Neviditelný pes

USA: Rusko fandí Trumpovi!?

27.2.2020

Po ukončení procesu impeachmentu vůči prezidentovi Donaldu Trumpovi se „pokroková“ americká média zaměřují na to, že Rusko chce ovlivnit volební výsledek letošních prezidentských voleb ve prospěch současného prezidenta.

Člověk by si řekl, že není možné v americké politice vstupovat do stejné řeky obviňováním Donalda Trumpa ze spolupráce s Ruskem ve volbách. Poté, co Muellerova komise vyšetřovala jeho údajnou spolupráci s Ruskem před volbami 2016 více než dva roky s negativním výsledkem, se v USA objevila „repetice“ obvinění Ruska z ovlivňování výsledku voleb roku 2020 ve prospěch stávajícího prezidenta.

Na msn.com se tento „problém“ opět široce komentuje a zdá se, že americká liberální (levicová) média si právě vyrábějí další alibi. Nejspíš ani tato média nevěří, že by mohl Trump podzimní volby prohrát a už dopředu se snaží jeho vítězství označit za „ruku Moskvy“.

Americká realita je však poněkud jiná. Soutěž o nominaci Demokratické strany již nemá jako údajného „favorita“ bývalého viceprezidenta Joea Bidena (což byla mediálně prosazovaná varianta během impeachmentu). Biden v dalším předvolebním shromáždění v Nevadě doslova drtivě prohrál s Berniem Sandersem, který získal v tomto státě téměř všechny volitele. Připomeňme si, že Sanderse v předcházejících primárkách porazila Hillary Clintonová. Porážka byla doprovázena stížnostmi jeho podporovatelů na neregulérní průběh výběru. Nyní se Sanders ocitá na špici uchazečů o nominaci za Demokratickou stranu a Clintonová na něj otevřeně útočí opět.

Do další předvolební debaty kandidátů demokratů se zapojil i jeden z nejbohatších Američanů, Michael Bloomberg. Ten už totiž v nějakém průzkumu nasbíral asi 15 % podpory a tím se do televizní debaty kvalifikoval. Mimochodem, Bloomberg je majitelem i televizní stanice Bloomberg News, což je pikantní zejména v souvislosti s domácí politikou (Babiš a jeho mediální aktivity). V USA to viditelně nevadí, pokud se kandidát postaví proti Trumpovi. Televizní debata s účastí Bloomberga ale nedopadla nijak slavně. Kromě spílání prezidentovi se totiž zbývající kandidáti jednoznačně vymezili vůči Bloombergovi - s tím, že si chce nominaci Demokratické strany koupit. Tvrdí se, že už na svou kampaň utratil přes 300 milionů dolarů a ostatní kandidáti nemají srovnatelné prostředky.

Ovlivňování amerických prezidentských voleb Ruskem je pro levicová média strašákem, který má nerozhodnuté voliče postavit proti Trumpovi. Další uchazeči o nominaci naopak straší tím, že právě Sanders je pro nerozhodnuté Američany svou socialistickou politikou nepřijatelný, a tvrdí, že je potřeba vygenerovat „středového“ uchazeče, který by měl reálnou šanci Trumpa porazit. Vzhledem k tomu, že se radikální levice v Demokratické straně výrazně zaktivizovala, je Sandersův „trhák“ z Nevady důkazem toho, že právě radikálně levicová politika nyní mezi aktivisty doslova letí.

Je mimořádně trapné, že se politika levicových médií nepoučila z výsledku vyšetřování Trumpa ze spojení s Ruskem před volbami 2016. Nepoučila se ani z impeachmentu, který rozehrála v situaci, kdy Republikánská strana ovládá Senát, který o impeachmentu rozhoduje. Opět se tedy na něj vaří voda za to, že ho údajně podporuje Rusko. Tato levicová propaganda je však přiznáním mnohem závažnějšího faktu: „Antitrump“ nefunguje tak, jak by si média přála, což je ostatně známo i v našich politických reáliích. Právě Rusko by tak mělo být odpovědné za blamáž levicových médií, která si stále monotónně libují v antitrumpovské rétorice.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek