USA: Tea Party rozehrává prezidentskou šachovou partii
Hvězda Tea Party Sarah Palinová totiž stále veřejnost napíná a nechce prozradit, jestli bude kandidovat. Její kladná odpověď je na spadnutí mj. proto, že koncem června po sedmi měsících navštívila Iowu, aby zde představila dokumentární film The Undefeated – tedy Neporažená. Nejen zlé jazyky, ale téměř všichni se shodují, že jde o její propagaci k nadcházející prezidentské volbě. Svoje rozhodnutí by měla oznámit v nejbližších týdnech – tedy během srpna nebo září.
Tato komentátorka Murdochovy televizní stanice Fox News už názvem filmu dala jasně najevo, že porážka od Joea Bidena z roku 2008 ji pořádně tíží. Sama také prohlásila, že pokud v roce 2012 kandiduje, pustí se do boje s vervou. Jenomže hnutí Tea Party už dávno není malou skupinkou fiskálních konzervativců. Další zájemci o účast ve volbách, kteří mají jeho podporu, se hlásí o slovo.
Tea Party, které vzniklo v roce 2009 na protest proti Obamově chystané zdravotnické reformě, dnes představuje natolik významnou sílu, že jeho nepřízeň může poškodit mormonské kandidáty – bývalého guvernéra státu Massatchussets Mita Romneyho a někdejšího Obamova vyslance v Číně Johna Huntsmana. Hozenou rukavici v rámci konzervativního křídla republikánů tak pro Sarah Palinovou představuje spíše kandidatura poměrně neznámé Michele Bachmannové.
Její popularita stoupá ještě výše po zveřejnění výsledku předvolebního průzkumu v Iowě. Z osobností, které svou kandidaturu už potvrdily, se umístila na druhém místě s 22 procenty, čímž zaostala o pouhé procento za vítězným Mitem Romneym. Její velkou devízou je fakt, že Bachmannová je místní rodačka, což jí také může na začátku primárek pomoci. Tzv. členská schůze v Iowě je totiž velmi důležitá pro další osud kandidáta. Sponzoři tu netrpělivě čekají na výsledky. Adepti, kteří neuspěli, pro ně přestávají být zajímaví.
Podobně může reagovat i část voličů. Craig Robinson, editor Republikánský novin v Iowě, agentuře Reuters o Bachmannové řekl: “Jakmile získá náskok nad zbytkem kandidátů, bude to velká chvíle.“ Popsal tak známý sociologický jev. Nejen sponzoři, ale i voliči mají tendenci přiklánět se k politikům, kteří mají šanci ve volbě uspět. Když překonají kritický okamžik, další hlasy se jim shánějí lépe.
Jenomže analytici se shodují, že Michele Bachmannová má jeden problém. Případná kandidatura Palinové ji může zničit. Podle pravidel šachové hry není možné na bitevní pole nasadit dvě dámy v jedné barvě. Zdá se, že ve Spojených státech se tomu přibližují. Obě kandidátky se totiž opírají o téměř stejnou voličskou základnu. Je to dáno i tématy, které nadcházející volby přinášejí. Stejně jako v roce 2008 i teď voliče nejvíce zajímá záchrana americké ekonomiky.
Palinová, první žena, která se stala guvernérkou Aljašky a Bachmanová, kongresmanka za stát Minnesota, se už od roku 2006 z těchto postů snažili zabránit přebujelosti federální úrovně. Obě odmítají jako recept na problémy americké státní poklady jakékoliv zvyšování daní. Bachmannová dokonce přiznala, že pád bank považuje za lepší ozdravení ekonomiky než záchranné balíčky. Tyto postoje skutečně mohou oslovit vyšší třídu, kdyby ovšem podobný program neměli téměř všichni kandidáti primárek. Co dále čekat od obou konzervativních kandidátek?
Snad jen tradiční důraz na křesťanské hodnoty a velmi kontroverzní boj proti interrupcím. V každém případě Tea Party je teď prestižní značkou, která by mohla svým želízkům v ohni pomoci. Ovšem není všemocná. Jak kongresmanka, tak bývalá guvernérka už mají za sebou i přešlapy. Bachmanová ve zběsilé snaze poukázat na katastrofální stav společnosti pobouřila širokou veřejnost, když podepsala závazek konzervativců, který obsahuje tento úvod: “Otroctví mělo katastrofální dopad na afro-americké rodiny, bohužel dítě, které se narodilo do podmínek otroctví v roce 1860, mělo větší šanci, že ho bude vychovávat matka a otec, tedy rodina, kde jsou oba rodiče, než afro-americké dítě narozené po zvolení prvního afro-amerického prezidenta.“ Bachmanová vzápětí uvedla, že dokument sice podepsala, ale nikoliv tuto předmluvu a prohlásila, že otroctví nenávidí. Přesto si vytvořila image, kterou zpodobnil magazín Rolling Stone na své obálce, kde je Bachmannová jako Johanka z Arku s biblí v ruce a zkrvaveným mečem. Jenomže kam až je schopna zajít jako válečná štváčka s křesťansko-konzervativní korouhví nad hlavou? Přesně tam, kam jí voliči dovolí.
Palinová svou pověst bedlivě střeží, a Aljaška dokonce nedávno zveřejnila 24 tisíc stran její pracovní emailové korespondence, aby novináře ujistila, že guvernérka ve svém úřadu nezahálela. Jenomže ani jí se skandály nevyhýbají. Naposledy se pod palbu kritiky dostala, když na svých webových stránkách vyvěsila mapu Spojených států se jmény 20 kongresmanů, kteří podpořili Obamovu reformu a vyzvala k tomu, aby lidé symbolicky „nabili a zamířili“ právě na ně. Jedním z uvedených politiků byla i demokratka Gabrielle Giffordsová, která poté jen zázrakem přežila lednový masakr v arizonském Tusconu.
Kdyby Spojené státy byly šachovnicí, obě dámy by určitě nebyly jedinými oblíbenkyněmi Tea Party. Překvapit mohou i dva Texasané. Pokud se uvolní pole, Rick Perry, Bushův nástupce v guvernérském křesle, může jedním elegantním tahem předstihnout své soupeře. Jeho záchrana Texasu během hospodářské krize dovede přilákat voliče. Ze hry není ani matador americké politiky libertarián Ron Paul, který podporuje snížení pravomocí Americké centrální banky (Fed).
Mit Romney sice není skupinou kandidátů Tea Party nadšený, ale na rozdíl od nich má obrovskou výhodu. Nezatěžuje se morálními principy. V nadcházející hře si jistě vyslouží šachovou figurku koně. Tak uhýbat jako on umí málokdo. Je považován za pragmatika a svoje projevy přizpůsobuje tomu, co chtějí voliči slyšet. V postupu vpřed ho brzdí jeho podpis pod návrhem zdravotnické reformy státu Massachussets, který se stal předlohou pro republikány nenáviděnou Obamacare.
Ať už favorizovaný Romney zvítězí nad konzervativními soupeři, nebo ne, opora Tea Party je pro ně výhodou pouze pro primární volby. Čím radikálnější bude vítězný kandidát republikánů, tím obtížnější boj s Obamou ho čeká. Nerozhodnutých voličů je totiž podle průzkumů zatím celých 49 procent.
Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6