2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


USA: Rasa a blbost

25.9.2009

aneb Hloupost Cartera a černošského klubu

“Bůh mě ochraňuj před mými přáteli,” brblá teď nejspíš Barack Obama. Před deseti dny zahrál své trumfové eso. Předstoupil před společné zasedání Kongresu, aby předložil plány na státní zdravotní péči a konfrontoval “demagogii” jejích kritiků, kteří se uchylovali ke “komolení”, “desinformacím” a “báchorkám”, vyburcoval pokrokáře a Blue Dogs (potomci jižanských demokratů - pozn. př.) ke spojenectví a společnému tahu na bránu. Obamův projev byl zběsile fanatický, avšak s nepochybným úspěchem. Po hrozném srpnu plném rvaček na radnici (odboráři zmlátili černého konzervativce, který v St. Louis protestoval proti Obamově zdravotnické reformě - viz), byl Obama zpátky v útoku. Jeho přívrženci v Kongresu mu provolávali slávu, zatímco republikáni jen sklesle a zasmušile seděli.

Ale Obama pouze nevyhrál toto utkání. Jeho vítězství bylo završeno neotesaným výkřikem “Lžeš!” z úst poslance za Jižní Karolínu Joea Wilsona, který ohromil televizní posluchače a poškodil vlastní stranu. Poté, co Wilson opustil sněmovnu, se jej vlastní manželka Roxanne zeptala: “Který blázen tam křičel ‘Lžeš!’?” Náležitě vypeskován vedením své strany, se Wilson omluvil a zatelefonoval Obamovi. Telefon zvedl Rahm Emanuel (vedoucí Bílého domu – pozn. př.). Prezident laskavě vzkázal, že omluva byla přijata.

Obama byl ochoten se přes to přenést, stejně tak Nancy Pelosiová (předsedkyně sněmovny – pozn. př.). Nikoliv však soptící Klub černošských poslanců (tzv. Black Caucus). Černošský demokratický poslanec Jim Clyburn, který zastupuje obvod hned vedle obvodu Wilsonova, žádal, aby byl Joe donucen omluvit se na půdě Sněmovny, nebo aby byl Sněmovnou reprezentantů oficiálně pokárán. Když Pelosiová a Steny Hoyer (šéf poslaneckého klubu Demokratů – pozn. př.) ustoupili požadavkům černošských poslanců, v podstatě dali najevo, že diskuse se posunula od “Choval se Wilson nevhodně?” k “Je třeba mu v tom vymáchat čumák?”.

Wilson se však postavil na zadní – už žádné další omluvy. Wilsonovi republikánští kolegové, řkouce dost je dost, povstali na jeho obranu. Ale černošský poslanecký klub šel dál. Poslanec za Georgii Hank Johnson řekl, že Wilson naváděl k rasismu a musí být veřejně pokárán. Nebo jinak tu opět budeme mít “chlapy oblékající bílé kukly a bílé hábity, kteří se budou prohánět krajinou a zastrašovat lidi. To je logické vyústění, pokud takovéto chování nebude odsouzeno.”

Poté přišel Jimmy Carter, aby nám připomněl, proč jako úřadující prezident utrpěl nejhorší volební porážku v americké historii. “Wilsonův výkřik,” řekl Carter, “byl čin založený na rasismu. … U mnohých lidí v této zemi existuje zděděný pocit, že Afroameričan by neměl být prezidentem.” Druhý den, sklidiv množství publicity, byl Carter zpět. “Myslím, že toto ohromující intenzivně projevované nepřátelství vůči prezidentovi Baracku Obamovi je založeno na skutečnosti, že je černý, že je to Afroameričan,” uvedl Carter pro NBC. “Žiji na Jihu a vím, že Jih ušel kus cesty, ale vím, že část země pořád sdílí tehdejší jižanské postoje vůči menšinám, obzvláště Afroameričanům.”

Carterův příspěvek do celonárodní diskuse představuje opravdu nevídanou směs zlomyslnosti, ignorance a morální arogance. Jak může vědět, co šlo Wilsonovi hlavou, když vyhrkl svůj výkřik. Jak Carter ví, že měl Wilson rasovou motivaci. Jak ví, že ono “ohromující” množství Američanů, kteří se od Obamy odvrátili, bylo motivováno rasově, “skutečností, že je černý, že je to Afroameričan”?

Před šesti měsíci měl Obama podporu 70 procent obyvatel. Domnívá se Carter, že toto číslo spadlo na 50 procent, protože desítky milionů Američanů náhle zjistilo, že Obama je černý? Nemůže být pro tento propad rozumnějším vysvětlením, že miliony voličů, kteří byli Obamovi nakloněni 20. ledna, zjistily, že Obamova zdravotní péče se zdá být ještě horší než systém současný?

Hloupost Cartera a černošského klubu je udivující. Jak píše Dana Milbank z Washington Post: “Přimějí-li Sněmovnu, aby Wilsona potrestala, poškodí demokraté sami sebe, učinivše z něj hrdinu, a celou věc přemění na stranickou šarvátku.” Zatímco se Obamova zdravotní reforma intenzivně probírá v Kongresu, k čemu bude, když jeho tým stráví 10 dní bojem a následnou prohrou Wilsonova případu? Destruktivitu Carterových činů lze těžko více zveličovat. Barack zvítězil u černošských voličů 24 : 1. Avšak mezi bílými si vedl lépe než jižan Al Gore nebo Jim Kerry.

Možná proto, že mnozí běloši se domnívali, že černý prezident je konečně dostane ze slepé uličky rasového politikaření. “Obama měl být postrasovým prezidentem.” Nyní, když se někteří lidé v těžkých časech hospodářské krize rozhněvaně obrátili od Obamy a jeho zdravotní péče, Carter je označí za partu rasistů, kteří nemohou vystát skutečnost, že mají černošského prezidenta.

Dobrá, nebudeme-li mít černého prezidenta po roce 2012, mnohem více respektu se dostane bídnému buranskému farmáři ze Středozápadu.

http://buchanan.org/blog/race-and-stupidity-2214

Přeložil Michael Anděl

EUportal.cz