20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

USA: Tenkrát na Západě

Nikdo, ale nikdo nikdy nezazpíval tu úžasnou melodii z dnes už starého amerického westernu, jako paní Věra Špinarová. Dnes už mi ji zpívá podruhé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kouk 22.1.2021 7:39

Autor zcela opominul fakt, že USA jsou životně závislé na tom, že mezinárodní obchod je založen na platbou dolaru. Tudíž, každý stát musel vyvážet do USA, aby mohl s jiným státem obchodovat a za co? Za obilí a zbraněmi obilí se sní a nezůstane nic a zbraně žádnou jinou hodnotu nepřidaji.. Došlo to tak daleko, že jejich vlastní politika obchodování zapříčinila to, že jejich vlastní výroba od hliníku, po ocel upadla a Čína se stala nejdůležitějším výrobcem a nejsem si jistý na kolikátém místě je věřitelem USA a na dluh se do nekonečna žít nedá.

L. Písařík 22.1.2021 7:38

Poslechněte si, autore, první nejvyšší tón paní Špinarové a jeho nástrojové provedení, slyším, že pí. Špinarová byla asi o půl tónu níže, podruhé, v další pasáži, byla už správně. Co má být dokonalé, musí být dokonalé.

Z. Lapil 22.1.2021 7:56

Jestli máme v ruce tu samou nahrávku (https://www.youtube.com/watch?v=NX6mk1xewbM), tak nemáte pravdu. Naopak - většinou začíná lehce pod tónem a dotahuje, tenhle vysoký naopak v začátku přestřelí a stahuje dolů; není divu, technicky je na hraně.

Zajímavé je srovnání s mnohem novějším provedením Patricie Janečkové (https://www.youtube.com/watch?v=bd5RCXvBNoY). Křišťálově čistá dokonalost, ale nějak to nemůžu doposlouchat :-). Já. Na tom koncertě se to evidentně líbilo.

L. Písařík 22.1.2021 8:27

Dobrý den, poslechl jsem, je to ona nahrávka, nasadil kvalitní stereosluchátka a opravuji svůj názor - ten tón není zcela čistý tak, jako v další pasáži, ale domnívám se, že je to způsobeno tím, že zpěvačka nebyla řádně rozezpívaná - viz mírně chraplavý hlas na počátku. Taky se ta interpretace dá hodnotit jako osobitý přístup interpreta. Mějte se dobře.

R. Tesařík 22.1.2021 9:18

Blue note. To je na tom pěkný.

Z. Lapil 22.1.2021 10:02

Oddechl jsem si :-). Přeci jen zpívám ve sboru (amatérském) a myslím si o sobě, že slyším dost dobře.

Je pravda, že mnohé profesionální nahrávky nejsou intonačně zrovna precizní.

J. Vala 22.1.2021 7:30

s Amerikou je to stejne jako s filmem Tenkrat na zapade. Totiz ten film neni americky film, ale spaghetti western, v origimale se jmenuje

C'era una volta il West a rezii vedl Sergio Leone a hudbu napsal Ennio Morricone. A ta melodie nema zadny text, to, ze Vera Spinarova dostala od Zbyska Maleho text, mne vzdycky matlo. Jinak autor textu za dilo nedostal ani korunu.

Facit : Vsechno je jinak

J. Lukavsky 22.1.2021 7:22

za posledných 30 rokov "kreatívne" ovplyvňovali politiku všade vo svete, až im to "bouchlo" u nich doma.

Oni ti Jeníci se montovali do cizích záležitostí už mnohem dříve. Kdyby se nepletli do 1 ani 2. sv. války tak kde mohla Evropa být! My slovani jsme kupř. mohli okopávat brambory na velkostatku na Sibiři, a obdivovali povinně Vůdce v holinkách. Takže USA: pro dobrotu na žebrotu. Ale pravda je, že některé národy prostě v domokracii žít neumí, potřebují nad sebou nagajku alespoň 3x denně. J.L. end

J. Kostelanský 22.1.2021 8:29

Dobré skutky minulosti nie sú zárukou dobrých skutkov budúcnosti. Ale samozrejme to platí aj o tých zlých skutkoch.

