25.4.2024 | Svátek má Marek


USA: Století Číny začalo

10.7.2021

Televizní kanál CNN se v našich končinách těší dobré pověsti, je pokládán za zdroj spolehlivé a objektivní informace. Žel, v dnešní době je tato pověst pravdivá asi tak jako staré pověsti české. Tuhle jsem promarnil na CNN hodinu času sledováním diskusního pořadu ke stému výročí založení Komunistické strany Číny.

Dojem byl silný – na chvíli se mi zazdálo, že jsem se vrátil v čase o půlstoletí zpátky a sleduji nejspíš Televizní noviny Československé televize ze začátku 70. let, kde probíhá diskuze znalců o tom, zda úspěchy Sovětského svazu jsou pouze skvělé, anebo skvělé nad očekávání.

Velebení současného režimu Číny, chvalozpěvy na její hospodářské a sociální vymoženosti, ódy na její vedení světa v technologické, zdravotnické, ba i sportovní oblasti nebraly konce. Moderátoři se předháněli ve vyzdvihování zásluh Komunistické strany Číny, její vedoucí a řídicí roli na tomto zázraku.

Se zbožnou pietou byli diváci nuceni poslouchat dlouhé výňatky z nudného výročního proslovu předsedy Si Ťin-pchinga. Aby zdůraznila slavnostní výjimečnost okamžiku, měla moderátorka na sobě sytě rudé šaty se stojatým límečkem, střihem připomínající vojenské košile Mao Ce-tunga. Jako by nebylo smutného osudu Hongkongu, systematické etnocidy Ujgurů, kterou nynější prezident Biden trefně nazval „projevem názorových rozdílů“. Redaktoři CNN neváhali označit předsedu Si za „pravou hvězdu politického nebe“.

To si pište, že se na pokrokový kanál CNN za obdivování komunistické diktatury snesla vlna zdrcující kritiky zprava.

Konzervativní kanál Fox News už neříká CNN jinak než Si-N-N. To zní sice stejně, ovšem první písmenko je odvozeno od jména čínského vůdce. Je to tudíž v překladu Zpravodajská síť předsedy Si. Jenže znáte to: od toho je konkurence, aby házela špínu na rivala. Rozhodující je, jak to vnímají diváci. A diváci to vnímají takto:

Podle posledních (květnových) průzkumů hlavních agentur se počet diváků pokrokové televize CNN neustále snižuje – jen za poslední rok její diváctvo spadlo o 48 až 52 procent, tudíž o celou polovinu. I když zájem diváků o televizní vysílání, satelitní i kabelové, obecně postupně slábne, žádná síť nezaznamenala tak dramatický, až likvidační propad.

Dnes tento kanál v hlavním čase sleduje zhruba jen 900 tisíc diváků, zatímco u pravicové konkurence Fox News činí tento údaj přes 2 miliony 100 tisíc. Pro lepší srovnání uvedu, že i v titěrném Česku zpravodajské relace každé z hlavních televizí zhlédne více diváků než zprávy CNN v celé obrovské Americe.

Vedení komerční CNN, aspoň navenek, si z těchto čísel těžkou hlavu nedělá. Prý tu není pro zisk, ale pro obranu pravdy. Klesající důvěryhodnost u diváků pokrokové novináře rovněž nebudí ze spánku. Až v Americe definitivně zvítězí čínský model řízení společností, stejně bude povolena jen jedna pravda. Podle zásady: „Když neumíš, naučíme. Když nechceš, přinutíme.“

Autor je publicista

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus