16.4.2024 | Svátek má Irena


USA: Progresivní demokratka už chystá seznamy

17.11.2020

Demokratická strana prostřednictvím své nejprogresivnější členky Alexandrie Ocasio-Cortezové (AOC) vyzývá k vytváření seznamu osob loajálních k současné administrativě prezidenta Donalda Trumpa. Proč asi?

Zatím je vytváření černých listin módou v progresivním Hollywoodu. Práci tam nedostane ten, kdo se přizná k volbě Republikánské strany a Donalda Trumpa zvláště. Ostatně nové podmínky tak zvané „vyváženosti“ filmové produkce jsou jakoby vystřiženy z požadavků na zobrazování socialistických ideálů v našich filmech po bolševickém převratu. Tedy nic nového pod sluncem, někdejší „hon na čarodějnice“ v padesátých letech probíhal na obou stranách železné opony.

Přesto je výzva Alexandrie Ocasio-Cortezové k vytváření seznamu osob loajálních nebo podporujících administrativu Donalda Trumpa velmi významným článkem událostí v povolebních Spojených státech. Alexandria Ocasio-Cortezová z progresivního křídla demokratů v pátek tweetovala. „Archivujete někdo Trumpovy pochlebovače pro případ, že by chtěli v budoucnu popřít nebo bagatelizovat jejich spoluvinu?“ napsala kongresmanka. „Vidím v budoucnu pravděpodobně mnoho smazaných tweetů, příspěvků a fotek,“ dodala Ocasio-Cortezová na Twitteru. Iniciativa jménem Trump Accountability Project vzala její slova vážně. „Pamatujte na to, co udělali,“ píše skupina na svém webu a poukazuje například na Trumpovy tvrdé imigrační zákony, které rozdělily rodiny na hranicích či zpackané kroky při pandemii. „Neměli bychom dovolit uvedeným skupinám profitovat z jejich činů. Těm, kdo jej volili. Těm, kdo s ním vládli. Těm, kteří mu dávali finanční prostředky,“ uvádí iniciativa na svých stránkách.

Záměrem je vytvářet seznamy lidí, kteří se podíleli na „tvrdých protiimigračních zákonech“ nebo „zpackaný boj proti virové pandemii“? Co se té druhé části týče, někdo by rád vytvářel „vyšetřovací skupinu“ na posouzení (ne)zvládnutí covidové pandemie i v Česku, že, pane Hamáčku?

Není vůbec žádnou útěchou, že s postojem AOC nesouhlasí někteří jiní členové či přímo kongresmani za Demokratickou stranu nebo rétorika Joea Bidena o „sjednocení USA“ po vypjaté volební kampani. Problémem Bidena je hluboké rozdělení především v jeho vlastní straně. V této souvislosti opět zmiňuji i mediální podporu nového prezidenta, která je lehce zneužitelná tím, že se podobné „seznamy“ budou vytvářet, aniž by na to média hlasitě reagovala. Je přinejmenším pozoruhodné, že po zvolení Donalda Trumpa v roce 2016 média jeho vítězství nejen neoznámila, ale v podstatě více než dva roky podporovala názory, že Trump vyhrál neprávem díky Rusku. V médiích byli oslavováni ti, kteří na kolonu aut s Trumpem hrozili – vzpomínáte na ty šoty „odvážných“ v televizi?. Rozdělená Amerika je jevem dlouhodobým a její základ vytvořila vláda Baracka Obamy. Všechny „neduhy“, které Spojené státy mají, byly v Obamově éře zametány médii pod koberec. Rasový problém byl zvolením Obamy podle médií vyřešen – bohužel, právě a jenom podle médií. Pokud se v Obamově éře něco přihodilo, střelba apod., Obama vystoupil s „uklidňujícím“ projevem.

Zdá se, že USA se během Bidenova prezidentství přiblíží mnohem více k socialistickým praktikám a že jeho rétorika o „usmíření“ nezabere. Znovu je zapotřebí připomenout to, že Biden nastoupí do úřadu ve věku 78 let a pokud by nebyl ze zdravotních důvodů schopen vykonávat plnohodnotně svou funkci, nastoupí do úřadu prezidenta Kamala Harrisová. Ta bude „progresivním“ silám Demokratické strany v Kongresu naslouchat mnohem více. AOC avizované seznamy lidí se pak možná budou hodit mnohem více. Právě tak začíná diktatura. Paradoxní je mediální fabulace o Trumpovi jako o diktátorovi, jehož odchodem se do USA vrátí ta „správná“ demokracie. A ono je to bohužel přesně naopak.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz