Neviditelný pes

USA: Putin a americké volby

30.6.2016

Vladimír Putin se v poslední době pravidelně kriticky vyjadřuje k fungování amerického volebního systému, který označuje za nedemokratický. Naposledy způsob volby amerického prezidenta odsoudil na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě, předtím v lednu v rozhovoru pro německý deník Bild pranýřoval Ameriku za to, že, jak řekl, nemůže kandidovat nikdo, kdo nevlastní desítky miliard dolarů.

Vladimír Putin je svými poradci špatně informován. Kandidát, který je mu v letošních volbách nejsympatičtější, Donald Trump, k 20. květnu nasbíral pouhopouhých 60 milionů dolarů, které mu stačily na velice úspěšnou kampaň. Jeb Bush, jenž vypadl už v únoru, měl trojnásobek této částky – přes 162 miliony.

Marco Rubio, který hodil ručník do ringu v březnu – kolem 125 milionů. Ted Cruz odstoupil jako poslední, když měl 155 milionů. Dokonce chirurg Ben Carson měl k dispozici více peněz než Trump – 77 milionů dolarů. Jinými slovy Trump zvítězil nad spolustraníky s nejmenším volebním fondem.

Nesrovnatelně většími částkami disponují kandidáti demokratů: Hillary Clintonová má již nyní v kapse skoro 300 milionů, Bernie Sanders 213. Co se týče údajných desítek miliard dolarů, o nichž mluví Putin, Federální volební komise o takových prostředcích v životě neslyšela. Ve volební kampani z roku 2012 Barack Obama vynaložil celkem jednu miliardu 123 miliony dolarů, jeho soupeř Mitt Romney – rovnou miliardu.

Státní kasa pro Putina

Spojené státy financování volebních kampaní regulují poměrně přísným zákonem. Podle něj individuální příspěvek, lhostejno zda jednomu kandidátovi nebo několika, je omezen na 2300 dolarů ve fázi primárek a stejnou částkou v závěrečné fázi. Příspěvky menší než 200 dolarů mohou být anonymní. Nad tuto částku dárce musí být uváděn jmenovitě.

Kandidát má právo na dotaci z federálního rozpočtu. Tento fond je utvořen z dobrovolných odvodů občanů. V daňovém přiznání existuje rubrika, jejímž zakřížkováním poplatník určuje malou částku ze svých daní na financování voleb. V současné době tato částka činí 3 dolary.

Na dotaci mají nárok všichni účastníci primárek v poměru dolar za dolar – jinými slovy stát přispívá kandidátovi stejnou částkou, jakou dokázal nashromáždit sám. Na oplátku kandidát je zavázán respektovat maximální výdajový limit, pro každý stát jsou limity různé.

V závěrečné fázi každý ze zbylých dvou kandidátů dostává polovinu prostředků, které zůstaly ve federálním fondu. Kupříkladu v roce 2012 strany obdržely po 18 milionech dolarů na uspořádání celonárodních kongresů, zatímco každému z kandidátů-finalistů připadlo 91 milionů dolarů.

Putinova kritika amerického volebního systému je vskutku trapná. Vždyť on sám na zvolení prezidentem počtvrté nepotřebuje ani kopějku – má k dispozici celou státní kasu a s nikým se nemusí o ni dělit.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek