné následky oteplování se budu jistě schopen (spolu se svými sousedy, to je s lidstvem) adaptovat snáze, než na onen opačný případ...

P. Rada 17.11.2016 9:15

Re: oteplování kontra ochlazování - mám-li si vybrat,

Ta přímluva má něco do sebe v tom smyslu, že sklouznutí do doby ledové by opravdu bylo pro biosféru neblahé. Vámi zmíněné střídání dob ledových a meziledových ale s vysokou pravděpodobností už skončilo. Není třeba být geniem - postačí se podívat na průběhy minulých meziedových dob a i průměrně bystrý ale zvídavý snadno pochopí, že tu něco zásadního nesedí. Podle této analogie by totiž už před 5000 lety mělo započít období pozvolného poklesu teplot a to se zjevně nestalo. Máteli opravdu zájem pročtěte si knížku "Pluhy nemoci a ropa". Ruddiman byl spíš oním geniem kterého přetlumočil V.Cílek.:

https://www.kosmas.cz/knihy/159234/pluhy-nemoci-a-ropa/

Podívejte se také na průběh teplot a srovnejte so to s obsahem skleníkových plynů v atmosféře. Jejich radiační vlastnosti už na zašátku 19 století objevila a potvrdila řada grniálních fyziků. Klimatologové dneška pak publikují studie o vývoj na dalších 10 tis let. Do slovenštiny jednu z posledních souborných a recenzovaných přetlumočil Ač.

http://ac.blog.sme.sk/c/402152/ako-bude-vyzerat-svet-o-10-000-rokov-zalezi-na-dnesnych-rozhodnutiach.html

P. Rada 17.11.2016 9:18

Re: oteplování kontra ochlazování - bylo vybráno!

http://media.rozhlas.cz/_audio/00640662.mp3

V. Braun 16.11.2016 19:48

Pachauri nebo Trump?

Tam nevím za co je souzen p.Pachauri, ovšem Trump toho má dost. Aktuálně se například půjde obhajovat před soud kvůli (údajným) machinacím na jeho univerzitě.

http://www.vanityfair.com/news/2016/11/donald-trump-university-lawsuit

A. Alda 16.11.2016 14:31

Vzpoura...

každý ji vidí jinou: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Miroslav-Polreich-Lhali-jste-CT-i-politici-Jmena-zname-A-cekate-ze-ted-se-pojede-dal-Trump-neni-vzpoura-bileho-muze-ale-cloveka-463063

J. Šimek 16.11.2016 19:37

Re: Vzpoura...

Něco rovnou ze Sputniku nemáte?

J. Jurax 16.11.2016 23:35

Re: Vzpoura...

Inu, nehodí-li se názor a pod nos neleze, nemůže než být ze Sputniku, není-liž pravda?

L. Šarina 16.11.2016 12:51

Ani jsem si nestačil všimnout,

zě Tramp je bezdomovec:-)))

M. Malovec 16.11.2016 12:32

Problém vysavačů

a varných konvic tkví v neznalosti těch, kteří rozhodují o budoucnosti miliard lidí, v neznalosti trojčlenky z učiva základních škol. Pro čas a výkon platí nepřímá úměra. Vyšší-li výkon kratší čas vysávání a naopak. Měl by jim nějaký páťák poradit.

P. Vaňura 16.11.2016 12:41

Ti kdož omezují výkon varných konvic by měli

být okamžitě zbaveni funkce pro naprostou nekompetentnost! Pro ohřátí daného množství vody na danou teplotu je teoreticky potřeba stejné množství energie bez ohledu na výkon konvice. Protože ale ohřev v konvici s menším výkonem trvá déle, jsou zde VĚTŠÍ ztráty tepla během ohřevu, takže v praxi konvice s menším výkonem potřebuje k ohřevu daného množství vody na danou teplotu VĚTŠÍ množství elektřiny!

R. Langer 16.11.2016 14:13

Re: Ti kdož omezují výkon varných konvic by měli

Ano, tomu pochopitelně rozumí každý, kdo má v hlavě mozek. Což byrokrati z EU nejsou, ti to tak prostě "cítí". :-(

V. Braun 16.11.2016 19:56

Re: Ti kdož omezují výkon varných konvic by měli

A kdo kde reguluje spotřebu varných konvic? Dejte sem odkaz na tu směrnici, pokud jej máte.

Vysavače regulovány jsou, tam ale taková úměra jako u konvic neplatí. Konvice pokud vím regulovány, zcela správně, nejsou.

J. Jurax 16.11.2016 23:42

Re: Ti kdož omezují výkon varných konvic by měli

No, oni to ti blbečkové v bruseli teprve zvažují - takže to, co o nich zde píší pánové Maleček, Vaňura či Langer, naprosto platí. Jen neznalý blb může tohle byť jen zvažovat.

Gůgl na letmý dotaz nabídl:

http://ekonomika.idnes.cz/debaty-o-dalsim-omezeni-vykonu-spotrebicu-fjf-/test.aspx?c=A160517_185503_test_suj

https://www.novinky.cz/ekonomika/403310-unie-se-chysta-zakazat-neusporne-varne-konvice-feny-a-topinkovace.html

http://echo24.cz/a/wdrRv/novy-napad-bruselu-zakazat-neusporne-rychlovarne-konvice-a-feny

A. Alda 16.11.2016 14:33

No a co s tím?

Hlupáci dnes získávají magisterské tituly, zatímco dříve by pásli ovce. Ale protože dne mají titul, tak přeci mají právo rozhodovat, vždyť jsou vzdělaní a kdo to nechápe, je nekulturní venkovský balík nebo Moravan, volící Zemana či v Americe Trumpa.

J. Kulheim 16.11.2016 14:42

Škoda, že není na světě víc A. Aldů.

Škoda, že není na světě "Vzdělanců, kteří ví co je pro "nekulturní venkovský balíky nebo Moravany", dobré a koho by měli volit

J. Škodák 16.11.2016 21:13

Re: No a co s tím?

Na to,aby člověk zbohatl není třeba magisterský titul. Dnes jsou to chytráci,kteří pásli krávy v USA a nebo u nás pasáci,veksláci,estébáci...Tito zbohatlíci mají však chování řečnického psa.

K. Janyška 16.11.2016 9:15

Uvidíme,

uvidíme... Dzp.

Š. Hašek 16.11.2016 10:32

Re: Uvidíme,

Uvidíme ....... a moc to neovlivníme. Skoro vůbec.

A hlavně to neovlivní "klimablbečkové" jako Caprio, All Gore, JauJau. Ti se jen napakují.

D. Polanský 16.11.2016 11:49

Re: Uvidíme,

přesně tak uvidíme. Slova jsou slova, počkáme a budeme hodnotit činy. Teď jenom mlátíme všichni hubou o nejasných představách "zázraku" zvaného Trump.

K. Janyška 16.11.2016 16:15

Re: Uvidíme,

Já ne, já říkám uvidíme... Dzp.

F. Eliáš 16.11.2016 7:56

Oteplování existuje

A existovalo odnepaměti. Rovněž je i ochlazování. To rovněž existuje stejně dlouho. I ty klimatické změny jsou běžné. Akorát předpoklad, že to dokáže člověk ovlivnit je příliš zpupný.

M. Šejna 16.11.2016 8:03

člověk dokáže klima ovlivnit

člověk dokáže klima ovlivnit, nedokáže ho ale zatím řídit.

Nikdo nezpochybňuje existenci městských tepelných ostrovů. Nikdo nezpochybňuje, že je to lidstvo, které přidává svou činností do atmosfery CO a metan.

Tak kde vidíte tu zpupnost názoru, že člověk ovlivňuje klima?

P. Rada 16.11.2016 9:02

Re: člověk dokáže klima ovlivnit

Mám za to, že je to s tím "člověkem" trochu jinak. Je totiž stále tvorem převážně intuitivním - nikoli rozumným i když si přízvisko sapiens dal samolibě na vývěsní štít. Lidstvo však nedokáže jednat rozumě jako celek. Není totiž schopno dostatečně efektivně ovládat samo sebe a zároven upustilo od systému vlády elit který mohl eliminovat/obcházt davovou hloupost. Naopak jak ukázali i americké volby systém intuitivní i v hlasování volebním je mu dnes dominantní. Ten je navíc taktovaný "pětiletkami" a tak za jevy přesahující takový limit prakticky nikdo nenese odpovědnost.

http://technet.idnes.cz/jak-si-zamilovat-system-0sw-/veda.aspx?c=A121204_153944_veda_mla

Spousta nenaplněných resolucí OSN ... je toho přeci výrazem a to přesto, že člověk už si dokázal řadou dílčích kroků podmanit celou planetu a je i schopen globálně komunikovat. Fakticky přitom dokáže biosféře hrozit zničením a realita tomu odpovídá. Jen tu a tam se mu podařilo místně biomy chránit či dokonce revitalizovat. Daleko obtížnější úkol ale je - život jako celek v uzavřeném systému rozvíjet. Na zničení prostředky bezpochyby lidé mají - jestli i na rozvoj je zásadní a znepokojivá otázka.

Pokud civilizační sysstém nezvládá ani ovládat sám sebe - např pro převládající podněty malého nadhledu, egoismu, chamtivosti... - tak sotva dokáže řídit klima planety, jejíž biosfera je mu kolébkou. I když toto vše někteří (vyjma většinových váhajících a pak "Šálků, Kremlíků, Švejků...") VĚDÍ - přesto se to současné globální civilizaci může stát osudným.

https://www.seberizeni.cz/je-s-nami-konec/

Z. Lapil 16.11.2016 10:00

Re: člověk dokáže klima ovlivnit

Moje otázka zní, jestli je řízení lidstva rozumem lepší, než "řízení" intuitivní.

Počítám, že se shodneme na následujícím: pro člověka/lidstvo platí základní ekologické(?) zákony. Zejména ten, že překročí-li velikost populace úživnost území (v našem případě celé planety, protože obchodovat umíme i "napříč kulturami"), začne se velikost populace zmenšovat.

Dovedu si představit, že nějaký "populační panel OSN" zasedne a přidělí kvóty obyvatel, i když jednohlasně to asi nebude. A dál? Budou to jednotlivé státy respektovat dobrovolně? Nenechte se vysmát. Takže vznikne nějaká "mezinárodní populační policie"? I kdyby jedna z těch věcí nastala, vemte jed na to, že během pár let vystoupí nějaký Trump s tvrzením, že nějaký z předpokladů je blbost a volte mě a budete se mít líp, nebo nedejpámbu nějaký Hitler s tím, že za všechno můžou Židi, a bez ohledu na to, jestli zrovna v tomhle konkrétním tvrzení mají nebo nemají pravdu, jdou závěry panelu pro populaci do pryč.

Protože KUS pravdy hypotetický dotyčný určitě má: pro globální existuje nejeden argument (třeba já mám za významnou skutečnost, že před třiceti čtyřiceti lety vážně hrozilo globální ochlazení; nepřečetl jsem si to, pamatuju si to) a tvrzení "Židi můžou za všechno" je přesně stejně hovadné zjednodušení, jako "žádný Žid za nic nemůže".

Takže s rozumem opatrně. Takoví mravenci ho moc nepobrali, a už jsou tu nějakou tu stovku miliónů let.

P. Rada 16.11.2016 12:38

Re: člověk dokáže klima ovlivnit

Dávám Vám zapravdu, že celá tisíciletí co tu byly civilizace se doposud obešly dominantně bez "rozumu" - jen za pomocí víry a obnovitelných zdrojů o malé vydatnosti i návratnosti. Takto v období průběžné nouze se totiž nedalo mnoho nebo dokonce dokonce globálně zkazit a když tak místně zafungoval přirozený výběr.

Rozuměji spravované civilzace (vytváření zásob pro obtížná období, dělba práce, migrace v případě klimatických změn...) si přesto ve výkyvech vlivů udržely větší životaschopnost. Poslední století si však člověk právě svým rozumem dopomohl jak k nebývalým znalostem tak k nebývalým zdrojům a s tím vším spojeným neobvyklým rizikům. S globálními výzvami/problémy však nemá lidstvo žádnou zkušenost a v takovém případě intuice pravidelně selhává.

Přehlížení známých rizik odůvodněné argumentací: ... "Takže s rozumem opatrně. Takoví mravenci...".... proto považuji za nekorektní. Zajímavější je otázka zda vzdělanost nutně vede jen k pokroku. Zneužitelnost zbraní hromadného ničení jako jeden s důsledeků vzdělanosti je snad známá a není jediným případem.

Korektní otázka zda je intuice lepší jak rozum? - by měla být pro jednoznačnost odpovědi vymezena a konkretizována. Pravděpodobnostní odpověd bude pravidlem zejména v komplexních případech a dokonce nutná při deterministickém chaosu. Největší zla pak pramení s přijetí falešné pravdy jako šablony až dogmatu právě pro velmi složité situace.

Řešení by snad mohlo tkvět v rozvinutém kritickém způsobu myšlení. Toho je však schopen jen zlomek populace která se však zacyklila v údajně nejlepším systému demokracie ale bez adekvátní odpovědnosti a žel dál ovládaném skrze emotivitu, víru.... Vzláště nebezpečné je pokud se společnost dostane pod dominantní vliv mocensky posedlých - tedy bez účinných zpětných vazeb k dlouhodobějším cílům.

P. Vaňura 16.11.2016 12:51

Vaše teorie sed vyznačují minimální znalostí historie

a naprostou neznalostí psychologie a sociologie v reálném, tedy nezelené a politicky nekorektní podobě.

Hlavním problémem planety je přelidnění, což dokonce chápou i někteří zelení. Že to pro nás znamená státi se navenek někým, jako byli starověcí Sparťané, jejich civilizace byla založena na schopnosti nelítostně se bránit početní přesile (což je dnes usnadněno existencí ZHN) nepochopí ani oni!

