Úterý 29. dubna 2025, svátek má Robert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

FN

Zatímco Obama a Biden preferovali konflikt s Ruskem (EU tak činí dodnes) Trump chápe, že hlavní střet se odehrává mezi USA a Čínou. Další hrozící konflikt je mezi USA a islámským světem. USA nemůže válčit na všech frontách a ještě s bezpečnostním mlýnským eurokamenem na krku. Trumpovi nezbývá než dojednat příměří s Ruskem a mlýnský kámen hodit zpět do bruselské žumpy.

MK

Pak bychom se měli snažit, abychom zase byli cenní spojenci. Nebo urychleně navázali nadstandardní vztah s Kanadou.

OM

O78. 24M87.

16. 4. 2025 18:30

Mně teda vůbec nepřijde divné, že Čínské Xiaomi vyrábí svoje mobily v Číně .

Dostat důležitou výrobu zpátky do vlastní země je samozřejmě správné rozhodnutí, ale cla tomu příliš nepomůžou. A představa, že zavedu cla na polovodiče a za rok za dva vyrostou v USA fabriky jako houby po dešti, je naivní. Budou rádi, když do konce Trumpova volebního období dají dohromady fabriku jednu - postavit haly není zas až takový problém, ale vybavit je technologií, to je jinačí makový rohlíček, kapacity výrobců jsou totiž zaplněné. A sehnat do té fabriky dostatečně kvalifikovaný personál, to bude taky výzva.

JK

Umím si představit návrat téměř veškeré výroby do západních zemí. Podmínkou ovšem je, že budou existovat humanoidní roboti, kteří budou mít minimálně stejnou zručnost ako zkušení dělníci. Pak takoví robotičtí "dělníci" mohou levně vyrábět cokoli - mohou dělat téměř nonstop, nepotřebují dovolenou, nejsou nemocní, nejsou v odborech atd. Takový robot bude velice flexibilní - když nebude práce v krejčovské dílně, může vyrábět třeba proutěné koše. Nebo cokoli jiného, co vyžaduje práci "lidských" rukou. A kdyby náhodou dočasné nebyla vůbec žádná práce, vypnou ho a dají do skladu.

Vývoj humanoidních robotů je děsivě rychlý. Např. nedávno představený robot od Boston Dynamics se pohybuje jako člověk:

https://youtu.be/I44_zbEwz_w

JK

Na současné ekonomické politice USA moc logiky nevidím. Snad jen jednu logickou věc: prudký pokles a pak rychlý růst akcií. Pokud někdo zná záměry Trumpa, může se stát velice rychle velice bohatým. A bohatí mohou své bohatství výrazně navýšit.

Kardinální otázka zní: kdo koho "drží za koule"? Spojené státy Čínu anebo Čína Spojené státy? Trump se tváří a možná si to i myslí, že platí to první, většina ekonomů si ovšem myslí to druhé. Uvedu několik důvodů:

1. Kdyby Čína okamžitě zastavila veškerý svůj vývoz do USA, tak by obchody (mimo potravin) zeli prázdnotou a firmy by se dostali do velkých výrobních potíží. Hodně důležitých komponentů nebo i celých výrobků se totiž vyrábí v Číně, a co se týče vzácných nerostů, tam Čína ovládá 70, 80 a někde i více jak 90 % trhu. Můžete říct, že když to Amíci nekoupí v Číně, koupí to jinde. Jenže přesunutí výroby do jiných zemí nelze udělat ze dne na den. A než by se to podařilo - a jestli vůbec, američtí obchodníci by prodávali co?

2. Je pěkné, že Trump chce přesunout výrobu zpět do USA. Ovšem kdo v těch fabrikách bude dělat? Levnou pracovní sílu chce poslat domů, a na americkém pracovním trhu moc volných pracovníků, zejména v dělnických profesích, není. Míra nezaměstnanosti je teď 4%. Snem amerických zaměstnanců, ale platí to o celém Západě, není dělat někde u pásu ve výrobě, ale sedět v kanceláři a čumět do počítače. Snad nejlepším příkladem nedostatku kvalifikovaných dělníků jsou americké loděnice. Zbylo jich jen několik, a i ty slouží výhradně na stavění lodí a ponorek pro potřeby USA (nechat si postavit letadlovou loď v Číně by asi nebylo moc chytré 😀). A přesto nabírá výroba plavidel pro americkou armádu pořád větší a větší zpoždění. Jednoduše není dostatek kvalifikovaných dělníků, kteří navíc musejí často mít i bezpečností prověrku.

3. O tom, že by mnohé zboží výrazně podražilo, pokud by se vyrábělo v USA, se popsalo již hodně. Existuje obrovské množství výrobků, kde by současné ceny pokryli akorát tak náklady na balení v USA. Stačí

JK

... Stačí se kouknout do levných obchodů u nás jako jsou Pepco, TEDI, Action a další. Ani u nás, kde jsou mzdové náklady podstatně nižší, by většinu výrobků nebylo možno rentabilně vyrábět.

4. Zadlužení USA je přes 33 tisíc miliard dolarů. Nemalou část v objemu stovek, možná tisícovek miliard dolarů vlastní Čína. Pokud by Čína chtěla USA zatopit nebo podkouřit 😀, stačilo by vrhnout tyto půjčky na volný trh. Ovšem tím by Čína ublížila také sama sobě. Není v zájmu Číny, aby USA šly do krize. Když se ale USA budou nadále chovat tak jak se chovají, má Čína možnost hned několik způsobů, jak poškodit americkou ekonomiku.

5. Čínské vedení prozíravě před několika lety změnilo celkovou strategii čínské výroby: 1. firmy se mají zaměřit více na kvalitu než kvantitu, 2. "motorem" růstu HDP má být zejména domácí poptávka, a až pak export. To prvé mohu potvrdit, nějakých 15 let si pravidelně z Číny objednávám kdejaké prkotiny, a v posledních letech kvalita šla výrazně nahoru. Jak z hlediska provedení, tak z hlediska použitých materiálů. To druhé lze snad nejlíp sledovat na tom, jak raketově stoupá v Číně prodej osobních vozů.

Obávám se, že Trump si typicky po americku dává příliš velké cíle, na kterých ale u Ruska a Číny může pohořet. Neúspěch by pro Trumpa a USA mohla být větší potupa než překotné stažení amerických vojsk z Afghánistánu.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz