24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

USA: Socialismus v Americe?

Oregonská stezka. Hnědá cedule tě upozorní, že už tu před tebou někdo šel. Představíš si vrzání kol žebřiňáků, občasné zabučení volka v chomoutu. Prásknutí biče a klapot koňských kopyt podbarvují pláč dítěte pod plachtou vozu a hlas vozky na kozlíku pobízející znavená zvířata táhnoucí vůz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Bystriansky 27.11.2020 20:35

Ano, nejeden však na takovou cestu neměl, nebo si netroufl a skončil zotročen. Jejich potomci budou taky odškodňování, nezapomene na ně DS a BLM?;-D

P. Lenc 27.11.2020 9:03

Dík za tento článek.R^

F. Navrátil 27.11.2020 8:47

Jen pro pořádek. Baťa pochází z Otrokovic a Zlín není vesnička na břehu Dřevnice. Městská práva byla Zlínu udělena v roce 1397.

R. Gramblička 27.11.2020 9:05

Na břehu Dřevnice je a než o statut šlo panu Motykovi spíš asi o jeho vzezření. Výsluní či Boží Dar jsou taky oficiálně města a to již cca 500 let, ale velikostí a počtem obyvatel jde defacto o malé vesnice

J. Jurax 27.11.2020 17:33

No, Tomáš Baťa pocházel ze Zlína. V Otrokovicích zemřel při letecké havárii při startu z tamního letiště.

A Zlín před Baťou sice bylo město, ovšem malé a nevýznamné.

D. Stirsky 27.11.2020 8:40

Znuvu: Nejprve je třeba definovat, co si pod pojmem "socialismus" představujeme. Onen příspěvek zní lákavě, idylicky, jak nikdo ve Státech do ničeho nekecal. Jenže! Ve spolenčosti to funguje tak - a může se nám to nelíbit - že je-li oněch kovářů hodně a pár z nich vyrobí nějaké šunty, které mají za následek i tragické události - lidé si řeknou: Je třeba nějaká regulace. A už tu máme kovářské standardy, státní dohled nad kováři, kovářské komory... Pěkný příklad byl r. 1929. Tehdy byla regulace kapitálových resp. akciových trhů minimální, výsledkem "laissez faire" byla velká krize a ta mimo jiné způsobila, že se Hitler dostal v Německu k moci. Čili nějaká regulace toho či onoho nutná je. Je-li to socialismus, pak jsem socialsita. To, že je dnešní regulace přehnaná, že velmi často sklouzává k idiotské byrokracii, je věc druhá. Cca 400 novel daně z příjmu - to je na zavření zákonodárců do blázince. A já tvrdím, že v řadě případů (leč ne vždy) ono "laissez faire" sice může napáchat škody, ale ty jsou menší, než při tuhé regulaci doslova všeho. Čili? Stále se pokoušet o jakési optimum, o rozumný kompromis.

R. Gramblička 27.11.2020 8:55

to není věc druhá, to je věc ta samá. Nějaké regulace byly v Americe i v minulosti, ale jde o míru. V té již USA dohání země EU. Výjimkou bylo období kolonizace v 17-18 století, kdy v Americe bylo zřízení blížící se volnému trhu

M. Valenta 27.11.2020 9:04

.. a ne zbůhdarma se tomu období dodnes říká divoký Západ a to nemyslím nijak negativně.

P. Lenc 27.11.2020 9:02

A vy jste pane Stirský zaznamenal u socialistů, kteří se dostali k moci nějakou snahu o "rozumný kompromis"? Poučte mně...;-D

V. Kain 27.11.2020 9:28

Levičáky všech směrů je zaplavená celá Amerika.Media,univerzity,umělecká branže,politici.Je to ztracené.Nyní se s Bidenem a Harrisovou pojede druhé kolo poločernocha Obamy.

I. Schlägel 27.11.2020 10:19

Podáte-li socanovi prst, za chvilku jste bez obou rukou. O prosperitě spousty podnikatelů mají rozhodovat zejména zákazníci a jejich možnost hlasovat nohama. Výsledkem socialistických regulací často bývá monopolizace odvětví ve prospěch velkých hráčů, tuhé normy vycházející z laboratorních podmínek a v praxi fungující díky podvodům, dotace na cokoliv a v samotném finále přichází omezení nabídky a omezení svobody spotřebitele si vybrat dle kvality a nekvalitu poslat do bankrotu. Socialismus posílá do bankrotu celé státy.

R. Brzák 27.11.2020 10:40

když kovář vyrobil šunt, tak se v konkurenci neuplatnil - prostě se o něm rozkřiklo, že dělá šunty. Až v okamžiku, kdy bylo kovářů hodně a ti zavedení se začali obávat své mladší konkurence, ustanovili první regulace - cechovvní - které ztěžovali mladému nadanému kováři podnikat. A stát tyto cechy podporoval - protože mu to dávalo moc nad odvětvím.

Z. Lapil 27.11.2020 12:24

Když mi kovář/pekař/kdokoliv prodá nějakej šunt, tak jdu příště jinam. Problémy začnou ve chvíli, kdy regulace zabrání účasti na trhu někomu, kdo to dělá líp.

Ano, kromě regulací státních existují i regulace skrze monopol.

J. Pavelka 27.11.2020 13:17

No jo, jenže to je teorie......jsou výrobky, u kterých si to člověk neošéfuje, nebo už z hrobu znova jinam nedode...Ale o ni jsou kromě státních a monopolních i jiné regulace...Např. kolotočáři apod., ale i výrobci určitých druhů zboží si možná navzájem částečně konkurují, ale mezi sebe nikoho nepustí...běda tomu, kdo by chtěl to rozjet sám...

Z. Lapil 27.11.2020 21:12

Asi by bylo potřeba delší popovídání, abychom si upřesnili, kam až spolu souhlasíme a v čem a hlavně proč se lišíme.

Já si především myslím, že ten, kdo se pokouší regulovat mého dodavatele, omezuje moji svobodu. V čemž nehledejte velkou politiku, ale obyčejné mateřské To nesmíš, uděláš si bebí. Něco jsem zaslechl o tom, že od takové péče se člověk odpoutává během puberty :-).

Pripominam, že chyby se dějí i ve striktně regulovanem prostředí, a to i smrtelné. Například na silnici. A není to jen amaterismem, průšvihy jsou i na plně profesionální železnici.

P. Milan 27.11.2020 15:36

Velká krize byla spíše následkem státního řešení pádu burzy.

J. Lukavsky 27.11.2020 8:34

"nahrazeny výrazem, který zaručuje, aby mizérie byla rozprostřená rovnoměrně.Socialismus." Ani ve společnosti sorelu (socialistický realizmus) se všichni neměli stejně tj. rovně. Souzí vedoucí z Masny, Zeleniny, Mototechny..... souzí ředitelé továren a dílen ... určitě nemuseli stát fronty na maso či novou detektivku. Kamarádi, jiní vedoucí a ředitelé jim to schovali pod pult. Ale kupodivu se to pořád muselo platit, komunizmus byl něco jako posmrtný ráj. J.L. end

J. Pavelka 27.11.2020 7:55

A teď tu o Červené Karkulce...

V. Cícha 27.11.2020 7:02

Kam dnes vyrazí oregonští, prosadí-li své non plus ultra socialistické napady u Pepy Bidena rozlícený orátor Bernnie Sanders?

I. Schlägel 27.11.2020 10:22

Možná část z nich sáhne po zbrani. Možná bude Amerika časem potřebovat svého Pinocheta. Snad k tomu nedojde.

M. Pivoda 27.11.2020 11:04

Vězte, že planeta Země je dnes mnohem více zalidněná, než tomu bylo v době někdejšího osídlování Oregonu. Také touto okolností byl také umožněn rozkvět tehdejšího kapitalismu. Jenže, jak praví přísloví, "Nevstoupíš dvakrát do téže řeky". Dnes je USA již v jiné pozici.

