Středa 23. dubna 2025, svátek má Vojtěch
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Trump chce srazit vliv Číny

diskuse (11)

Tak zvaná „celní válka“, kterou rozpoutal prezident Donald Trump svým rozhodnutím o bezprecedentním zvýšení celních sazeb na výrobky z Číny, má pokračování.

Americký Apple trápí nová cla, kterými má americká vláda již v prosinci zatížit dovoz z Číny. Mohla by se totiž dotknout i komponentů nutných pro produkci jeho výrobků včetně iPhonu. Prezident USA Donald Trump nicméně naznačil možné celní úlevy, které by firma mohla získat k již dosavadním výjimkám.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že výše uvedená citace je ze současnosti, není tomu tak. Jedná se o zprávu z 21. listopadu 2019. Proto je současná politika USA pod Trumpem tak stejná jako před šesti lety. Už tehdy se Trump pokoušel snížit výrobu součástek nejen do mobilních telefonů v Číně a dnes to zkouší znovu. Jeho ministr obchodu Howard Lutnick to tvrdí v současné chvíli jasně: Chytré telefony, počítače a některé další elektronické výrobky budou v USA podléhat samostatným clům, spolu s polovodiči. Tato cla by mohla být zavedena zhruba za měsíc nebo dva. Současná výjimka z cel pro tyto produkty je tak pouze dočasná. Řekl to v rozhovoru s televizí ABC americký ministr obchodu Howard Lutnick. Podle Lutnicka bylo nynější rozhodnutí o vyjmutí řady elektronických zařízení z cel pouze dočasným odkladem. Všechny tyto výrobky budou spadat pod polovodiče a budou mít speciální clo, které by mělo zajistit, že se jejich výroba vrátí na domácí trh.“Potřebujeme mít polovodiče, potřebujeme čipy, potřebujeme ploché obrazovky – potřebujeme, aby se tyto věci vyráběly v Americe. Nemůžeme být závislí na jihovýchodní Asii, pokud jde o všechny tyto věci,“ prohlásil v televizi Lutnick. Tyto produkty tak byly vyňaty z takzvaných recipročních cel, ale budou zahrnuty do cel na polovodiče, která podle něj přijdou brzy.

Podle médií se například až 75 % součástek do mobilních telefonů vyrábí v Číně. Pouze Apple si podle tohoto zdroje (2024) vyrábí mobilní telefony sám, ale součástky pro něj dělají také v Číně. Jiné firmy však postupují tak, že si nechají vyrobit celý telefon v Číně a pod svou značkou ho pouze prodávají. Současným králem je v tomto ohledu Motorola. Podle statistik jí 9 z 10 mobilů vyrábí nasmlouvaný dodavatel. Hned za ní je čínské Xiaomi, které takto získává 78 % svých mobilů. Na třetím místě je Vivo s 52 % mobilů dodaných externími společnostmi. Na opačném konci žebříčku stojí Apple, který si vše dělá sám. Za zmínku jistě stojí, že nejvíc těchto nasmlouvaných výrobců mobilů pro velké světové značky sídlí v Číně. Tyto poměrně neznámé firmy vyrábějí až 75 % veškerých telefonů. Není na tom nic špatného a jde o běžnou strategii velkých firem. Nicméně, právě tady zřejmě tkví i důvod, proč jsou si současné telefony tak podobné.

Přesto však Apple potřeboval celní výjimku už v roce 2019 a po šesti letech se nezměnilo vůbec nic a Apple si tak údajně „vydupal“ vyjmutí svého dovozu z Číny z vysokých celních sazeb a Trump mu vyhověl.

Obecně je však v mezinárodním obchodu, v němž se naprostá většina spotřebního zboží vyrábí buď v Číně nebo v dalších „levných“ zemích jihovýchodní Asie, něco velmi shnilého z pohledu politických zájmů Západu. Jak může Západ (USA) vyhrožovat Číně v případě jejího útoku na Tchaj-wan, když pro své potřeby dováží ohromné množství zboží z Číny a bez této výroby by se západní ekonomiky neobešly. V případě konfliktu by tak samozřejmě došlo nejen na zbraně, ale i na ztrátu dodavatelských potřeb západních firem. Naprosto tedy musím souhlasit s americkým ministrem obchodu, který cla na čínské zboží obhajuje s tím, že je opět nutné zavést výrobu součástek do USA. Západ je dnes totiž pod tak obrovským ekonomickým tlakem Číny, že se musí zcela vážně jednat o tom, jak změnit poměry ve světovém obchodu. Tak zvaná globalizace totiž nevedla k tomu, že by snad Čína akceptovala hodnoty Západu (jakkoliv to jsou způsobem tak zvané „liberální“ demokracie hodnoty poněkud „pokřivené“). Na levném zboží z Číny Západ dlouhodobě profitoval, ale Čína se už posunula dál. Dokáže dnes určovat trendy a má vysoce kvalifikované odborníky více méně na všechno.

Důvody celních opatření vůči Číně ze strany USA jsou tedy stále stejné jako před lety. Jen doba se poněkud posunula a dnes kromě oné retro války celní prožíváme i války skutečné na Ukrajině a Blízkém východě. O to je to horší, a proto směřuje politika USA k narušení „přátelství“ mezi Ruskem a Čínou. Západu a USA zvláště totiž tato situace závislosti na Číně dlouhodobě vyhovovat nemůže.

Jan Kovanic
23. 4. 2025

Není papež ten, jenž by se zalíbil všem.

Hana Lukešová
23. 4. 2025

Pachatel je americký příznivec Palestiny bílé pleti.

Aston Ondřej Neff
23. 4. 2025

Jedu takhle po Strakonické a míjím nudný zelený billboard

Jan Bartoň
23. 4. 2025

Turek svádí smrtelnou nehodu dalšího „rychlíka“ na média.

Aleš Michl
23. 4. 2025

Deficity veřejných financí jsou pro inflaci násobně horší než cla

Aston Ondřej Neff
21. 4. 2025

Dneska opravdu jen krátce, kdo by se o svátcích chtěl zabývat politikou.

Aston Ondřej Neff
22. 4. 2025

Jeho Eminence Turkson má škraloup

Aston Ondřej Neff
23. 4. 2025

Jedu takhle po Strakonické a míjím nudný zelený billboard

Robert Williams
22. 4. 2025

Demontáž kapitalismu, přesun bohatství, demontáž Západu

Hana Rybnická
21. 4. 2025

Jak ostatní univerzitní lídři reagovali na Bílý dům.

Lidovky.cz, ČTK
23. 4. 2025

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila řidiče prezidenta Petra Pavla, který měl v...

Václav Janouš
23. 4. 2025

Je to takové krátké pořekadlo, které zná každý autíčkář, chcete-li, petrolhead, jak říká...

Josef Kopecký
23. 4. 2025

Poslanci dali šanci zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele, které má nahradit od...

Lidovky.cz, ČTK
23. 4. 2025

Na pohřeb papeže Františka do Říma odcestují čtyři čeští církevní představitelé: kardinál Dominik...

jhr Jan Hron
23. 4. 2025

Bývalý prezidentský kandidát a demokratický viceprezident Al Gore silně zkritizoval administrativu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz