Pondělí 17. března 2025, svátek má Vlastimil
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

J50i72ř79í 68Č13e89c57h

25. 1. 2025 10:28

Zajímavé je připomenutí symbolu V - Viktoria v období protektorítu.

Tehdy Havlova rodina zajisté věděla oč jde a malého Vašíka tomu naučila. V r. 89 se mu to hodilo.

KM

malý detail k mírumilovným Gorbyho zásluhám: 13. ledna 1991 obsadila sovetská armáda s tanky Litvu.

Foto

Nebyla Litva součástí SSSR už od r. 1940?

Takže v 1991 to byl jen takový návcik na ukrajinský Majdan, kam až se dá jít.

Foto

Dodal bych ze o podobne se snazi Milei v Argentine.

JK

Obávám se, že to se zahraniční politikou Doníka nedopadne z nášho pohledu moc dobře. Před časem Petr Drulák jednu zajímavou teorii, a zatím to vypadá, že měl pravdu.

Jde o to, že Donald Trump se od atentátu na něj vyjadřuje o atentátu jenom okrajově a neurčitě. Nikdy neuvedl, že bude hledat jeho strůjce a bude se snažit dosáhnout spravedlnosti. Což je při jeho povaze dosti zvláštní.

Podle pana Druláka by vysvětlením mohlo být to, že Trump možná uzavřel s tajnými službami jakousi dohodu, že on se nebude pídit po strůjcích toho atentátu, a na oplátku mu tajné služby dají pokoj, a bude mít volnou rukou ve vnitřní politice USA. V zahraniční politice ovšem vše zůstane víceméně postaru. Personální obsazení "ministerstev" obrany a zahraničních věcí by to i potvrzovalo. Jsou to neokoni z Bidenova tábora, kteří ovšem slíbili, že se polepší . Na rozdíl od vnitřních záležitostí USA v zahraniční politice zatím žádná velká změna nenastala. Snad jen pozastavení americké pomoci do zahraničí na 90 dní.

Nejlíp to budeme vidět na vývoji vztahu Trumpa k Zelenskému. Sice teď nemá pro něj žádného pěkného slova, na druhé straně se ovšem Zelenskij snaží, seč může, aby jeho současné kroky pomáhaly k naplňování Trumpových vizí. Trump zcela jistě nebude protestovat proti tomu, že Zelenskij zavřel plynovod přes území Ukrajiny do západní Evropy. Ukrajina se podle všeho snaží pomocí peněz, internetu a svých expertů destabilizovat situaci na Slovensku a v Maďarsku. Což opět Trumpovi spíš vyhovuje. Nesmíme zapomenout, že ukrajinskou armádu začaly USA ve velkém vyzbrojovat a cvičit podle západních standardů právě během prvního volebního období Trumpa. Zbraně se dostávaly zejména na východ Ukrajiny k (neo)nacistickému pluku AZOV, ačkoli v USA byl (a pořád je) AZOV na seznamu teroristických organizací Kongresu. (Pro přesnost uvádím, že po začátku války Kongres v tom seznamu ke jménu AZOV s typicky americkým pokrytectvím doplnil poznámku, že označení teroristická organizace se pro AZOV nevztahuje na území, kde bojuje proti ruské armádě.) Azovu zbraně

JK

AZOV-u zbraně samozřejmě nešly přímo, oficiálne je dostávala ukrajinská armáda, až pak putovaly do rukou AZOV-u. Američané se tehdy tvářili, že o ničem nevědí... 😀 Stejně tak se Američané, ale vlastně veškerý Západ včetně nás tvářil, že o zabíjení civilů na východě Ukrajiny ze strany AZOV-u také nic nevědí. To opět bylo i za Trumpa.

A byl to Trump, který nepřímo pozastavil stavbu plynovodu North Stream 2 pár měsíců před jeho dokončením. V roce 2019 vydal nařízení, podle kterého USA automaticky uvalí sankce na jakoukoli firmu, která se bude podílet na dostavbě plynovodu. Jelikož to byla firma švýcarská, ta okamžitě od kontraktu odstoupila a trvalo rok, možná dva, než na opačném konci Ruska podobně koncipovaná ruská loď dokončila svou práci, obeplula celé Rusko a pokračovala v dokončení plynovodu.

Pokrytectví je jedním z hlavních rysů Trumpa. Nakonec je to takřka povinná výbava amerických politiků již od založení USA. Rusům i Němcům dělal takovéto prasárny, ale velkohubě prohlašuje Putina za svého přítele. Čínu opakovaně prohlašuje za největšího nepřítele USA, nepřímo téměř zničil největšího čínského výrobce mobilů Huawei a plánuje zavést obrovská cla (nejen) na čínské elektrovozy. Ale to mu vůbec nebránilo, aby na svou inauguraci pozval i čínského prezidenta. Ten by ovšem musel být mentálně na úrovni Bidena, aby to pozvání přijal. Teď je to slovní rčení v módě, ale nic lepšího mně nenapadá: Své pozvání pro někoho Trump vnímá jako políbení mafiánskeho prstenu. I proto na inauguraci byli překvapivě Bezoš a Zuckerberg, kteří se kdysi proti Trumpovi ostře vymezovali.

Mnozí se divili, proč Trump na inauguraci nepozval svého "přítele" Viktora Orbána, přičemž italskou premiérku i argentinského prezidenta pozval. Důvod je zřejmý: Orbán na rozdíl od těch dvou není protirusky vyhraněný, a z hlediska Amíku "to hrá" na obě strany. Trump se bude snažit, tak jak to již moc krát zdůraznil, udělat z USA s přehledem největší supervelmoc v dějinách. Toho ovšem může dosáhnout jen tak, že Evropskou unii bude drž

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz