Neviditelný pes

USA: Russiagate

4.4.2019

aneb Nevěřte, že šlo o pouhý hon na čarodejnice

Pravý opak je totiž pravdou. Tato aféra měla přesně stanovené základní cíle, které splnila na jedničku. Navíc uvedla do chodu novou studenou válku, motor americké ekonomiky a hospodářského růstu. Do Evropy vrátila nebezpečí náhodného jaderného střetu. A jako třešničku na dortu posmrtně nabízí své oběti odškodnění.

Pro porozumění sledu příčin a následků je třeba připomenout, z čeho Russiagate vznikla a proč.

Do díry zapomnění

Během presidentské kampaně v létě roku 2016 uveřejnila internetová agentura Wikileaks výměnu emailů několika předních pracovníků Demokratické strany dosvědčujících, že výsledky primárek byly zfalšovány ve prospěch Hillary Clintonové na úkor jejího soupeře Bernieho Sanderse. Výbuch bomby ve vedení Demokratické strany by jistě vyvolal menší rozruch. Jeden z inkriminovaných papalášů, John Podesta, poradce presidentů Clintona a Obamy, neztratil duchapřítomnost a obvinil Rusy, že se mu vloupali do počítače a rozšiřují špinavé pomluvy, aby ovlivnili volby.

Tak se stalo, že prvotním záměrem falešného obvinění bylo zakrýt průšvih první velikosti a svést veřejné mínění na falešnou stopu. S přispěním sdělovacích prostředků se to podařilo nad všechna očekávání. Kdo si na únik emailů a jejich obsah ještě dnes vzpomene? Je v díře zapomnění.

Kdo zná jméno Seitha Ritche, mladého informatika, který pracoval v mozkovém centru demokratické volební kampaně a něhož padlo podezření, že korespondenci zkopíroval a předal Wikilieaks? Seith, zanícený příznivec Sanderse, už nepromluví. Byl za stále nevysvětlených okolností 10. července 2016 zavražděn. Mrtví nemluví a o mrtvých jen dobré.

Virtuální realita

Do děje pak vstupuje tehdejší ředitel CIA John Brennan, jehož seznam zásluh o stát ve státě je dlouhý jako rukáv. Mezi ně patří jasnozřivý nápad, že Trump sedí v Bílém domě proto, že se spolčil s Kremlem, nebo byl přinucen s ním spolupracovat, jelikož KGB na něho má kompromitující materiál. Inspiroval ho falešný spis, který sestavil ex-agent britské M6 Christopher Steele na zakázku volebního štábu Hillary Clintonové v létě 2016. Popisoval pobyt podnikatele Trumpa v Moskvě během soukromé návštěvy roce 2013, s kým a kde se sešel, a obsahoval video, v němž ruské prostitutky mu předvádějí „zlatou sprchu“, po prostu močí jedna na druhou. Volební štáb s požehnáním Hillary zaplatil Steeleovi za tento „kompromat“ sto šedesát tisíc dolarů. Kolik z toho Steele dal bývalému majorovi KGB Sergeji Skripalovi za pomoc, informace a rady, zůstává mezi nimi dvěma.

Brennan věděl, že hanobící spis sám o sobě nestačí a že musí nějakým způsobem dokázat, že Trump udržuje nezákonné styky s Rusy, když ne osobně, tak prostřednictvím spolupracovníků. K tomu použil a zneužil generála Michaela Flynna. Zde je třeba předeslat, že Barack Obama krátce před svým odchodem z Bílého domu vyhlásil sankce proti Rusku a poslal pětatřicet ruských diplomatů zpět do Moskvy. Chtěl tím když ne potopit, tak aspoň ztížit Trumpovi jakýkoli pokus o rozumnou domluvu s Kremlem.

Tříhvězdičkový generál Flynn, který tehdy patřil k volebnímu týmu kandidáta Trumpa, hovořil o problému vyhoštěných diplomatů s ruským velvyslancem ve Washingtonu Sergejem Kysliakovem. Co si řekli, není známo, ale za několik dní poté Putin oznámil, že odveta nebude a že žádného amerického diplomata z Ruska nevyžene. CIA a FBI obvinily Flyna, že musel jménem Trumpa něco Rusům slíbit a že šlo nejspíše o zmírnění či úplné zrušení sankcí.

Americké sdělovací prostředky spustily proti generálovi, který se mezitím stal presidentovým poradcem pro národní bezpečnost, obrovskou kampaň živenou úniky informací z tajných služeb a prohlášeními protitrumpovských politiků, jejichž tribunem byl zesnulým senátor John McCain. Tenorem kampaně bylo tvrzení, že nejen Flynn, ale i další vládní představitelé, a proč ne Trump, měli a mají s Kremlem incestní styky.

Ačkoli Russiagate byla postavená na falši a klamu, většina lidí jí uvěřila. Falešná nařčení jsou jako padělané peníze: razí je spřež a pak je používají dobří lidé. Proto mnozí z nás stále odmítají smířit se s tím, že dva roky žili ve virtuální skutečnosti. Trvala příliš dlouho a příliš se vryla do paměti. A co je horší, zanechala za sebou nebezpečné dědictví. Ale to je, paradoxně, reálné.

Jako želva bez štítu

Základním cílem strůjců aféry bylo zabránit Donaldu Trumpovi, aby zlepšil vztahy mezi USA a Ruskem, což byl jeden z hlavních důvodů, proč ho americký lid poslal do Bílého domu. Úkol byl splněn víc nežli stoprocentně. Neboť v nadplánu se politicko-mediálnímu spiknutí spolu s vojensko-bezpečnostním komplexem podařilo rozpoutat tak nesmírnou protiruskou hysterii, že dnes jsou vzájemné vztahy dvou největších atomových mocností na dějinném minimu.

Nacházíme se v situaci, kdy z jedné a z druhé strany na sebe míří tisíc osm set raket s atomovými hlavicemi, které jsou v trvalé bojové pohotovosti na stisknutí spouště. Riziko náhodného vzniku nukleární války roste s tím, jak se zvyšuje rychlost nosičů a zkracuje čas letu v atmosféře.

Zrušením smlouvy o zákazu raket krátkého a středního doletu se do Evropy se vrací smrtelné nebezpečí. Tento typ nosičů může doletět k cíli tak rychle, že napadení musí s odvetou hrát vabank, jelikož není čas k vyhodnocení, zda jde o skutečný útok, nebo o selhaní halířového čipu na radaru.

Rusko už umísťuje iskandery na východní hranici země. Pentagon potají vyvinul nový typ tomahawků, které hodlá zavést na evropské dějiště. Nepotřebuje k tomu naše svolení, protože je může umístit na své válečné lodě v mezinárodních vodách.

První zákon odstrašování atomovou smrtí praví, že systém funguje do okamžiku, kdy selže. Rizika náhodného vzniku atomového konfliktu byla jedním z důvodů, proč Reagan a Chruščov podepsali smlouvu, kterou dali Evropanům třicet let bezpečí a míru. Jsme bezbranní a zranitelní jako želva bez štítu na možném bojišti. I to je odkaz Russiagate.

Současně začalo další kolo závodu v modernizaci konvenčních a jaderných zbraní a ve výrobě hypermoderních bojových prostředků pro jednadvacáté století. Jde například o mezikontinentální rakety s kosmickou rychlostí, proti nimž není obrany. Rusové tvrdí, že už je odzkoušeli, Američané je mají ve vývoji.

Pohrobci Russiagate učiní vše, co je v jejich silách, a použijí všech prostředků, jaké znají, aby dědictví nejen zachovali a upevnili, ale také rozšířili. Tím si můžeme být jistí.

Pravda zapůsobí

„Žádná tajná dohoda, žádné vměšování. Úplné a naprosté zproštění viny,“ ohlásil orbi et urbi president Donald Trump, když byl oznámen výsledek vyšetřování Russiagagte.

Američané to budou slyšet každý den znovu a znovu až do listopadu 2020. Vše, co Trump potřebuje k tomu, aby byl opět zvolen presidentem, je udržovat národní hospodářství v dobrém stavu a opakovat, že byl obětí demokratů a temných sil, které se skrývají za mlžinou zvanou stát ve státě.

Má všechny důvody k tomu, aby těžil politický kapitál z prokázané skutečnosti, že politická a mediální elita ho dva roky špinila, vláčela bahnem a šikanovala z bezdůvodného podezření, že je mužem Kremlu v Bílém domě.

Má jedinečnou příležitost, aby falešná nařčení, soustavné ponižování a osobní utrpení zúročil a směnil za pochopení a podporu amerického lidu.

Jeho příběh na voliče zapůsobí, protože je pravdivý.



zpět na článek