24.1.2022 | Svátek má Milena


Diskuse k článku

USA: Proč se generálové bojí Bidena

V záplavě článků a informací kolem západního debaklu v Aghánistánu můžeme narazit na zprávičku, která působí na první pohled nenápadně. Armádní velení i bezpečnostní poradci věděli, že stahování je velmi špatně připraveno, ale neodvážili se to prezidentovi říct.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 8.9.2021 11:19

R^R^R^

V. Kuhaj 8.9.2021 8:53

Proč se bojí? No protože Biden je sluníčkář, takže umí být pěkně bezohledný, a klidně by je profesně zlikvidoval, lidumil jeden.;-€

K. Křivan 8.9.2021 8:36

Kdyby tam měli generála "s gulema" tak by při první příležitosti Bidena zastřelil a předal presidenství Trumpovi.

J. Hanzal 8.9.2021 9:05

Na Bideta škoda kule, ale ta jeho svoloč kolem, tam by bylo třeba takový např.XM214 Microgun a dlouhý pás s nábojema!!;-D;-D;-D

K. Křivan 8.9.2021 9:07

R^ ;-D

L. Šimon 8.9.2021 8:04

Ano u nás je to stejné. Klasický případ je pan plukovník? Sita. Protoze byl velmi dobrým velitelem v několika misích tak bylz armady odejít. A těch příkladů je mnohem víc. Podržtaškové se udrží.

M. Baloun 8.9.2021 7:54

Velmi přesný popis situace

F. Navrátil 8.9.2021 7:49

Neschopnost štábních generálů sama nestačí na válečnou prohru. K tomu se neschopnost generálů musí spojit s neschopností politiků.

R. Tichý 8.9.2021 7:25

Ale vzdyt takovi jsou vychovavani.

I. Pávek 8.9.2021 6:37

R^ Přesně tak to je. Ale to není jen ,,generál" manekín, těch manekínů je u nás celá plejáda. Dokonce máme i manekínku. Ale je třeba se podívat i dolů, jestli se z tohoto národa už taky nestal národ manekínů a lidských pokroutek.

M. Pivoda 8.9.2021 6:36

"A včíl mudruj!"

To bylo někdejší oblíbené rčení mého kolegy, tehdy konstruktéra Jardy z moravské vísky pod Buchlovem. Kdy? Bylo to po okupaci Československa Spojeneckými silami v srpnu 1968.

Před tou srpnovou okupací roku 1968 zde (v Československu) na tribunách i ČT vystupovali různí řečničtí siláci a předkládali své gigantické plány budoucnosti pro tuto malou zemi. Pak ale jaksi zmlkli. A právě tehdy vzniklo moravské lidové rčení "a včil mudruj!"

Joe Biden ze své pozice (určitě zásobované zpravodajskými informacemi z celého světa) určitě vidí větší obrázek světové reality, než jen vzdálenou hornatou zemi, Afgahnistán (ve které prý náhle bylo objeveno velké nerostné bohatství, které představuje větší hodnotu, než představovaly americké investice do demokracie v Afhanistánu).

Závěr: Teď je tzv. Talibán u moci, a teprve teď bude muset ukázat své řídící schopnosti v civilní situaci, jak uřídit tuto zemi nejen uvnitř, ale také na mezinárodní scéně. Představuji si někdejšího svého kolegu Jardu, jak se taktně přitočí a zašeptá vůdcům této země důvěrně do ucha: "A včíl mudruj!"

P. Dvořák 8.9.2021 6:49

Tedy docela rád bych porovnal "obrázek světové reality" s obrázkem, který má ve své kotrbě Biden.

M. Pivoda 8.9.2021 7:06

Prezident Joe Biden určitě nemá ohlašovací povinnost vůči českému důchodcovi.

V roce 1992, když jsem byl na studijním pobytu v USA, tak mi tam už tehdy taktně naznačovali, že post-komunistické země (ze které pocházím) určitě nejsou tím nejdůležitějším tématem pro USA, oproti Číně.

P. Dvořák 8.9.2021 7:09

Ble ble ble.

Tedy docela rád bych porovnal "obrázek světové reality" s obrázkem, který má ve své kotrbě Biden.

J. Hoza 8.9.2021 7:49

Ten občas vidí mrtvé lidi! (svého syna)

R. Langer 8.9.2021 9:19

Ty v tom komunismu žiješ dodnes, ty naše malá hloupoučká zmatená UI. ;-D

D. Rajninec 8.9.2021 6:19

A čo na to strážny pes demokracie americkí novinári ? Oni mali bubnovať , že sa blíži fiasko , že budeme v noci z Kábulu utekať ako potkani a zabudneme tam desaťtisíce našich kolaborantov , agentov , atď. ktorých čakajú iba šibenice na kábulskom štadione ; tak ako za Veľkej fiesty po elastickom odpútani sa Gromovových hord späť do sojúzu.

A tu sa idú generáli vyhovaráť na "údajne" senilného starca ? Nemali celú operácia naplánovať oni páni generáli , admiráli ktorých od čias Busha , cez Reagana , Saxafinistu , Trumpa tí páni prezidenti vymenovali tisíce ? Asi iba na to aby brali platy ....