Ne, já zde určitě neprosazuji minulý nedostatkový socialismus. Ta doba je pryč a já jsem tu dobu minulou jen politicky pasivně zažil. Ve 21. století ale již je zralá doba na tzv. technologický socialismus. Toto téma zde dnes nebudu rozvádět. K pochopení je třeba mít hlubší vhled do technologického rozvoje.

Volný prostor pro svobodné podnikání na planetě Zemi ve 21. století objevil vnuk amerického ekonoma Friedmana. Nazývá ho seasteading. https://en.wikipedia.org/wiki/Seasteading

Elon Musk míří na Mars. Tato cesta "za svobodou" je riskantnější mnohem více, než bylo někdejší pronikání na Západ přes Oregon.

Dnes rozlícený Bernie Sanders asi nějaké pádné důvody ke svému rozlícení má, ale podstatnou budoucí historii lidstva budou psát jiní lidé, nikoliv dnešní politici. Vyčerpal jsem povolený počet znaků diskusního příspěvku.

Z. Lapil 27.11.2020 12:37

Poslyšte, to vážně nevidíte, že i kdyby bylo dost strojů dostatečně inteligentních na to, aby vyrobily, co si kdo zamane, tak budou omezené přinejmenším zdroje surovin a ZASE skončíme u toho, že někteří si budou rovni a někteří ještě rovnější?

Uvědomujete si, že takovým zdrojem byla zlatá rybka, a celá pohádka vůbec nedopadla dobře?

Jen takový myšlenkový pokus: dopadlo by to nějak extra jinak, kdyby měl svoji vlastní zlatou rybku každý?

J. Pavelka 27.11.2020 13:21

Jenže, mý opravdu nevíme, jak se to do budoucnosti bude vyvíjet a jaká řešení budou...Jednoduché se s tím vypořádat nebude...

Z. Lapil 27.11.2020 21:18

Naprosto souhlasím. Jen panu Pivodovi porad dokola tvrdím, že lidé zůstanou lidmi, takže cokoliv bude zadarmo, tím se bude plýtvat.

A ono zadarmo nebude nic. I kdybychom zmezinarodnili celou planetu, tak NĚČEHO bude nedostatek.

M. Pivoda 27.11.2020 18:44

Pro Z. Lapila

Z. Lapil píše: "... Poslyšte, to vážně nevidíte, že ..."

Moje replika Z. Lapilovi

Poslyšte, to vážně nevidíte, že poté co jsem před 30 lety byl vyhozen z VUT Brno skandálním způsobem (abych tam nemohl realizovat český projekt umělé inteligence), nedostanu v této tzv. demokratické zemi větší publikační prostor, než jen diskusní příspěvky? Této zemi schází především informační zdroje o minulosti i o budoucnosti.

Z. Lapil 27.11.2020 20:12

To opakujete pořád dokola, a já na to, taky pořád dokola, reaguji sdělením, že můžete vydat knihu vlastním nákladem a že to vůbec není drahé, a že skrze facebook, web a youtube můžete publikovat skoro zadarmo.

Probůh, pochopte, že jste dospělý člověk a nikdo vám nic dávat nebude.

J. Jurax 27.11.2020 17:53

No jo, přečtěte si Limes inferior od J. A. Zajdela.

D. Zítko 27.11.2020 6:54

Pěkně napsáno, díky .

M. Adler 27.11.2020 6:29

Pane Motyko, mockrát děkuji. V téhle mizérii je osvěžující si přečíst dobře napsaný článek, založený na zdravém rozumu. A je to také čím dál vzácnější. A tedy - DÍKY! (Well done, jak jsme říkávali Na Výtoni)

D. Stirsky 27.11.2020 6:05

Ono to v době Poutníků, tuším, tak idylické, jak píše autor, asi nebylo. A pokud jde o socialismus, museli bychom si nejprve definovat, co to vlastně je, co si kdo pod tím představuje. Je přece velký rozdíl mezi Horákovou a třeba Bilakem. A nevím, zda ti první začali hned s bramborami, ty se pěstovaly až později.