27.11.2021 | Svátek má Xenie


USA: Prezidentští kandidáti

23.5.2016

Dělají média z Donalda Trumpa zbytečně velkého strašáka?

Donald Trump je jedním z nejkontroverznějších prezidentských kandidátů v celé historii Spojených států. Média líčí důsledky Trumpova případného prezidentství někdy až apokalypticky. Pro příklad nemusím chodit daleko. Zatímco píšu tento článek, na ekonomicky zaměřeném webu patria.cz visí nový text, převzatý ze zahradního tisku, nazvaný „Trumponomie – cesta k nejhloupější recesi v historii a k defaultu USA“. Pod textem lze najít patřičně rozezlenou diskusi.

I když se to zdá být nemožné, pokusme se podívat na prezidentské kandidáty (včetně těch, kteří odstoupili) bez emocí. Před časem jsem na Neviditelném psu představil analýzu skupinové iracionality. Tehdy se analýza týkala českých politických stran, nyní si posvítíme na americké kandidáty. Nezajímala mě „levicovost“ či „pravicovost“ jednotlivých kandidátů, ale jejich sklon k umírněném, radikálním či extremistickým postojům.

K aktuální analýze jsem použil proslovy prezidentských kandidátů během předvolebních diskusí. Vedle obou demokratických kandidátů (Bernie Sanders, Hillary Clintonová) jsem zahrnul pět nejvýraznějších kandidátů Republikánské strany (Donald Trump, John Kasich, Ted Cruz, Jeb Bush, Marco Rubio). Využil jsem faktu, že radikální, a tím spíše extremističtí politici se svými potenciálními voliči komunikují jiným způsobem než politici umírnění. Více sázejí na emoce, tedy na vyvolávání strachu a na snahu převzít roli „spasitele“.

Při posuzování komunikace prezidentských kandidátů jsem počítal četnosti výskytu výrazů rozdělených do sedmi kategorií (viz slovník) – agresivita, prodej iluzí, dogmatismus, zaštiťování se kolektivem, ideologické myšlení, dramatizace a posedlost symboly. Za spolupráci při vytvoření analýzy vděčím Petře Štěpánové a společnosti Bisnode ČR.

Základní kategorie dělení používaných výrazů prezidentskými kandidáty

irac_US_pres_tab1

Jak je zřejmé z tabulky a grafu, nejméně útočila na emoce Hillary Clintonová. V porovnání s ostatními kandidáty vyšla jako nejméně agresivní a zdaleka nejméně dogmatická.

Nejhoršího skóre ovšem nedosáhl obávaný Donald Trump, ale nedávno odstoupivší, silně nábožensky založený Ben Cruz. Trumpa v hodnotě iracionality předstihl i levicový Sanderz. Trump sice z analýzy vyšel jako nejdogmatičtější kandidát, v agresivitě jej ale předstihl Ted Cruz a v celkovém skóre také levicový Bernie Sanders. Potvrdil se ovšem Trumpův narcismus: zájmeno „já“ použil průměrně jednou za 25 slov, zatímco průměr u ostatních kandidátů byl pouze jednou na 43 slov.

Prezidentští kandidáti podlekoeficientu iracionality (četnost výskytu výrazů podle kategorií)

irac_US_pres_tab2
irac_US_pres_cs

Možná tedy je tedy strach z Trumpa silně přehnaný. Ale pozor – ještě je tu jedna možnost. To, že Trumpův výsledek je srovnatelný s některými dalšími kandidáty, nemusí znamenat, že Trump není mimo třeštící radikál, ale naopak – že mezi ně patří i Cruz, Sanders a případně též Rubio. Buď jak buď, Amerika vplouvá do relativně neprozkoumaných politických vod. Doufejme, že se v budoucnosti její obyvatelstvo nerozhodne plout pod pirátskou barvou jakékoli (nejen černé) barvy.První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.