16.4.2024 | Svátek má Irena


USA: Se zatykačem na demokraty

14.8.2021

52 zatykačů na demokratické zákonodárce vydal předseda texaské Sněmovny za Republikánskou stranu Dade Phelan, aby tak zajistil potřebné kvórum pro hlasování, které je úprkem demokratických poslanců do Washingtonu DC nedosažitelné.

Z celkem 67 členů Demokratické strany zůstalo účastníky mimořádné schůze jen 15. Původně jich uteklo se schovat do hlavního města 58, ale šest se jich k nelibosti spolustraníků vrátilo dobrovolně zpět. Ti jsou teď označováni za zrádce velké myšlenky utéct z parlamentu a schovat se pod sukni Nancy Pelosiové.

Do Washingtonu za covidem

Republikáni mají ve Sněmovně státu Texas pohodlnou většinu (82:67), ale pro přijetí důležitého balíku zákonů není Sněmovna usnášeníschopná (je potřeba minimálně 100 přítomných zákonodárců).

Podle rozkazu předsedy Phelana má každý státní policista schovávajícího se poslance zadržet. Absentující demokraté však nemohou být vystaveni trestnímu stíhání ani pokutám, jen budou eskortováni do Sněmovny. (A tam budou zřejmě přikováni k poslanecké lavici.)

Ruku v ruce se zatykači připomeňme, že tiskový odbor předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA, demokratky Nancy Pelosiové z Kalifornie, potvrdil, že Pelosiová byla po setkání s texaskými demokraty pozitivně testována na koronavirus a stejně tak i nejméně jeden úředník Bílého domu, jak taktéž potvrdila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. 14. července se totiž všichni oddávali stejné bujaré recepci na střeše v hotelu Eaton v DC.

Chybějící demokraté měli být zadrženi už před měsícem, ale jejich zatčení zakázal soud v Travis County. Po odvolání k Nejvyššímu soudu státu Texas, je však situace ode dneška jiná – předseda Sněmovny je oprávněn nechat demokraty zatknout a deportovat do texaského parlamentu. Nejvyšší soud státu Texas zákonodárcům nařídil, aby se nejpozději zítra do 16:00 hod. hlásili na vrátnici parlamentu, jinak mohou být zatčeni.

„Nejšpinavější taktika“, tak označila republikánskou snahu zajistit hlasovací kvórum prostřednictvím zatykačů demokratická zástupkyně Evelina „Lina“ Ortegová, která je už z Washingtonu doma v El Pasu, ale do Sněmovny odmítá dobrovolně přijít.

Umírnění texaští republikáni

Na obrázku vidíme předsedu Sněmovny státu Texas Dade Phelana (45). Žije se svou manželkou Kim a čtyřmi syny v Beaumont, v Jefferson County.

Phelan

Vedle politiky je také partnerem a makléřem v rodinné developerské firmě Phelan Investments. Je pravnukem Johna Henryho Phelana, ropného magnáta a filantropa. Za jeho dary a příkladný život ho papež Pius XI. v roce 1933 jmenoval rytířem sv. Řehoře.

Mladý Phelan je ve funkci předsedy Sněmovny od ledna tohoto roku, předtím byl od roku 2015 řadovým poslancem. Phelan je velký spojenec guvernéra Grega Abbotta a společně tvoří neochvějný tandem politických profesionálů, který (chtě-nechtě) respektuje i prezident Donald J. Trump.

Předseda Sněmovny Phelan a guvernér Abbott se řadí mezi umírněné republikány, kteří prezidenta Trumpa podporují jaksi z nutnosti (někdo by řekl z vypočítavosti), ale ani Trump si čas od času neodpustí přímou narážku na covidovou „připosranost“ současných vládců Texasu.

Politický realismus nám však velí spokojit se v tmavě červeném Texasu i s takovými republikány.

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.