29.3.2024 | Svátek má Taťána


USA: Svéráz národního soudnictví

3.9.2010

Kdysi u nás byl velmi oblíben film režiséra Sidneyho Lumeta „Dvanáct rozhněvaných mužů“ – nejen proto, že si v něm zahrál svou životní roli Jiří Voskovec. Film byl de facto oslavou amerického soudnictví: mezi 12 porotci se našel jeden, který o vině obžalovaného pochyboval, a ten byl nakonec osvobozen. V americkém systému totiž musí verdikt poroty být jednohlasný.

Nedávný soud s bývalým guvernérem státu Illinois Rodem Blagojevichem na první pohled jakoby odhalil rub tohoto systému. Dítě chudých srbských přistěhovalců Milorad Blagojevich, kterému místní přezdívají „Blago“ udělal strmou politickou kariéru až poté, co se přiženil do rodiny vlivného chicagského politika Richarda Mella. Američanům není třeba vysvětlovat, co to je „illinoiská politická mafie“. Za posledních 35 let v base skončili tři předchůdci snaživého Roda. Zatímco všichni tři byli usvědčeni až ve výslužbě, Blagojevich byl zatčen přímo v guvernérském úřadě.

Mezi mnoha jeho skandálními činy obzvlášť pohoršlivě působil pokus prodat místo v Senátě Spojených států uvolněné po zvolení senátora Obamy prezidentem. Ze soudního rozkazu byly telefony guvernéra napíchnuty FBI. V nahrávce Blagojevich sprostým jazykem galérky vysvětluje zájemcům, že senátní mandát je velmi drahé zboží a jmenován bude ten, kdo zaplatí nejvíc. Mezi body obžaloby se ovšem najde také vydírání a vyhrožování – kupříkladu žádal propuštění některých novinářů z deníku Chicago Tribune pod výhružkou zbavení vydavatelstva státních dotací, žádal tzv. vratky za předražené veřejné zakázky, dosazoval svou manželku do správních rad bohatých korporací, atp. Federální prokurátor Patrick Fitzgerald označil guvernérovo řádění za „pravé orgie korupce“.

Rod Blagojevich prošustroval důvěru voličů dlouho před svým zatčením. V říjnu 2008 hodnotilo jeho práci 64 procent voličů jako velmi špatnou, jen 4 procenta jako dobrou a 0 procent jako výbornou. Známka je to bezprecedentně nízká, takže o nějakých sympatiích veřejnosti mluvit nelze. A hle – přece jen vyvázl ze šlamastyky bez úhony. Stalo se přesně to, co v Lumetově snímku – z 12 porotců jen jedna žena odmítla uznat obvinění za prokázaná. Celých 14 dnů se 11 kolegů snažilo přesvědčovat dvanáctou porotkyni všemi možnými způsoby. Zůstala však neoblomná. Předsedovi poroty nezbylo než oznámit soudu, že ve zdrcující většině bodů porota není schopna dospět ke společnému verdiktu.

Ve výsledku, až na jeden drobný bod, celý proces byl uznán za nulitní, jakoby se nekonal. Rod Blagojevich sám sebe přirovnal k Davidovi, který zvítězil nad Goliášem. Veřejnost neskrývala své rozčarování. Prokurátor Fitzgerald okamžitě oznámil, že podává novou žalobu. Pointa je v tom, že nikdo nezpochybnil právo porotce na vlastní názor navzdory zdrcující většině. Rozhněvaných mužů totiž musí být všech 12 a ani o jednoho méně.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6