P. Rada 16.11.2016 15:04

Re: Vaše teorie ?

Pane Vanuro nezjednodušujte si situaci politickou "barevností" podle obliby. Populačně/četností už celá euroamerická civilizave četností staguje až vymírá. Psychologicky jí chybí jednotící ideály a sociologicky se v ní rozevírají nůžky nesnášenlivosti. Procento populase dnes už vlastí polovinu světových zdrojů. Toto se v historii nikdy nestalo.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Btov%C3%A1_populace

Na druhou stranu doposud ještě prakticky všude roste měrná spotřeba a nyní extrémě i v doposud rozvojovém světě (Čína, Indie..). Mnozí hnáni informatikou se honem chtějí mít materiálně tak jako my a jdou na to zktratkou pobízeni u nás vymyšlenou reklamou přes naše technologie peníze a jen za své suroviny těžené až otrockou prací. Drancovačku neobnovitelných surovin ale iniciovala tzv západní civilizace a její ohledně důsledků nekontrolovaná chtivost. Donedávna bylo kam externality rozptylovat... dnes se ta vlna ale dokonce vrací. Např. i světové oceány tak zanedlouho mohou obsahovat už víc plastů jak ryb o atmosféře a měrné míře na skleníkovém efektu nemluvě.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/za-tricet-let-muze-byt-v-oceanech-vic-plastu-nez-ryb-varuji/r~342b0ade362111e682470025900fea04/?redirected=1479304371

Rozvoj člověka jako bytosti jsme zaměnili za rozvoj jeho motorizace, pohodlnosti a požitkovosti - tedy konzumu! Došlo to tak daleko, že si prakticky už nevážíme pojmů jako stabilita, skromnost a houževnatost... ale naopak nekriticky obdivujeme nejsilnější, nejrychlejší, nej... ale mnohdy už odtržené od života. Chceteli mermomocí barevnost pak je základem "zelená" fotosyntéza a my její nadstavbou dnes krátkodobě podepřenou hlavně o po uhlíku "černé" fosily.

Z. Lapil 16.11.2016 13:57

Re: člověk dokáže klima ovlivnit

Pravda je možná taková, že na dostatečně komplexní systém je každý rozum krátký.

Se zkušeností, že kdykoliv svět začal řídit nějaký "génius" považující rozum za generátor jednoznačných odpovědí, skončilo to špatně, se raději do řízení světa moc nemontuju a raději spoléhám na to, že "ještě nikdy nebylo, aby nějak nebylo". A zlepšuju, co mi přijde vhodné, například třídím odpad a nadávám na řepku.

Vlastně, co se namáhám s psaním. Řeč je o hodnotách a moudrosti a moudrost je jistě i v pohádkách:

http://www.cist.cz/Pohadky/rozum.htm. Je to Erbenova Rozum a štěstí, ať to nemusíte hledat :-).

P. Rada 16.11.2016 18:40

Re: člověk dokáže klima ovlivnit

K té myšlence ..""ještě nikdy nebylo, aby nějak nebylo"... jen dodávám, že za dobu exustence lidstva se skutečně nikdy nestalo, že by došlo k přechodu na jinou geologickou epochu - nyní nastává Antropocén a tím končí střídání dob ledových. Problém je ta strmost změny.

I daleko menší výkyvy v klimatu - změny vzdušného a mořského proudění dříve vykolejili kdejakou civilizaci. To proto, že prostředků nebývalo nikdy nazbyt. To je ale právě situace do které dnes lidstvo vstupuje už nikoli lokálně ale globálně. Surovinové zdroje na kterých stavíme svou dnešní vlivnost jsou nutně vyčerpatelné. O tom nakonec i ty pohádky vyprávějí - jen v docela jiném měřítku. Pohádku si lze poslechnout - pouvažovat ... realitu však je nutno prožít. Donedávna jsme ještě mohli spoléhat, že co nemáme doma - má soused... nebo je to někde poblíž pod povrchem ještě ukryto a také že se příroda o recyklaci našich odpadů postará. To se ale už neděje.

S nástupem globalizace + informatiky + družicového půzkumu se neznámá/pohádková bohatství stala vyčíslitelná - a o tom tato né zcela přesná čísla umět v jednání reflektovat tkví klíč k úspěšné budoucnosti.

https://docs.google.com/file/d/0B4AuENhmC5kDSTZkSEEydk0yems/edit?pli=1

P. Vaňura 16.11.2016 12:34

Považujete emise CO2 za natolik škodlivé, že jste pro

jejich snižení ochoten podpořit masivní přechod na jadernou energetiku.

A jaké "elity" by měly podle Vás vládnout, myslíte krasoduchy, neschopné zvládnout trojčlenku???