19.4.2024 | Svátek má Rostislav


USA: Problematický půvab nejedné končiny

29.3.2018

Nezapomenutelnou zůstává zasloužilá hollywoodská hvězda Jane Fonda, tato mimořádné pokroková bojovnice za světový mír. Své výkony prokazovala mnohým způsobem. Například za války ve Vietnamu návštěvou amerických zajatců, kteří při pokusu jí propašovat zprávu svým příbuzným, tento pokus promptně oznámila strážcům s následkem, že nejeden z takto prozrazených zajatců nepřežil. Tato tuze pokroková multimilionářská obdivovatelka všeho socialistického se též nechala fotografovat u dělostřeleckého protileteckého vybavení, připravena sestřelovat americké vzdušné piráty.

Na domácí frontě usilovala o jinačí výkony. Například Patricia Bosworth, autorka jejího životopisu, cituje neuskutečněné dychtění. „My biggest regret is I never got to fxxx Che Guevara“, takto ohleduplně cudně vytečkováno jinou autorkou jménem Humberto Fontova v nedávném čerstvém textu „Communist Apologist New York Times Partners with Communist Apologist Jane Fonda to Celebrate Communist-Launched International Women’s Day“, Townhall, 10.března 2018.

Mezinárodní den žen oslavován, se značnou podporou mezinárodně proslulých příslušnic takového pohlaví, mezi nimi ovšem Jane Fonda. Zdůrazňováno bylo ujištění, které vyřkl publicista Herbert Matthews, The New York Times, 1959, že „Fidel Castro je jedním z nejpozoruhodnějších mužů našeho věku... Kuba je nyní šťastným ostrovem.“

Castrův a Che Guevarův režim, vychvalovaný západními pokrokovými feministkami,věznil 35.150 kubanských žen, mezi nimi značné množství nedospělých dívek. V gulagu Castrova státu se trpělo důkladněji a déle, než co Solženicyn zažil v gulagu Stalinově.

Hvězda Fondová sice neměla možno prožít slasti v Guevarově náruči, ale tato autorka Fontova cituje jiné autentické zážitky zásluhou Guevarova blízkého přítele - Carlose Figueroa, „Es un gallo - un gallo!“ což nutno přeložit českým slovem „kohout“, velmi výkonný samec. Ernesto Guevara čmáral nečitelnou poezii, ale tak i činěno v jídelně při servírování, kdy služky v rodné Argentině na místě znásilnil, v hodech se pak pokračovalo.

Stať uzavírá zmínka o události vánoční v roce 1961, kdy žena jménem Juana Diaz čekala na popravu za své provinění za podporu zvaných „banditů“, kteří se bránili státnímu úsilí na budování kolchozů sovětského typu - prostě ostrovní jézetdé.

Když popravčí četa jí zavazovala oči a cpala do úst hadr k umlčení, tato Juana ještě stačila jim plivnout do tváře. Důkladně pak roztřílena byla. V té době dotyčná delikventka byla šest měsíců těhotná.

Čímž pomineme další zmínku o mezinárodním dnu žen.

- - -

Svého času záviděnou končinou Ameriky bývala Kalifornie - její scénický půvab, lahodné pacifické pobřeží, metropole San Diego, Los Angeles, San Francisco, Hollywood, další náramnosti, onen „lifestyle of the rich and famous“.

Nynější půvab již zřetelně leckde tam pominul, tento stát se stal adresou víc než 114.000 houmlesáků, což je jejich odhadovaná čtvrtina celkového počtu padesáti států této federace. Nejenom jedinci, ale rostoucí množství všemožných firem se stěhuje do sousedních či i vzdálenějších států s přijatelnějšími zákony a méně lačným daňovým postižením.

V Kalifornii každopádně též přibývá ilegálních vetřelců a stalo se obtížně pochopitelnou podivností, proč tamější politické osobnosti, místo aby se takových živlů mínili zbavovat, stávají se jejich de facto ochránci. Mezi nimi momentálně vyniká současný guvernér Jerry Brown, rovněž bývalý, důkladně neúspěšný uchazeč o washingtonský prezidentský trůn. S jejich zájmy a požadavky se vesměs ztotožňuje a hostí velké množství již trestaných ve svém původním domácím prostředí.

Na předvečerním procházce se svým otcem v San Francisku byla zastřelena jeho dcera Kate Steinle mexickým ilegálem: Juan Francisco Lopez- Sanchez, kriminálník, už pětkrát z USA násilně deportovaný. Před touto vraždou se ocitl ve vazbě federálního orgánu Immigration and Customs Enforcement (ICE) pro trestní zacházení s narkotiky. Policie v San Francisku ho ale propustila, aniž se obtěžovala vyrozumět příslušnou federální větev.

Tento nedostatek spolupráce není nic neoobvyklého. Úředníci jak lokální, tak státní přespříliš často odmítají spolupracovat s federálními orgány v jejich úsilí kontroly ilegální imigrace. V tomto ohledu se značně vyznamenává Libby Schaaf, starosta či tedy spíš starostka značně rozsáhlého severokalifornského Oaklandu. Ta se značně angažuje ve svém varování ve prospěch ilegálů. Dokonce se obrací k legálním rezidentům svého města s žádostí poskytovat ochranu nezákonným vetřelcům, které charakterizuje jako most vulnerable - „nejvíc zranitelné“.

Situace již dospěla do stádia, jež autor Jeff Crouere charakterizoval slovy „California Has Become a Disgraceful State“ (disgraceful - „hanebný, ostudný“), Townhall, 10.března 2018. Výsledek je takový, že 800 ilegálů uniklo zatčení, 180 má criminal records a 115jich odsouzeno pro vážné zločiny jako násilí proti dětem nebo útoky s použitím zbraně.

Donald Trump teď poprvé (13. března 2017, den psani tohoto textu) se jako prezident objevil v takové Kalifornii.

Jeff Sessions, Attorney General, se o kalifornských zákonech vyjádřil jako o čemsi „unjust, unfair and unconstitutional“. Kalifornie nemíní respektovat federální, čili jí nadřízené zákony. Tři týdny tohoto měsíce ledna jsem tam na sluníčku pobýval.

KONEC