USA: Různá řešení či neřešení hanebností
V již posovětském Rusku, matně si vzpomínám, že multivrah, pervert a částečně snad i kanibal byl bez velkých cavyků a advokátního manévrování odsouzen a odstřelen.
Porovnejme se situací ve slunné, mnohými plusy oplývající Kalifornii - náramná scenérie, pacifické pláže, pomeranče, Hollywood, žádné hurikány či tornáda. Občas nějaké to zemětřeseníčko. A notný příval ilegálních vetřelců. Též adresa povážlivě značného množství podivínů, notných pošuků. Však se nikoliv neprávem traduje, že Amerika z evropských dálav přitahovala zájemce, nespokojence. V New Yorku přistáli, někteří se tam usadili, jiní táhli dál do vnitrozemí k realizaci či pouze k chiméře svých snů. Ti nejvytrvalejší došli až na druhý konec kontinentu, dál už to nešlo, v cestě tam stál a stále stojí další oceán. A na opačném atlantickém konci země, kde zájemci z Evropy přistávali, v nezřídka pochmurném prostředí s mrazy a sněhy se začaly ozývat posměšky, s postřehnutelnou závistí, že tam v té klimaticky lahodné Kalifornii za jeden každý rok pobytu dojde k úbytku jednoho bodu na I.Q. škále.
USA, tato prozatím jediná zbývající, momentálně churavějící supervelmoc, se nepříliš úspěšně vypořádává s nejedním deficitem. Federální pokladna ve Washingtonu je důkladně zadlužená a hrozí bankrotem. A v některých jejích státech, v Kalifornii zejména, jsou na tom ještě hůř. Tak už bylo za guvernéra, v Rakousku narozeného svalovce Arnolda Schwarzennegera, jakož i teď za Jerry Browna, jeho nynějšího nástupce. Dřívější téměř jezuita, student bohosloví, jenž si předchozí politickou porážku hojil dlouhodobým pobytem v Himalájích, pohroužen do tajů vzdálených náboženství.
Ilegálové, zločinci, paraziti přibývají, státní kufry jsou vypleněny, vězení natolik přeplněna, že pro nedostatek místa jsou propouštěni na svobodu, dál si po svém počínat.
Prozatím však dosud nedochází k odmykání cel s klientelou vrahů, k zaslouženému trestu smrti odsouzených. Ale třeba se tak časem rovněž stane.
Čerpám z informativního pojednání Debry J. Saundersové, s názvem "Not Cruel and Unusual, but Costly, Punishment" (Townhall, 17.7.2011), že trest smrti, víc než krutý a neobvyklý, je především neúnosně drahé, nákladné řešení. Od roku 1978, poroty odsoudily k smrti kolem 800 vrahů, loupežníků, násilníků, pervertů, pederastů. Všeho všudy však došlo jen k 13 popravám, poté co v únoru 2006 federální soudce (U.S.District Judge) Jeremy Fogel rozhodl nepopravit injekcí (tzv. lethal-injection protocol) vraha Michaela Moralese, s odůvodněním, že by ho to mohlo bolet.
Už několik desetiletí odpůrci trestu smrti prosazují jeho zrušení zejména ze dvou důvodů:
Jednak, že takový trest neodrazuje, nemá výchovný účinek - onen kýžený deterrent. Výtečný, leč již nežijící publicista William F. Buckley o takovém tvrzení zapochyboval a jako přesvědčivý důkaz nabídl jakkoliv nerealizovatelnou eventualitu, že na Manhattanu každé neoprávněné zaparkování by se trestalo veřejnou popravou provinilce. Jistěže všichni motoristé, zamířívší ke kaňonům tamějších mrakodrapů, by si rozmysleli riskovat tak hrůzný úděl veřejné dekapitace. Což bych doplnil zkušeností, že jsem se dosud nesetkal s případem, že by permanentně potrestaný zneškodněný vrahoun ještě pak mohl někomu ublížit.
Jako druhý důvod ve prospěch zrušení trestu smrti: že jsou s tím spojené obrovské výlohy. S takovou námitkou nelze nesouhlasit. V Kalifornii dosahují odhadované výše čtyř miliard dolarů, k tíži ovšem daňových poplatníků. Tam účet za každého z těch třinácti skutečně popravených příšel na 308 milionů USD. Jediným úsporným řešením je pak smrt přirozená nebo i nepřirozená (violence ), nikoliv neobvyklá v takovém prostředí. Ze zprávy uveřejněné v Loyola of Los Angeles Law Review je uveden počet 78 takových nebožtíků, nedočkavších se asistence státu v roli popravčí. Na vypracování zprávy se podílel soudce Arthur L. Alacron, člen tříčlenného tribunálu, který nevyhověl odvolání odsouzeného Roberta Altona Harrise, vraha dvou šestnáctiletých chlapců.
Soudy zaplavují frivolní odvolání v neomezeném počtu, na účet ovšem veřejnosti a k obohacování vždy tolik lačných advokátů. Jejich úsilí se jim vyplácí : V průměru výlohy na tato odvolání přesahují půl milionu dolarů ($ 635 000). Federální soudci vyhovují ve většině případů (70%) a ruší odsuzující rozsudky, tak jak se na nich dohodla porota u soudů státu Kalifornie. Příslušná odvolací federální stolice (9th U.S. Circuit Court of Appeals) se těší zcela zasloužené reputaci svých praktik za každou cenu najít záminku, proč rozhodnuití o absolutním trestu zvrátit, znicotnit.
Senátorka Loni Hancocková, členka kalifornského zákonodárného sboru, autorka legislativního návrhu SB 490, jenž by změnil trest smrti v doživotní žalář bez možnosti propuštění z jakéhokoliv důvodu (dobré chování, rodinná situace, věk, zdravotní stav odsouzence), zdůvodnila svou iniciativu slovy, že capital punishment je tuze drahé fiasko, to nejdražší v zemi, a místo aby sloužilo k ochraně státu a společnosti, pouze přispívá k našemu finančnímu bankrotu. A dodává: "Díky Bohu, že máme ústavu. My nejsme jednou ze zemí, kde obviněným usekávají ruce a popravují bez řádného soudu (due process)."
I s pominutím nepřehlédnutelné skutečnosti, že v naprosté většině států světa se provinilcům údy neutínají, prapodivná to argumentace od navrhovatelky, která s důrazem na prioritu úspor státních fondů pokládá za víc civilizované, ohleduplné, držet za mřížemi vězně až do jeho zcela posledního dechu, za obrovské peníze (tělocvičny, posilovny, knihovna a pro onu naprostou většinu jen mírně gramotného osazenstva, všemožná jiná povyražení).
Anulován je zákon jeho zneužíváním - v tomto případě dovolenými praktikami neomezených, neodůvodnitelných odvolání ad infinitum. Prioritou by přece měl být zákaz právě takového zneužívání.
Jaký tedy volit vzor, který směrem se obrátit pro inspiraci? Rozhodně ne Norsko. Co třeba Čína, v mnohém svém počínání již příkladem a inspirací na nejedné adrese světa? Dovedli uspořádat náramnou Olympiádu, do provozu dávají vlaky řítící se rekordně značnou rychlostí. Též pořádají rekordně početné popravy provinilců. I za korupci lze obdržet kulku do týla.
Zavedení takových praktik by mohlo důkladně zredukovat mnohé prominentní řady i v České republice.
Neoficiální stránky Oty Ulče