Neviditelný pes

USA: Trump chce zeď z ocele, demokraté žádnou

11.1.2019

Americký prezident Donald Trump ve svém prvním přímém přenosu z Oválné pracovny Bílého domu vyzval Kongres k uvolnění financí na výstavbu zdi. Místo betonu by mohla být podle prezidenta použita ocel.

Ochrana hranice USA s Mexikem se stává pomalu, ale jistě ústředním bodem politiky amerického prezidenta. Ten odmítá „kompromisní návrh“ Sněmovny reprezentantů na ukončení krize ve financování části státních institucí. Demokraté navrhli, že o zdi by se mohlo jednat jen v případě, že prezident podepíše čerpání státního rozpočtu podle návrhu demokratů, kteří mají od ledna 2019 ve Sněmovně reprezentantů většinu. Trump jejich návrh kritizuje a trvá na tom, aby se už v rozpočtu na tento rok objevila částka na fyzickou stavbu zdi, nejen na udržování té části, která je už postavená.

Trump řekl, že prostupná hranice není schopna zabránit pronikání ilegálních migrantů, pašeráků drog a zločinců z Mexika do Spojených států. Každý občan by podle něj měl vyzvat Kongres, aby prezidentský návrh na posílení ostrahy hranic schválil. „Kolik americké krve musí být ještě prolito, než Kongres zareaguje?“ řekl Trump. V této souvislosti zmínil případy, kdy migranti bez dokladů chladnokrevně zavraždili občany USA.

Na prezidentův projev v televizi bezprostředně navázala reakce čelných politiků Demokratické strany. Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová prohlásila, že „lidé stojící na hranicích nejsou bezpečnostní hrozbou, ale humanitární výzvou”.

Podle kritiků prezidenta by účinek hraniční zdi byl sporný. V roce 2018 bylo na hranicích s Mexikem zadrženo 400 000 lidí, což je výrazně méně než na přelomu století, kdy počty pokusů o ilegální přechod dosahovaly každoročně milionu. Většina cizinců, kteří v USA žijí bez platných dokladů, navíc podle statistik nepronikla na území Spojených států ilegálně. Tito lidé přicestovali s platným vízem, ale po vypršení jeho platnosti v zemi zůstali.

Z výše uvedených citací amerického prezidenta a opozičních demokratů je zřejmé, že by tyto názory mohly být směle použity i pro situaci s imigranty v Evropě. Zatímco američtí demokraté hovoří o „humanitární krizi“ a zdůrazňují nutnost uprchlíkům pomáhat (viz stanoviska Evropské komise a jejího předsedy Jeana-Clauda Junckera zvláště), republikáni v čele s prezidentem argumentují bezpečnostním rizikem spojeným s ilegální migrací, zejména růstem zločinnosti. V Evropě pak podobně hovoří vlády řady států EU, dnes už nejenom z bývalé východní Evropy.

I statistika se vykládá podobně. Demokraté v USA argumentují tak, že počet ilegálních přechodů hranic s Mexikem klesl na méně než polovinu oproti minulosti, a není tudíž nutné stavět další fyzické překážky. Podobně se o poklesu ilegální imigrace vyjadřují i bruselští politici, nicméně ti už alespoň připouštějí nutnost posílit stav Frontexu, orgánu zajišťujícího dohled nad Schengenem.

Nedávno americký zpravodaj ČT prezentoval záběry o způsobech překonávání fyzické zdi na hranicích s Mexikem. Převaděči jsou vybaveni žebříky, po kterých přelezou ilegální imigranti na americkou stranu. Z mexické strany zeď nehlídá nikdo a převaděčům dokonce ani nevadí natáčení jejich činnosti. Jak natáčený přechod migrantů přes zeď do USA dopadl, nevíme, velmi pravděpodobně však byl úspěšný. Fyzická zeď tedy rozhodně není nepřekonatelná, je však větším problémem pro převaděče. Ze světa je znám další případ hraniční zdi, a to podél hranic Izraele s autonomní palestinskou oblastí Západní břeh. Účinnost bránit volnému vstupu palestinských teroristů na území Izraele je vysoká, je však doprovázena i trvalou ostrahou této hranice izraelskou armádou a bezpečnostními složkami.

Svým projevem z Oválné pracovny Bílého domu Donald Trump zahájil neoficiálně svou kampaň před prezidentskými volbami 2020. Zcela jistě tak získá sympatie těch Američanů, kteří se ilegální migrace obávají ať už z důvodu bezpečnosti nebo i proto, že ilegální migrace má i své ekonomické dopady na rozpočet států. Demokraté jsou si vědomi toho, že s argumenty Trumpa budou jen obtížně polemizovat, a proto se snaží z imigrace udělat spíše problém humanitární. Budou argumentovat i americkou tradicí přistěhovalectví, na kterém moderní Spojené státy vznikly. Nicméně, imigrace z 19. století, většinou z Evropy, měla pravidla. Lidé se museli po příjezdu do USA hlásit. Od roku 1820 se na základě zákona z roku 1819 začaly příchody cizinců do USA evidovat, ale zatím nebyl nikdo vylučován. Mezi imigranty bylo mnoho řemeslníků a kvalifikovaných odborníků, kteří hledali práci ve městech. Někteří imigranti se stali farmáři, většina z nich však nezačínala na neobdělané půdě, ale spíše převzali své farmy po původních majitelích, kteří se stěhovali dále na západ hledat novou půdu.

Nicméně pokud by snad americká opozice chtěla s názory Trumpa polemizovat tak, že Trump jenom lže a překrucuje fakta, se zlou se dle mého soudu potáže. Bude-li navíc radikální levice v Demokratické straně usilovat o odvolání prezidenta z funkce procesem impeachmentu, bude mít Trump vyhlídky na opětovné zvolení ještě vyšší.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek