23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


USA: Slova místo činů

25.2.2015

Tak hodnotí Američané Obamův postoj k teroristům

Základem mezinárodní strategie boje proti extremistům z Islámského státu a Al-Káidy musí být potírání ideologie násilí. S takovou tezí vystoupil minulou středu prezident Spojených států Barack Obama na konferenci o potlačování extremismu, kterou uspořádal Bílý dům za účasti zástupců několika desítek států. Jeho projev je americkými pozorovateli pokládán za odpověď kritikům protiteroristické strategie Bílého domu.

Extremisté jsou relativně úspěšní v rekrutování nespokojené muslimské mládeže, neboť se pasují do role obránců islámské civilizace, což je lež, kterou je třeba důsledně vyvracet – tvrdí prezident Obama. Řekl doslova: „Tuto lživou tezi nemůžeme přijmout, nemůžeme uznat jejich legitimitu jakožto náboženských vůdců. Nevedeme válku proti islámu, bojujeme s těmi, kdo islám pokřivují.“

Přístup Bílého domu k potírání islámského radikalismu vyvolává hlasitou kritiku ze všech politických táborů Spojených států. Základní výtka spočívá v tom, že prezident Obama údajně nemá žádnou strategii boje proti této hrozbě, neboť v této otázce nemá v hlavě jasno. Proto ve svých prohlášeních on a jeho okolí se důsledně vyhýbají slovnímu spojení islámský radikalismus a rádi se uchylují k neosobnímu termínu extremismus – údajně proto, aby neurazili náboženské cítění muslimů.

Komentátor televize NBC Chuck Todd se k Obamovu projevu vyjádřil takto:

„Mám dojem, že jim jde spíše o politickou korektnost než o podstatu problému. Nechtějí pochopit, že západní svět má co dělat s kultem smrti, jež má podobu Islámského státu. A ten využívá radikální formu islámu, aby nalákal do své sekty teroristy.“

Deník Los Angeles Times komentuje Obamův projev takto:

„Prezident sice odpověděl těm, kdo veřejně kritizují jeho volbu slov, avšak bez odpovědi zůstalo mnohem důležitější obvinění kritiků – a sice, že za nevhodnou volbou slov skrývá nepřítomnost jakékoli reálné strategie boje proti islámským radikálům.
Průzkum veřejného mínění provedený na objednávku televize CNN ukázal, že 58 % dotázaných má pocit, že operace proti islamistům je vedena špatně a jen 41 % Američanů je s ní spokojeno. Ještě v říjnu loňského roku byl tento poměr 50:50.“

„Máme-li věřit průzkumu,“ zdůrazňuje deník Los Angeles Times, „Američané ve své většině jsou naladěni podstatně rozhodněji než jejich prezident. Takřka polovina dotázaných – 47 %, je pro využití amerických vojsk v pozemních operacích v Iráku a Sýrii. 50 % Američanů je zatím stále proti, avšak poměr stoupenců a odpůrců amerického pozemního zásahu se trvale proměňuje ve prospěch těch prvních.“

S přihlédnutím ke změně nálad americké společnosti kritici prezidenta trvají na tom, že prioritou Spojených států by nemělo být politicky korektní mlžení, nýbrž zničení radikálních skupin, jež představují hrozbu Spojeným státům a světovému míru.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus