24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

USA: Spěje Trump ke konfliktu s Čínou?

Vzhledem k tomu, že ve svých postech na Twitteru nový americký prezident Donald Trump v poslední době více než padesátkrát v negativním kontextu zmínil politiku Číny, komentátoři spekulují o tom, zda je neodvratná brzká krize ve vztazích dvou nejsilnějších velmocí světa, a jakou pozici v jejich konfliktu zaujme Rusko.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 25.1.2017 14:09

Čína se postupně vrací tam, kde vždy v minulosti byla.

Znovu se stává největším, nejbohatším a neprogresivnějším státem světa - centrem - říší středu.

P. Vaňura 25.1.2017 14:36

Tou progresivností Číny si nejsem tak jist, celý systém

"zkoušek," který museli absolvovat ti, kdož aspirovali na státní úředníky byl sestaven tak, aby pokud možno eliminoval lidi s nezávislým myšlením.

Nějaké narážky jsem objevil dokonce v knihách o soudci Ti. Příliš nekonformní soudce sousedního okresu se nedočkal postupu. Ti sám byl na povýšení, které si zasloužil, zase příliš mladý. Sranda je, že nejvyšší úředníci, kteří soudce Ti posuzovali, ho považovali navíc za ztřeštěnce, neboť neprohlédli jeho mazanost.

M. Prokop 25.1.2017 15:03

Re: Tou progresivností Číny si nejsem tak jist, celý systém

Autor je ovšem naštěstí Holanďan.

M. Prokop 25.1.2017 15:03

Re: Čína se postupně vrací tam, kde vždy v minulosti byla.

Tak to uvidíme, jak dlouho to vydrží.

Ono to vedení komunisty moc nepřeje zpětným vazbám a bez nich to dlouhodobě nejde.

Z. Lapil 25.1.2017 15:15

Re: Čína se postupně vrací tam, kde vždy v minulosti byla.

Dokonale řečeno.

Já to tvrdím odjakživa, ale když se to pokusím odít do slov, je z toho román, nikdo tomu nerozumí a utahaní jsme všichni.

J. Fridrich 25.1.2017 15:06

Re: Čína se postupně vrací tam, kde vždy v minulosti byla.

A tady tuto hloupost vám, pane Aldo, do ouška našeptal sám soudruh Předseda Čínských komunistů Mao, nebo jsou to jenom hlasy ve vaší - asi nemocné hlavě ?

P. Mach 25.1.2017 20:17

"kde vždy v minulosti byla"

Největším státem čína nebyla nikdy, nejprogresivnějším státem byla čína naposledy v 16. století.

V. Vaclavik 25.1.2017 14:05

Od toho komunisty

ty reci o volnem obchodu a ochranarstvi tedy sedi jako prdel na hrnci.

M. Prokop 25.1.2017 15:05

Re: Od toho komunisty

Také mne to pobavilo.

R. Morava 25.1.2017 12:46

Jenomže na Čínu metr existuje

Tak jako ekonomická blokáda Ruska pomůže hlavně Číňanům (ruský trh) a Rusům uškodí jen částečně, zkuste si představit ekonomickou blokádu Číny. Na jedné straně by Američané snad zemřeli hlady, ale obnovili by průmysl v době kdy to ještě jde, a Číňané by rychle začali být hodní. Byl by to pro takto vývozně orientovanou ekonomiku průšvih. USA by ale museli tak jak s Ruskem mít EU za spojence.

Neříkám že je Čína tak špatná a agresívní, že by se to mělo udělat (Číňané jsou fajn lidé, ale to i většina Rusů), jen si myslím, že by měli být USA a Evropě hodně vděční za liberalismus.

J. Schwarz 25.1.2017 18:45

Re: Jenomže na Čínu metr existuje

Američani potraviny vyvážejí, tak co by se jim určitě nestalo je že by pomřeli hlady. Ale Rusové s Číňany problém mít budou - je jich 10x míň než číňanů a narozdíl od nich jich ubývá. Sibiř nedokáží udržet, protože nedokáží zabránit čínské imigraci. Postavit se proti ní by znamenalo zhoršit mezistátní vztahy a tentokrát by byli rusové v pozici ukrajinců na krymu a v Donbasu.

Z. Mikulášek 25.1.2017 11:41

tak samozřejmě, že

je jen otázkou času, kdy Čína zaujme ve světě pozici "number one". Rusko, které s Čínou sousedí a jehož politika byla vždycky víc asijská než západní, by bylo hodně hloupé, kdyby se s USA domlouvalo proti Číně. A že nemá Rusko Číně co nabídnout?...to je úlet pana Fištejna.

P. Vaňura 25.1.2017 14:42

Čína má zálusk na ruská území, což věděli mimo jiné

Trockij i Stalin. Stalin podpořil rozpoutání Korejské války proto, aby udržel Čínu ve svém područí. Věděl, že ho nebude chtít poslouchat.

Neumím si představit, jak by si mohlo Rusko svá řídce osídlená území na Sibiři dlouhodobě udržet. Jedině hrozbou jadernou válkou...

Š. Osif 25.1.2017 11:06

Čínské jaderné rakety v provincii Heilongjiang

V bblízkosti hranic Rusácké Hordy v severovýchodní části Číny v provincii Heilongjiang, která hraničí s Ruskem podél řek Amur a Ussuri, dotýká se oblastí Trans-Baikal území, v oblasti Amur, Židovské autonomní oblast, Primorsky a Chabarovsk byly vyfoceny čínské rakety schopné nést jaderné nálože.

Celkem jde asi o 41 balistických raket, které jsou schopny nést jaderné nálože.

Informace

http://www.globaltimes.cn/content/1030353.shtml, který je celosvětovým deníkem komunistické strany Číny

Rusácké Hordě rakety nevadí, protože přátelství s čínským lidem je pevné, takto se vyjádřili kremelští zločinci

B. Rameš 25.1.2017 10:07

Z vnějšího pohledu

to skutečně vypadá, že Trump vyhodnotil jako největšího nepřítele (konkurenta, chcete-li) v boji o pozici světové jedničky Čínu a rozhodl se proto hledat spojence v Rusku, které by konec konců mělo mít z Číny také nahnáno. Ale jsou to jen vnější projevy, do hlavy mu nevidím a bleskové odmítnutí transpacifické smlouvy mně do toho příliš nezapadá.

Z. Lapil 25.1.2017 15:08

Re: Z vnějšího pohledu

V Parlamentních listech pan Haas cituje Trumpa někdy z r. 2000 (z knihy Amerika, jakou si zasloužíme; článek doporučuju, knihu neznám):

"Pokud bych se stal prezidentem, jmenoval bych sám sebe americkým vyjednávačem pro ty nejdůležitější smlouvy. Naši obchodní partneři by věděli, že ten, kdo sedí proti nim na druhé straně stolu je Donald Trump. Zaručuji vám, že by to byl konec nevýhodných smluv."

Z čehož je přípustný výklad, že tuhle smlouvu zrušil, aby s ní mohl začít a měl k porovnání staré a nové znění. Je to docela odvážné, a jelikož se nás Pacifik nijak bezprostředně nedotýká, můžeme si dovolit i luxus se zájmem přihlížet.

J. Vavruška 25.1.2017 9:24

Pane Fištejne, ta letadlová loď se nejmenuje Laonin, to jste si asi popletl s ledoborcem Lenin, pocházejícím ze SSSR, stejně jako vy.

J. Štrobl 25.1.2017 8:18

Já bych vám autore poradil.

Samozřejmě poradím i i ostatním pánům novinářům. Kupte si křišťálovou kouli a začněte věštit. Bude to patrně přesnější, než vaše nynější proroctví.

M. Valenta 25.1.2017 9:21

Re: Já bych vám autore poradil.

Já bych řekl, že článek pana Fištejna má celkem logiku, akorát se neshoduje s Vaším zidealizovaným pohledem.

P. Lenc 25.1.2017 10:09

Re: Já bych vám autore poradil.

A on pan Valenta má ve svém příspěvku nějaký "zidealizovaný pohled"?I vy jeden všeználku.

S. Netzer 25.1.2017 10:21

Re: Já bych vám autore poradil.

:-))))

M. Valenta 25.1.2017 14:04

Re: Já bych vám autore poradil.

Každý máme do určité míry pohled zidealizovaný, jenom není od věci o tom vědět.

T. Pansky 25.1.2017 6:41

Pan Fistejn hada stejne jako vsichni okolo ... Proc?

Za posledni cely rok pokracuje Trump v krasojizde a zatim vsem vytira zrak !!! Zvitezil ve volbach, ve kterych 90 procent predpovedi bylo na strane Mrs. Clinton. Ac sam pouziva fraze centralistickych populistu, Trump slozil mozna nejkonzervativnejsi vladu za poslednich 80 let. Dnes, svym pristupem k americke vyrobe, si omotal odbory okolo prstu. Musime se pripravit na hodne zmen. Trump si svou kampan z drtive vetsiny hradil sam a tak neni nikomu zavazan, nemusi libat zadna pozadi a prosazoat politiku na zakazku velkych korporaci.

J. Fridrich 25.1.2017 6:36

Neznám jediného státníka-vůdce na světě - a to nyní,

Neznám jediného státníka-vůdce na světě - a to nyní, ani v minulých epochách - který by nepreferoval svou zemi a své občany... A u presidenta Trumpa, který to normálně, upřímně a " nekorektně " řekl, je toto jeho vyjádření PROBLÉM ?? Jak se rozvíjel Tchaj-wan ( Formosa ) po II. světové válce - a jak rudá Čína pod komunistickými gerentovládci víme-tedy někteří.. a co nevíme, je to, proč by Amerika-USA měla poslouchat Pekingskou svoloč..

A. Alda 25.1.2017 14:14

Jenomže vůdci Tchajwanu byli blbí.

Furtundfurt si mysleli, že se vrátí vítězně do Pekingu a Čínu ovládnou. A proto zmeškali příležitost vyhlásit Tchajwan za samostatný stát, na Číně nezávislý. Teď už pro to nejsou podmínky, ale dříve byly. A tak dříve či později se Taipei podřídí Pekingu. A Čína bude s Tchajwanem sjednocena podle Pekingských představ.

Škoda.

P. Dvořák 25.1.2017 2:20

Je snad Tchai-wan Kosovo,

aby měl nárok na samostatný stát? Není!

Takže nyní jde o to, zda ho anektuje Putin nebo se stane další státem Evropské unie dřív než Turecko.

J. Jakeš 25.1.2017 1:52

Politika jedné Číny

Pozor, politika jedné Číny není politikou USA, ale Číny. USA jen berou na vědomí její existenci.

K. Pavlik 25.1.2017 0:05

Jiste

Cina a islamiste jsou problemem USA. Trump asi nebude resit minule problemy s Ruskem - to by se musel zblaznit a to zatim nehrozi.

H. Lukešová 25.1.2017 0:23

Re: Jiste

Trump bude hájit Ameriku a její zájmy, co je na tom špatného? Největší hrozbou pro svět je muslimský terorismus a muslimští migranti, mnozí z nich mají lepru, svrab, černý kašel, exém, tuberkulózu, všeliké vyrážky, strašlivé nemoci, proti kterým už bílý evropský člověk nemá ani protilátky. Moc se obávám toho, aby se tyto nemoci masově nevrátily do Evropy. No nutní je držet se od migrantů co nejdál, jak jen to jde.

S. Netzer 25.1.2017 7:28

Re: Jiste

O těch nemocích vám kázal pan farář, nebo o nich byl nějaký článek na euportálu?