28.3.2024 | Svátek má Soňa


USA: Příroda dovede měnit témata, starosti

28.9.2017

Tohle píšu v pondělí jedenáctého září - již o šestnáctém výročí prozatím největšího nepřátelského útoku na americké pevnině, s větším množstvím ztracených životů, než kolik se jich Japoncům podařilo zničit s potopením loďstva na Pearl Harbor bázi 7. prosince 1941. Onu zářijovou ránu za slunečného rána mohamedánští vrazi a sebevrazi uštědřili v New Yorku na ostrově Manhattanu zásahem do mohutných mrakodrapových dvojčat, do Pentagonu mnoho mil jižním směrem a na pennsylvánském poli, s nepovedeným záměrem strefit se do Bílého domu.

V té době jsem seděl ve své univerzitní kanceláři, vzdálen 200 mil od oněch zasažených velemrakodrapů, v nichž onoho rána rovněž zahynulo víc než tucet našich graduantů, libujících si na tak prestižní adrese s krutě krátkou životní kariérou.

Kolem sebe občas slýchám absurdní ujišťování, že islám je náboženstvím míru. Teď abych čekal na volání „Sláva Ježíšovi, akbar!“

- - -

Například listovat novinami z předchozího měsíce srpna: hlavním tématem, o němž jsme se dozvídali, byly standardní washingtonské hádanice, až směšně banální nebo i na té nejvyšší úrovni. Ultralhářka Hillary se snažila rozpumpovat báchorku o Putinově moskevské machinaci zvrátit onen tuze nemilý volební průběh. Jak asi značně by rudí agenti pobíhali po statisíci volebnich místnostech s falešnými průkazy totožnosti, hlasovat proti bývalé první dámě státu stát se prezidentkou, o jejímž legitimním nároku nejen ona ani vteřinku nezapochybovala.

Irák, Írán, Afghánistán, občanská válka v Sýrii, morbidní počínání ISIS dychtícího po nastolení globálního mohamedánského kalifátu. A rovněž nezapomeňme, že mezinárodní situaci značně zobtížnil nukleárně nabroušený Kim Čong-un, přitloustlý dědic severokorejského trůnu. Tři předchozí američtí prezidenti - Clinton, Bush, Obama - se tuze snažili pacifikovat tento druh Korejců miliardovou štědrostí, což podarovanou stranu ujišťovalo v přesvědčení, že pohrdání takovým dárcem je zcela na místě.

Původní korejská válka končila v roce 1953, od té doby přemnohé se změnilo. Stalin odspěchal do pekelných prostorů, Sovětský svaz se rozpadl, poválečné Japonsko, s nukleární zkušeností, se značně demilitarizovalo.

Porovnejme se Severní Koreou, která 25 %, celou čtvrtinu svého rozpočtu, utratí na vojenské, nijak mírumilovné úmysly. V porovnání, Jižní Korea na vojenské výdaje utratí 2,6 % rozpočtu a Japonsko pouhé jedno procento. Jiné disproporce jsou k dispozici: Japonská ekonomika je stokrát značnější než ta severokorejská. Jižní Korea, s dvojnásobným počtem obyvatelstva, než ve své totalitní kleci má druhá polovina tamějšího polostrova, a se čtyřicetkrát mohutnější ekonomikou, než co má severní Kim spolu se svými tucty blyštících medailí na hrudi generálů.

Zde tedy máme nejhorší režim na světě, vybavený nejhroznější zbraní - H bombou, snad už i se schopností ji raketou ICBM kamkoliv odpálit. „Největším uměním války je schopnost podrobit si nepřítele bez boje,“ takto napsal, nikoliv ovšem česky, velký čínský myslitel Sun-c´.

Pokládám za pramálo pravděpodobné, že nynější prezident Trump by mínil pokračovat v taktice svých tří rozdávajících předchůdců.

.¨- - -

Na americké domácí frontě v dočasně zdeptaném táboře demokratů dochází k úsilí odstranit nenáviděného vítěze Trumpa ústavně přijatelnou formou tzv. impeachement. Takový pokus se snad jen jednou podařil v celé americké historii.

Již ale dochází k předělávání americké historie, likvidaci soch zejména z doby občanské války Jihu proti Severu. Mnohé se již změnilo, v roce 1958 výzkum veřejného mínění (Gallup) zjistil, že většina Američanů (54 %) na otázku, zda souhlasí s eventualitou, aby se černoch stal prezidentem USA, odpověděla negativně. Jenže za další polovinu století (2006, Los Angeles Times/ Bloomberg poll) takový nesouhlas vyslovila jen 3 % republikánů a 4 % demokratů.

V roce 1950 manželství černocha (černošky) s běloškou (bělochem) bylo velmi neobvyklé - a v některých jižních státech nezákonné. V převážně liberální metropoli Los Angeles v oné době 90 % veřejnosti s takovým manželstvím nesouhlasilo, kdežto v nynější době je tomu již zcela naopak.

Celonárodně sňatky osob s odlišným rasovým profilem již dosahují 17 procent. (Též můj případ, 1964, svatbu jsme měli v kanceláři nejvyššího soudce státu New Yorku.)

- - -

Pak najednou bác, přispěchal hurikán Harvey, ten nejmohutnější, který za poslednich sto let zasáhl rozsáhlý stát Texas a sousední Louisianu. Došlo k přerušení dodávky elektřiny, mnoho desítek tisíc obydlí zmizelo, voda dosáhla výše několika metrů.

Zásluhou zásahu přemnohých opatření ztráty na životech minimální, škody v postižené oblasti ale značné, nyní již v odhadech mnoha miliard dolarů.

Zatímco tento hurikán Harvey řádil, na Atlantiku se formoval další hanebný nástup s dívčím jménem Irma, rovněž ten největší v historii. Meteorologické hodnocení těchto pohrom je jakoby totožné se známkováním v českých školách - od jednotky do pětky, od výtečné po nedostatečnou.

Rozzuřená dívčina Irma se projevila být ještě zkázonosnější než Harvey. Tak důkladně poznamenala řadu ostrovů v karibském moři, které jí stály v cestě. Pořádně zásáhla ostrovy Barbuda, St.Martin, Anguilla, St.Barthélemy, U.S. Virgin Islands, British Virgin Islands, Puerto Rico, poté se též pořádně projevila na Castrově Kubě.

A pak dál k nedalekým americkým břehům. Dorazila k nim rychlostí 130 mil za hodinu, což aby byla rychlost něco kolem 200 kilometrů.

První tedy náraz na Key West, nejjižnější cíp Severní Ameriky, vede tam přes mnoho mostů úzká asfaltová nudle, určitě víc než sto kilometrů dlouhá, a tam na jejím konci sídlíval Ernest Hemingway, turisté se tam zpravidla stavějí, popíjet u baru, kde totéž činíval znamenitý mistr pera.

Neznal jsem nikoho, kdo by netrávil mnohé hodiny před televizní obrazovkou.

Hanebná Irma se rozlézala po celé Floridě, severním směrem do Georgie, Alabamy a k oběma Karolinám.

Na rozdíl od ošklivostí doprovázejících pohromu jménem Kateřina někdy před pěti lety, událost s mnoha přičinami loupit, rabovat, tentokrát k takovému počínání snad docházelo méně často. Měli jsme totiž k dispozici jediné televizní záběry z Fort Lauderdale při vykrádání obchodů: Tváře pachatelů úmyslně retušované,ale všichni to byli černoši, což zřetelně viditelné podle jejich nohou v krátkýchh kalhotách.

Hurikánem hodně postižené se mi zdály být noblesní končiny v místech jako Naples, Sarasota, Bradenton, oblíbené adresy nejednoho českého rezidenta.

KONEC