Keď sa bavíme o tých posledných 30. rokoch, tak sa dosť často hovorí o tom, že USA sa stali obeťou svojho vlastného úspechu. Najväčší konkurent Sovietsky zväz a jeho impérium zmizlo a Amerike bohužiaľ sláva stúpla do hlavy. Amíci začali byť presvedčení, že existuje len jediný správny pohľad na svet a všetky jeho problémy - ten americký. A kto s ním nesúhlasí, je nepriateľ Ameriky. Toto čiernobiele videnie sveta sa postupne prenieslo aj do ich domácej politiky: kto nie je s nami, je proti nám. Ďalší priebeh je už známy.

Na záver použijem veľmi tvrdé slová: súčasné USA sú zďaleka najväčším producentom terorizmu (či už priamo alebo nepriamo) a chaosu na svete. Obete ich "demokratizácie" sveta sa rátajú na stovky tisíc, pričom americké zásahy nielenže nič nepriniesli, ale naopak rozvrátili, čo sa dalo aj nedalo. Rád by som za posledných 30 rokov videl aspoň jediný pozitívny príklad, ale neviem ho nájsť.

J. Kostelanský 22.1.2021 8:30

Pardon. Prvá invázia do Iraku pred 30. rokmi mala pozitívny výsledok.

V. Braun 22.1.2021 10:15

Před třiceti lety nebyla žádní invaze do Iráku, Irák byl jen vytlačen z Kuwaitu zpět do svých hranic. Veškerý bordel začal až neadekvátní reakcí na terorismus po 11. září 2001 a můžeme za to poděkovat Bushovi mladšímu. Jinými slovy, v podstatě s vámi souhlasím.

P. Brich 22.1.2021 14:32

A co jako podle Vás měla být adekvátní reakce na terorizmus živený a pocházející od Saddáma?8-o

J. Kalina 22.1.2021 17:19

ha ha. stačilo aby nevyšlo národní obrození, byly by z nás Němci, vyhráli bychom 1. světovou válku a Hitlera by nikdo neznal. když ten napoleon probudil nacionalismus v Němcích a oni následně v nás, vzalo to dráhu.

R. Vacek 22.1.2021 7:08

Snad Zuckerberg brzy oznámí co s Amerikou zamýšlí a jaké kroky budou následovat.:-)

J. Kostelanský 22.1.2021 5:46

Kedysi platil taký starý vtip: Prečo v USA nemôže byť štátny prevrat? Pretože v USA nie je americké veľvyslanectvo.

Ale ani to už neplatí. Myslím, že USA dobehla ich historická karma. Tak dlho v posledných 60 rokoch, a zvlášť za posledných 30 rokov "kreatívne" ovplyvňovali politiku všade vo svete, až im to "bouchlo" u nich doma.

Ameriku som za komunistov zbožňoval a mojím tajným snom bolo emigrovať tam. Dnes by som tam nešiel už ani ako turista.

Čo sa týka Trumpa, tak podľa mňa doplatil na svoju nevďačnosť. Asi najlepšie to vidieť na prezidentovi Zemanovi, ktorý ako jeden z mála (ak nie jediný) v EÚ vyslovoval Trumpovi pred americkými voľbami v roku 2016 svoju podporu. Ale Trump ho na návštevu nikdy nepozval.

Čo sa týka Ruska, mám takú svoju teóriu a netvrdím, že je pravdivá. Demokrati kuli pykle už pred 4.5 rokmi, čo ruským tajným službám neuniklo. A tak Trumpovi trochu pomohli tým, že zdiskreditovali Clintonovú prostredníctvom jej mailov. Možno dúfali v štandardizáciu vzťahov. Trump sa však Rusku za to odvďačil stupňovaním protiruských sankcií a vrcholom boli sankcie za dokončenie plynovodu Nord Stream 2.

Je pravdepodobné, že ruské tajné služby (a možno aj čínske či izraelské) vedeli, čo sa v amerických prezidentských voľbách 2020 chystá, ale "sázka na Trumpa" sa neukázala ako dobrá. A tak tentoraz nezasiahli. Pre nich bude Biden vhodnejší prezident, pretože Ameriku znovu oslabí.

P. Lenc 22.1.2021 7:26

Jejda až tak pane Kostelanský?;-D

L. Písařík 22.1.2021 8:32

Váše reakce je důkazem toho, jak jsme pokročili od dob socialistického státu - materiálně a možná i morálně. Chtělo by to ještě tak dalších 30 let vývoje směrem k demokracii - viz Masaryk.

I. Spálený 22.1.2021 1:42

Rozbití staré Ameriky lze dohledat do doby prezidenta Johnsona, Kennedyho viceprezidenta. Předtím byla mezi politikou a podnikáním ostrá bariéra. Když chtěl stát něco podpořit, musel podnikat sám. Najednou stát vytvořil vrstvu závislých na sociálním systému a začal se vrtat do vztahů mezi zaměstnanci a do volby zákazníků. Také imigrační systém se přepnul z řízeného na neřízený. Těch reformovaných oblastí bylo mnoho. Nelze udržet svobodného ducha, když se stát snaží žít za lidi. Teď jen sklízí výsledky.

V. Sember 22.1.2021 1:31

American Funeral

https://www.youtube.com/watch?v=_x6o4udTS-Q

V. Braun 22.1.2021 0:39

No Ronald Reagan pěkně mluvil, ale americkou společnost zřejmě spíše likvidoval. Jediní komu šel na ruku byli ti nejbohatší.

R. Langer 22.1.2021 5:42

Jasně, hlavně snižováním daní a podporou podnikání. Proto za jeho vlády došlo k restartu průmyslu. Což ovšem každý kovaný bolševik a EUrobolševik, jako třeba von Braun považuje pochopitelně za "likvidaci". No to je jasné. ;-D

V. Braun 22.1.2021 7:04

Ovšem kupodivu za konzervativce Reagana také začal docela strmý nárůst státního dluhu, minimálně v porovnání se stavem před ním.

P. Lenc 22.1.2021 7:28

;-Dsoudruhu Braune;-D ani jako komik za nic nestojíte.;-D

V. Braun 22.1.2021 10:07

Z hlediska procentního růstu dluhu je Reagan na třetím místě, ani Obama mu nesahá po kotníky. Větší procentní růst měli jen váleční prezidenti Roosevelt a Wilson. A teď se smějte, Lenci.

https://www.thebalance.com/us-debt-by-president-by-dollar-and-percent-3306296

J. Hovorka 22.1.2021 16:29

;-D;-D;-D

V. Církva 22.1.2021 6:56

Samozřejmě je otázka, zda globalismus a odchod do (vybudování) Číny začal už za Raegana, respektive kdy došlo k uvolnění barier mezinárodního obchodu (nicméně uznání Číny už zavinil Nixon mnohem dřív).....

Jinak každá statistika je zfalšovatelná. Ale to co bylo za Raegana viditelné, že USA měli hrdost. A za jeho éry ještě USA vyráběly počítače, elektroniku a dokonce i Levisky (=textil - nepředstavitelné).

J. Trmal 22.1.2021 12:11

To byl Kissingerův zločin podpořit Cínu proti Rusku iuž v r. 1968. Proto se na nás vykašlali.

L. Písařík 22.1.2021 11:20

Zažil jsem RR jako jeho současník a považuji jej za "otce perestrojky". Byl to on, kdo ukázal Gorbymu, že nelze bojovat kosmické války bez zbídačování ruského národa. Gorbačov zalomil a RR taky přestal. Škoda jen, že to dlouho nevydrželo.

S. Svatoš 22.1.2021 0:29

Díky za krásný vhled do US, díky.

Jste náš hrdina a držíme Vám i všem pravým Američanům palce.

Svatopluk Svatoš&Merry Kucera (Ameri-

čanka t.č. má 2.paní)

V. Církva 22.1.2021 6:59

Přesně tak, pravým Američanům. Tento pán věděl proč do USA šel, za svobodou. Byl tu už i článek od komunisty (duchem), co hledal v USA možná práci a zapomněl že progresivisté ji jeho potomkům zase vezme.