Neviditelný pes

USA: Spor o Snowdena

29.1.2014

Zatímco ruské úřady zvažují prodloužení povolení k pobytu na svém území pro amerického utečence Edwarda Snowdena a jen málokdo pochybuje, že právo na útočiště mu skutečně bude přiznáno, ve Spojených státech se množí hlasy těch, kdo bývalého smluvního spolupracovníka Národní bezpečnostní agentury podezřívají z toho, že ke svému činu mohl být již před útěkem naváděn cizími tajnými službami.

V nedělním pořadu televize NBC hned dva vysocí američtí experti vyslovili domněnku, že Rusko neposkytlo Snowdenovi azyl čirou náhodou, nýbrž mohlo mít s celou aférou co dočinění již dlouho předtím, než propukla. Republikán z Michiganu Mike Rogers, předseda Výboru pro zpravodajskou činnost Sněmovny reprezentantů, polemizoval s těmi, kdo tvrdí, že Edward Snowden se zasloužil o americkou demokracii, když prozradil detaily programu elektronického monitoringu prováděného americkou rozvědkou. "Kdyby uklízečka v bance se naučila okrádat zaměstnavatele, málokdo by si troufnul tvrdit, že tím posloužila zdokonalení jeho bezpečnostního systému," prohlásil Mike Rogers. "Pro mne je Snowden zloděj, který ukradl údaje, z nichž naprostá většina nemá nic společného s důvěrnou informací o osobním životě Američanů. Svým činem poškodil hlavně naši armádu, námořnictvo, vystavil riziku životy našich vojáků. Vyzradil cizím mocnostem především zpravodajské informace, a to nás vede k domněnce, že nebyl ve svém počínání sám, spoléhal na cizí pomoc." Mike Rogers odůvodnil své podezření tím, že zdrcující většina zveřejněných dokumentů se týká působení americké rozvědky mimo území Spojených států. Podezřelé je i to, že Snowden dle všeho důkladně a s předstihem připravil svůj útěk a dobře věděl, kam a proč odchází. "Pro mne není žádná náhoda, že nakonec skončil v milujícím náručí FSB v Moskvě."

Ani kalifornská demokratka Dianne Feinstein předsedající Zpravodajskému výboru Senátu nevylučuje ruskou spoluúčast ve Snowdenově aféře. "Je to docela možné, i když v tomto okamžiku to nemůžeme tvrdit s jistotou." Téhož názoru je také předseda Výboru pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů, texaský republikán Michael McCaul. Ve vysílání televize ABC prohlásil: "Nevěřím tomu, že se pan Snowden jednoho krásného rána probudil a zjistil, že má k dispozici vše potřebné, aby mohl udělat to, co udělal. Někdo mu musel pomáhat." Tak jak jeho kolegové v Kongresu McCaul pokládá Snowdena za zrádce a odmítá přistoupit na tezi, že jeho prozrazení utajované informace prospělo americké demokracii.

Zdá se, že vztah k přeběhlíkovi je jedním z mála styčných bodů, v němž se shodují kongresmani obou táborů s prezidentem Barackem Obamou. V rozhovoru, který minulou neděli přinesl časopis New Yorker, zdůraznil americký prezident, že škody způsobené Snowdenovým počínáním rozhodně převyšují prospěch ze společenské diskuze, již svým činem vyvolal.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek