10.12.2023 | Svátek má Julie


USA: Průzkumy

7.11.2020

Na všech stranách se nyní hloubá o tom, jak se vlastně agentury a všechny ty vehikly, co se v USA zabývají předvolebními průzkumy, ohromně mýlily, když předpovídaly až deseti- a víceprocentní náskok Joea Bidena. Dokonce se v jednom článku redaktor vážně hluboce zamyslil nad tím, že by bylo dobré, aby tvůrci průzkumů šli do sebe a změnili metodologii.

Nevím, jestli to myslí vážně anebo se mýlí, ale prostě takové úvahy jsou dle mého zcela mimo. Tady nejde o metodologii, ale jak víme z našeho dolíku českého, jde o preference tvůrců těch průzkumů a jejich nezřízená chuť ovlivňovat a dokonce utvářet veřejné mínění, jak sami chtějí.

U vehiklů provádějící a uveřejňujících předvolební průzkumy se buď průzkumy provádějí především v těch sociálních bublinách, kde lze očekávat příchylnost k Joeu Bidenovi (např. universitách, kde je ta inklinace markantní), anebo to rovnou přizpůsobují tak, aby to vydalo na výsledek, který si přejí. Prostě jinak si nelze rozdíl mnoha procent (protože je to nyní vlastně vyrovnané) vysvětlit. Je to prostě obyčejná lotrovina a podvod. Kdo chce vidět, tak to vidí. A kdo nechce, mudruje planě o změně metodologie, což je k smíchu, kdyby to nebylo k pláči. My, co jsme věřili a empiricky tušili, že Trump má šanci na vítězství, jsme mohli přežvykovat takový optimismus právě proto, že jsme nad těmi průzkumy mávli rukou, tak jako to děláme u většiny těch českých. Jestli by měli tvůrci průzkumů něco udělat po těchto amerických volbách, tak rozběhnout se hlavou proti zdi a pak to zásadnější: říci sorry a praštit s tím špinavým řemeslem. A ať do mně hrom praští, jestli to nejsou právě tvůrci těchto hanebných průzkumů, kteří přilévali mohutně olej do ohně před volbami svými průzkumovými alotrii.

Leckdo - a v ČT to je přímo mantra - tvrdil s despektem, že Donald splní své výhrůžky a napadne výsledky voleb. A odsudek byla jasný, už proto že předem byl považován za kazišuka ve světle těch nádherných průzkumů o 10 a víc procent pro Bidena, později opatrně snížených na 8 % (a pod to už ani jediný bazický bod). Jenže se ukazuje, že Trump zná voliče mnohem lépe, než byl kdokoli ochoten si připustit, a věděl dobře, že to bude velmi vyrovnaný boj. A protože zná i ohavné trendy u demokratů využít v boji proti němu cokoli, pak jsou jeho žaloby velmi pochopitelné. Nikdo na jeho místě by nejednal jinak, zkusme si to připustit, a pak jeho kroky nevypadají tak prapodivně umanutě, jak vykresluje ČT anebo jak komentoval Mirek Topolánek, který dospěl k obskurnímu závěru, že žaloby Trump podá proto, že je Trump, protože je to jeho povaze vlastní.

Že je výsledek či zatím nevýsledek voleb důsledkem rozdělení americké společnosti, je zřejmé, ale úplně mě vyděsil profesor Igor Lukeš, který spekuluje na Aktuálně.cz, že tento stav je důsledkem zvenčí, propagandou přes internetová média a sociální sítě. Už je to tady! Já tušil, že za tím vlastně stojí Rusko a nejvíc hlavně tím, že na konci do voleb v rozporu s tradicemi hanebně, přímo zločinně vůbec nezasáhlo. Kam ten svět spěje!