16.1.2021 | Svátek má Ctirad


USA: Snowdenův omyl

14.6.2013

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo v pondělí vyšetřování úniku informací, k němuž se přiznal devětadvacetiletý bývalý zaměstnanec zpravodajské služby CIA Edward Snowden. Ten se momentálně skrývá v Hong-kongu a údajně chce požádat o azyl v některé další zemi.

Minulý týden britský deník Guardian a americký list Washington Post uveřejnily články o tom, že americké úřady - Národní bezpečnostní agentura a Federální úřad pro vyšetřování - shromažďují nelegálně z centrálních serverů velkých internetových společností údaje o internetové a telefonní komunikaci. Jedná se o tak zvaná "metadata", což jsou údaje o telefonních hovorech, jejich délce, datu a místa odkud se uskutečnily.

Miliony údajů o telefonní a internetové komunikaci shromažďuje a zpracovává už řadu let americká Národní bezpečnostní agentura v rámci svého programu boje s terorismem. Bylo tak rozhodnuto po velkém teroristickém útoku na Spojené státy, který se uskutečnil 11. září roku 2001 a kterému předchozí opatření zpravodajských služeb nedokázaly zabránit, ani jej předem odhalit.

Nevíme samozřejmě, zda bylo shromažďování dat v uplynulých dvanácti letech americkým zpravodajským službám užitečné – to je stejně tajné jako veškerá jejich činnost. Je ale dost možné, že nějak užitečné bylo, neboť od té doby nedošlo k žádnému teroristickému útoku, který by byl jen vzdáleně srovnatelný s tím, k čemu došlo v září roku 2001 v New Yorku a Washingtonu.

Mladý pan Snowden si to ovšem nemusí pamatovat. Bylo mu v té době 17 let.

Avšak Amerika se cítila ohrožena – právem. A přistoupila k bezpečnostním opatřením, která považovala za nutná a která by nemusela použít, kdyby ji nehrozilo tak extrémní nebezpečí jako tenkrát.

Pan Snowden řekl v Hong-Kongu novinářům, že nechce žít ve světě, kde je možné nahrávání všech telefonických hovorů a internetových zpráv. Proto prý údaje zveřejnil. Stálo by za to se ho zeptat, zda místo toho chce žít ve světě, v němž má terorismus zelenou, kdy je možné vraždit tisíce nevinných lidí jen proto, aby nějaká extremistická skupina na sebe upozornila.

Máme v dnešním světě kolem sebe dost případů, kdy nějaký pomatený náboženský fanatik bezhlavě zaútočí na civilisty. Jejichž zmařené životy jim nikdo nevrátí. A tak určitá opatření jsou nutná.

Omyl lidí, jako je Edward Snowden, je hluboký. A není divu, že zakladatel Wikileaks Julian Assange mu aplauduje. Jsou na stejné lodi. Assange Snowdenovi dokonce radí, kam emigrovat, aby ho nechytili. Sám se musí skrývat na ekvadorském velvyslanectví v Londýně, které nemůže opustit, protože by ho zatkli. Oba se domnívají, že bojují za svobodu lidstva. Ale jakou svobodu a pro koho ji chtějí?

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Jan Bednář


Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.