19.3.2024 | Svátek má Josef


USA: Rozložená velmoc

15.8.2022

Americká levice dělá silná gesta navenek, ale přitom pokračuje v rozkládání Ameriky zevnitř. Slyšeli jste o projektu 1619? Naše média mlčí.

Na začátku války na Ukrajině jsem na twitteru viděl fotografii dalšího zničeného města. Ohromné parkoviště plné spálených ruin aut, vzadu vypálené budovy. „Ti Rusové snad opravdu neznají míru!,“ říkal jsem si. Pak jsem se podíval na popisek. „Kenosha, Wisconsin, léto 2020“.

Tím chci říct, že bouře, které proběhly v létě 2020 v USA nebyly žádná maličkost. Ještě horší než materiální škody ale byly škody ideové. Americká levice nalezla novou jednoduchou zbraň v obviňování vlastní země z rasismu. Aby jejich snaha po návratu k moci zněla jako pozitivní změna, vytvořili legendu, že USA byly od začátku své existence až dosud rasistickým státem a teprve dnešní levice ho může zneškodnit.

Projekt 1619: rozklad zevnitř

V cestě stálo levici pár historických maličkostí, jako je třeba zrušení otroctví v roce 1865, nebo boj USA proti rasistickému Německu za světové války, nebo civil rights act z roku 1964. Proti čemu bojovat, když vše vybojovaly předchozí generace? Tak vznikl „projekt 1619“.

Je to projekt novinářů z New York Times Magazine, kteří navázali na práci amerických komunistů a začali předstírat, že USA nevznikly v roce 1776, kdy vyhlásily samostatnost, ale v roce 1619, když do Virginie dorazila první loď s údajnými černošskými otroky. Od onoho okamžiku až po dnešek prý běloši na území dnešních USA dělají vše jen pro to, aby na svém území zachovali otroctví stůj co stůj. Až dodneška.

Projekt byl prezentován v srpnu 2019 novinářkou Nikole Hannah-Jones v monotematickém čísle NYTM, vzápětí založil NYTM vzdělávací centrum, aby své pojetí vnesl do amerických škol. A to v době, kdy federální osnovy výuky dějepisu ještě nejsou hotovy!

U nás se o „projektu 1619“ psaly samé nepřesné informace. Veřejnoprávní média mlčela. Respekt líčil „projekt 1619“ jako podnik založený na nových objevech, které prý přinesly definitivní pravdu o věčné závislosti USA na otroctví. Konzervativní noviny zase psaly, že prý seriózní historici v USA tento novinářský projekt odmítají. Ve skutečnosti Americká historická asociace projekt nadšeně vítala a pro historiky se z něj stal závazný výklad dějin. Ozval se jen jistý prof. Sean Wilentz z Princetonu, který podnítil několik svých kolegů.

Wilentz přitom není žádný konzervativec. Je to prominentní „klasik“ americké levice, rodinný přítel Baracka Obamy. Přesto nemohl přijmout nehorázné překrucování, které projekt přinášel. Nicméně se jeho slovo obrátilo proti němu. V té době mi bylo navrženo, abych zkusil Wilentze oslovit, protože jsem hledal někoho, kdo by celou kontroverzi shrnul pro náš historický časopis Opera historica. Stal se zázrak, Wilentz nadšeně souhlasil a skutečně pro nás napsal článek „The 1619 Project and Living in Truth“, který vyšel v OH 2021/1. Je k dispozici jako open access na www.opera-historica.com. Tento zázrak byl ale poněkud smutný, protože tak věhlasnému historikovi bylo až v České republice umožněno, aby mohl plně a svobodně vyjádřit svou verzi.

(Wilentzův článek měl silný ohlas v USA, k dnešku má už víc než 15 tis shlédnutí. Hannah-Jones reagovala vydáním rozšířené verze „A New American Origin Story“, která má neuvěřitelných 624 stran!)

Oslabování Ameriky pokračuje i během konfrontace s Čínou

Ničitelé Ameriky nakonec sáhli i na památku prezidenta Woodrow Wilsona. Ten se proslavil výrokem „Make the world safe for democracy“. Skutečnou zárukou této bezpečnosti byly po roce 1945 jen silné USA. Jejich rozvrat a hlavně katastrofální ústup z Afghánistánu v létě 2021 dodaly odvahu Putinovi. Hned po útoku na Ukrajinu se ozvala Čína se svými nároky na Tchajwan a Írán zase žádal volnou cestu k atomové bombě. Všichni zloduši zvedají hlavy. Prázdná gesta jako byla cesta Nancy Pelosi na Tchajwan ve dnech 2.-3. 8. 2022 je nezastaví. Ostatně Čína pak navázala obstřelováním Tchajwanu a nyní se předpokládá, že připravuje invazi na ostrov.

Levice dělá silná gesta navenek, ale uvnitř pokračuje v oslabování Ameriky. V březnu roku 2021, během jednání s Čínou (zde transkript), rozpoutala Bidenova administrace štvavou kampaň proti vlastním občanům kvůli údajnému protičínskému rasismu. Výsledkem byl zákon zvaný COVID 19 Hate Crimes Act přijatý v květnu 2021. Bezprostředním podnětem byla střelba osamoceného pachatele na sexuální pracovnice v čínských masážních salonech v Atlantě v březnu 2021, ale demokrati čin otočili v obvinění, že šlo o jeden z mnoha projevů nenávisti proti Číňanům, které prý vyvolal Trump, když COVID-19 označoval za „čínský vir“, jenž prý vznikl v Číně (?!). (Jak mohl Trump něco takového tvrdit? Když covid vznikl...v Číně?) V tomto duchu – jako opatření proti antičínskému rasismu – zákon prezentoval i Biden v projevu. Pak následoval prezidentův Executive order o blokování majetku konzervativních odpůrců (EO 13224), který se maskoval jako zákrok proti „pomocníkům ruských tajných služeb“.

Teď, v době silných gest proti Číně, se Bidenova administrace zase soustředila na prosazení klimatického balíčku, ve kterém se USA zavázaly k přijetí stachanovského závazku snížit uhlíkové emise o 40% do roku 2030 a vyhodit z okna na klimatické cíle 365 mld USD. (I ten má matoucí kryptonázev Inflation Reduction Act). Výsledkem bude další oslabení americké ekonomiky, obohacení příjemců těch peněz (klima ty peníze převzít nemůže!), a také méně peněz na armádu. (Historie učí, že už Obama prosadil v roce 2009 Recovery Act pro zelenou energii a viceprezident Biden pak prosadil půjčku 535 mil USD firmě Solyndra, která vzápětí stejně zkrachovala!) Příznačné je, že po klimatickém zákoně následovala 8. 8. 2022 silně medializovaná domovní prohlídka FBI na Trumpově sídle Mar-a-Lago na Floridě.

Silná gesta klamou. Amerika má nejsilnější armádu na světě, ale už nemá vůli ji použít, posilovat ji, nemá sebedůvěru. Americká levice nedělá nic, aby ukončila oslabování Ameriky