28.3.2024 | Svátek má Soňa


USA: První Trumpův prezidentský rok u konce

28.12.2017

První rok Trumpova prezidentského počínání za pár dní končí - s podivem, že se vůbec uskutečnil. Byla to prozatím zkušenost bez precedentu, bez dřívější politické zkušenosti a ambice.

Porovnejme mohutnost existujících sil proti vetřelci dřív nevítanému a nevídanému.: Nepřátelský postoj oficiálního establishmentu zleva i zprava. Naprostá většina mediálních zdrojů domácích i zahraničních - aspoň 90 % - ve víc než nevrlé opozici. ¨Tudíž přimět takového nepravděpodobného vetřelce zničit, donutit k rezignaci.

A podívejme se, co již vlastně bylo dosaženo. Domácí fronta je důkladně rozklížená, náznak jakkoliv rozumné koexistence obou politických stran - republikánů a demokratů - v nedohlednu. V Kongresu sílí hnutí odstranit nedobrovolně rezignujícího prezidenta podle předchozího vzoru Richarda Nixona. Zejména černošské zákonodárkyně velice usilují o Trumpovo zničení.

Republikánům se ale podařilo odhlasovat - vzdor stoprocentní opozici demokratů - už tolik potřebnou modernizaci daňového zákona, třicet let již nedotčeného, stále víc komplikovaného přibývajícími předpisy. Stran už jsou tisíce, zákonodárci je šmahem buď schválí, nebo odmítnou, zásadně se hlasuje podle stranické výzvy, a to s jistotou, že kdo buď pozitivně či negativně hlasoval, určitě se neobtěžoval tisíce stran textů přečíst a pochopit.

Týká se to nás občanů, ale ve značně rozdílné míře: Jedna americká polovina daně platí, kdežto druhá polovina nikoliv. Ta pouze inkasuje požitky z všelijakých, zejména státních zdrojů. Již před 55 lety tehdejší prezident J.F. Kennedy navrhl zavést podstatné změny v daňovém systému a zbavit se nesmyslných konfiskací ve výši 90 %. Po něm Reagan zasáhl zkrácením nejvyšší daňové sazby příjmů ze 70 % na 28 % u jednotlivců, a v případě společností (corporate rate) ze 48 % na 35 %.

Patřím ovšem k té polovině platící a uvedu svůj případ: Vyštrachal jsem kopii daňového svazku z roku 2015, počet stran 34. Přes první stránku šejdrem velkými písmeny nápis CLIENT COPY a na další stránce mnohá data přibývají.

Můj roční hrubý příjem vysloužilého kantora dosahoval značné šesticiferné dolarové výše, na koruny násobeno pětadvacetkrát, tedy suma dost podstatná. Od ní ovšem dlužno odečíst daně federální, státní, místní, školní, pozemkové, další všelijaké. Samozřejmě, že tento mamutí úkol jsem svěřil odborníkovi, jemuž jsem za takovou službu platil asi 700 dolarů, což by v české měně vyšlo na něco kolem 20.000 korun.

Trump národu slíbil, že při první příležitosti co nejvíc zjednoduší tento diabolicky komplikovaný systém, pokud možno do takové míry, že naší velké většině postačí vyplnit jen jednu kartičku a bude to.

Nelze se tudíž divit intenzitě nelásky vůči takovému prezidentovi, zejména z kruhů milionově početné byrokracie nikým nezvolené, jejíž moc se zdá být nezničitelná v jakémkoliv státním útvaru. V USA úsilí vystrnadit Donalda Trumpa neutuchá.

Například existuje neocon webside s označením Washington Free Beacon. Ta do svých služeb zaangažovala výzkumný podnik jménem FUSION GPS pustit se do šťourání Trumpova osobního, jakož i profesionálního počínání.

Ten si najal britského špiona Christophera Steele, pracovníka MI 6, s posláním se dopátrat konexe mezi Trumpem a Ruskem. Dotyčný Steele obnovil kontakty s ruskou špionážní službou FSB. Rusové údajně začali dodávat kompromitující materiály, schopné znemožnit Trumpovy prezidentské naděje. Ten prý měl pletky s prodavačkami lásky v moskevském hotelu, což Kremlu prý umožňovalo Trumpovu povolnost ke spolupráci.

Steelův závěrečný produkt - dossier o 35 stranách - obsahující full of unsubstantiated and salacious allegations (“nepřesvědčivé a chlípné, bezdůvodné tvrzení“). Ve svých výpovědích před senátním výborem (Intelligence Committee) John Podesta, předseda Hillaryiny volební kampaně, jakož i předsedkyně DNC Debbie Wasserman Schultz pod přísahou tvrdili - čili ovšem zřetelně lhali - totální neznalost takových záležitostí.

V nynějším honu na likvidaci Trumpa se hojně užívá označení „COLLUSION“, jež český slovník překládá jako „tajná úmluva, dohoda, koluze“. Po takové zrádné spolupráci začal už před víc než rokem pídit Robert Mueller, pověřen funkcí tzv. Special Counsel. K dispozici má skupinu FBI profesionálů, jejichž společným jmenovatelem je vesměs averze vůči Trumpovi, navíc s jejich bývalými aktivitami ve prospěch jeho odpůrkyně Hillary.

- - -

Tento první rok z mnoha stran ohrožovaného Trumpova prezidentství nyní ke spěšnému konci se chýlí a značně zdůrazňován je jeho požadavek okamžitě ukončit - terminate the diversity visa program - onen několik roků již praktikovaný loterijní systém, umožňující až 50.000 vítězům loterie ročně získat legální oprávnění práva azylu v USA i s příbuzenstvem. Trump již zřetelně usiluje o likvidaci tohoto nesmyslu.

Obtížnějším bude prosazení požadavku, aby došlo k uznání nezávislého Kurdistánu, jak domáháno v dopisu v souvislosti s výsledkem voleb v severní Iráku, kde 93 procent hlasů veřejnosti se tak vyslovilo.. Kurdové se prokazují jako výteční, spolehliví bojovníci na straně západních jednotek. Ač většina jsou muslimové, respektují ženy, všechny neislámské menšiny, mají i své výlučně ženské bojové útvary proti teroristickým ISIS.

Takové změny by ovšem značně přivítal stát Izrael. Každý, kdo se aspoň poněkud zajímá o osud tamější končiny, jistěže se už zabýval onou podivností palestinskou: národ, kmen, koncept, cosi jako Palestina pojmenované, před sto lety snad ještě neexistovalo. Nikdy jsem po příčinách příliš nepídil.

Pokud jde o status, historické místo Jeruzalém, o tom věru nelze pochybovat. O něm se bible, Starý zákon, hebrejská tora zmiňují víc než stokrát, kdežto v islámském koránu o něm není sebemenší zmínka.

Náramný to tedy kontrast a z toho vyplývá notný podiv, proč státy světa si netroufají přesunout své zastupitelské úřady, velvyslanectví a konzuláty z Tel Avivu do Jeruzaléma, kam přece patří. Prozatím se tak jménem České republiky vyjádřil jen Miloš Zeman, salutuji mu k takové kuráži. Trump dosud příliš nespěchal. Sarah Sanders, mluvčí Bílého domu, se prozatím vyjádřila vágním ujištováním o premature, že dosud je to příliš předčasné.Že by i on se mohamedánů bál?

Tak nepříjemnou otázku je dlužno vznést v souvislosti se skutečností, že v roce 1995 tehdejší prezident Bill Clinton podepsal zákon o povinnosti přesunout americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Posléze ale přidal politicky pohodlnou podmínku, že status Jeruzaléma zůstává záležitostí, kterou si musí Izraelité a Palestinci musí vyřídit mezi sebou. -

Po Trumpově zmínce o přesunu vevyslanectví, záležitostí se začala zabývat OSN a takovou americkou iniciativu stoprocentně zatratila. Dlužno se zmínit o této absurdní, dosud trvající jakoby samozřejmosti: USA poskytují zahraniční pomoc většině členů OSN. Zdaleka nejštědřeji obdarovávanými jsou Izrael a Egypt. Zatímco Izrael hlasuje proti USA jen výjimečně, Egypt - jakož i tři čtvrtiny všech ostatních členských států, takto obohacovaných příjemců - tak činí ve většině svého hlasování. Tak se třeba vyznamenává Indie, třetí nejvíc obdarovávaná země - v 64 procentech případů hlasuje proti Washingtonu, stejně jako Kuba se svou Castrovou tradicí, neinkasující jediný americký haléř. (Začátkem tohoto 21. století tehdejší prezident George W. Bush víc než kdokoliv jiný na světě se věnoval potírání pohromy AIDS, devastující zejména africký kontinent. Nicméně v globálním povědomí Bush zůstává vyvrhelem, zločincem a vrahem na tomto kontinentem.)

Každopádně, Trump embodies the caricature of the ignorant bigot. Navíc je to rasista, samozřejmě. Americké univerzity velebí komunisty, teroristy and blatant anti-American sentiment with professorships.

Ovšem pravdou zůstává, že USA jsou prozatím končinou nejvíc mocnou, prosperující, a we obsess our faults instead of our achievements. Zdůrazňujeme naše nedostatky a nikoliv naše pozitivní výkony.

Nynějším nejvyšším americkým reprezentantem u OSN je Nimrata Randhawa Haley, indického původu, bývalá guvernérka státu South Carolina, která v této světové organizaci jako jediná hlasovala ve prospěch práva Izraele mít velvyslanectví v Jeruzalémě.

Proti USA hlasovala i Velká Británie, což ale příliš nepřekvapuje s ohledem na její mnoholeté pro-muslimské postoje už od konce druhé světové války.

Končím osvěžující novinou, která ale leckoho třeba popudí: Trumpovi nepřátelé se tolik snaží někde najít důkazy o jeho pro-putinovském počínání.

Najednou Trump se tak sám projevil. Kontaktoval Putina a poskytl mu informaci od americké špionáže o připravovaných teroristických akcích na ruském území. A touto zásluhou jim bylo zabráněno. Včasné varování znemožnilo připravovaný teror. Putin zvedl telefon a zatelefonoval své poděkování do Bílého domu.

Takto tedy aby se vyvíjelo užitečné porozumění v nynějším světě.

KONEC