V. Kučer 8.9.2021 8:54

Tisk dělá tragédii z toho pokud vojáci zastřelí nešťastnou náhodou nějakého civila.

M. Vlasák 8.9.2021 6:10

R^

J. Cervenka 8.9.2021 4:08

sef Pentagonu byl nominován pro to, ze je černoch. Tedy množství pigmentu je dnes Bidenovo kritérium

D. Rajninec 8.9.2021 6:23

Čo to má s tým pigmejcom ? Tieto plány mali byť hotové v prvý deň invázie do Afganistanu !

V prvý deň sa mali spýtať , že čo urobíme a ako to urobíme , keď sa operácia nevydarí a my budme musieť zdrhať z Afganistanu ako potkani !

Ale aj v USA sa spoliehajú , že všetko je NA večné časy , ako naša láska k CCCP ?

V. Petr 8.9.2021 11:24

Operace se vydařila. Afganistán šlo i do budoucna držet poměrně malými silami, několik tisíc vojáků. Namísto toho Bidet zavelel vzít nohy na ramena!

T. Kohout 8.9.2021 0:57

Inu ano, doba je taková, že se říká to, co se chce slyšet. Ale to trvá již delší dobu. CIA taky nakukala Kennedymu, že kubánský lid "povstane", ledva se jednotka objeví (v Zátoce Sviní). CIA taky vyrobila legendu na přání Bushe juniora, o ZHN v Iraku. Tak to prostě je, ale už dlouho. Nikde žádný Kutuzov, který radil carovi, aby tu bitvu u Slavkova nedělal. A že je chytré vydat Moskvu Napoleonovi a pak ho umořit při cestě zpět... ("válka skončila úplným vyhlazením nepřítele").

J. Lukavsky 8.9.2021 7:49

"CIA taky vyrobila legendu na přání Bushe juniora, o ZHN v Iraku" I na internetu lze vyhledat, že ty neexistující chemické zbraně úspěšně zlikvidovala speciální anglická jednotka na lodi. Asi za to dostale neexistující prémie a velitel neexistující medajli. Saddám prokazatelně použil ZHN na Kurdy a že by jich objednal přesně na kilo co potřeboval? A rok úspěšně kličkoval před inspekcí.. proč, když žádné neměl. Tož včil mudruj.. J.L. end

K. Křivan 8.9.2021 8:42

".. ZHN v Iraku.." Myslíte ten plyn, který použil v severním Iráku proti Kurdům a také ve válce s Iránem ?

J. Sedlář 8.9.2021 12:48

Jo ten co mu ho dodal... kdože vlastně? Z doby kdy to byl ještě náš /USA/ parchant.

J. Pokoutný 8.9.2021 8:51

Zapomínáte na fakt, že tehdy JFK umožnil kubánským contras, aby se vyzbrojili, poté je umožnil americkým loďstvem k pobřeží Kuby, ale když se vylodil první sled a vytvořil předmostí, rozmyslel si to. A tak ti vylodivší se nedostali ani (již zaplacenou) munici, ani leteckou podporu (zakoupili a vyzbrojili letadla a sehnali i pár pilotů). To, že vydrželi tři dny, svědčí o jejich hrdinství. Doporučuji přečíst si o tom něco od Humberta Fontovy. Že o tom soudruzi u nás tvrdili něco jiného a teď to od nich převzali neokoni na Wikipedii i jinde, neznamená, že to tak proběhlo. Mj., vážně si myslíte, že si za Castrů Kuba tak úžasně polepšila? On sám, ani jeho fašos nebyli Battistovým režimem popraveni (stejně jako Džugašvili a další carským režimem), čehož se ovšem on za své vlády nedržel.

I. Teren 8.9.2021 0:51

Len treba dufat, ze aj White House ma tiez miestnost "Safe space" - kde sa mozu US generali vyplakat, potazovat si. Napriklad nad zlym Talibanom. Americke university cosi take bezne maju, tak preco by to nebolo mozne aj tam ? ;-)

J. Vintr 8.9.2021 0:38

Oni se nebojí Bidena, ale té kliky, která ho dosadila a jeho prostřednictvím prosazuje svou politiků. Která nemá absolutně nic společného se zdravým rozumem. A co se týká armády, ano, v ní nevelí vojáci, ale kariéristi a byrokrati, v nichž není ani špetky vojáka, vojáky z nich dělá jen ta uniforma a vojenské hodnosti. Právě proto to v Afghánistánu dopadlo jak to dopadlo. A nejhorší je, že díky tomu Afghánistánu už to ví celý svět a Amerika tím ztratila veškerý respekt, což je pro bezpečnost na naší planetě hodně špatná zpráva.

M. Grundmann 8.9.2021 1:42

Navíc proti sobě měli skutečné bojovníky, kteří byli vybráni podle výsledků v mnohaletých bojích a ne podle toho, jak vojensky působí na veřejnost. Nejlepší bojovníci Tálibánu by určitě žádnou kariéru v západní armádě neudělali.