24.1.2022 | Svátek má Milena


Diskuse k článku

USA: Prezident demagog a vzteklá, rozpolcená Amerika

V jednom se Američané od našeho Západu zásadně liší. Vyloupli se z britského protestantismu a přestože v době deklarace nezávislosti (1776) byli až na černochy, malý počet indiánů a katolických Irů téměř homogenním britským národem, vytvořili časem nenapodobitelný, multietnický, jednotný lid z přistěhovalců všech národů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rajman 24.12.2016 7:51

Mnoho povyku pro malé změny

Oba kandidáti byli schopni vést Ameriku a vyhrát mohl jen jeden. Vyhrál ten co sází na aktivní obranu na vlastním území proti nákladným a stále méně účinným zahraničním misím.

J. Mrázek 24.12.2016 6:02

Koller to shrnul :

Byl zvolen nový americký prezident, ale co to vlastně znamená a čeho se dočkáme, to opravdu nevím. Chytřejší budeme, až budeme znát složení Trumpovy vlády a až řekne jasné slovo ke vztahům k Rusku a k Číně. Ale nepřeceňoval bych míru volnosti rozhodování amerického prezidenta. Na jedné straně na něho tlačí výrobci a prodejci zbraní, kteří představují nejsilnější průmyslové odvětví v USA. Na druhé straně mají své zájmy velké korporace a finanční instituce, obojí prorostlé se zbrojařským průmyslem. A je tady obrovsky zadlužená střední třída a nižší vrstvy žijící v podmínkách srovnatelných spíše s rozvojovou zemí. A k tomu jeden z vůbec nejvyšších státních dluhů na světě. Vlastně člověk ani neví, jestli je to takové terno stanout v čele předlužené země s doutnajícími rasovými nepokoji, pravidelnou střelbou ve školách, neseriózními médii, střední vrstvou bez perspektivy – a muset se přitom ještě starat o atomový kufřík.

M. Prokop 24.12.2016 10:05

Re: Koller to shrnul :

Koller - to je ten komunistický bonzák?

M. Kolář 24.12.2016 10:36

Re: Koller to shrnul :

Ano, to bude on. Uznávaný, do médií často zvaný, "bezpečnostní expert" Koller, jinak také bolševický udavač a minulý i budoucí rusoidní kolaborant ..

J. Huml 24.12.2016 4:30

Zacal jste pekne, ale dale vas rozbor zacina pokulhavat. Zadne zurive stretnuti se nechysta, nastane ekonomicke oziveni, vsechny spolecenske vrstvy si polepsi. Vnitrni politicka situace se uklidnuje, ale opravdovou otazkou je dalsi vyvin mezinarodni politiky Spojenych Statu.

B. Novacek 24.12.2016 3:11

Trumpův vulgární, demagogický populismus...

Co to tady na Vánoce kecáte, Tomský? Kdysi se vaše texty daly číst, ale během času jste poněkud zblbl, není-liž pravda? Pokud je podle vás člověk, který dokáže dát lidem to, co chtějí, populista, pak volím populisty a doleva zahnutí intoši vašeho ražení můžou blábolit doalelujá...

Klidné Vánoce a úspěšný rok 2017 všem!

J. Sinnreich 24.12.2016 2:24

Spravne nazvoslovi

Autor pouziva terminu " fanatici nesnasenliveho autoritativniho liberalizmu". Myslim, ze by se na tuto cast spolecnosti hodil spise nazev " komunisti". V tom je zasadni problem dnesni Ameriky. Trumpuv populizmus neni vubec vulgarni. Je to jedina mozna odpoved na komunisticky prevrat, ktery reprezentoval politik rozvratu Obama.

T. Pansky 24.12.2016 1:18

Autor posuzuje Ameriku z pohledu ... trochu zmateneho.

Pouzil mnoho protirecicich si frazi. Americane volili mensi zlo z obou kandidatu. Trump predevsim dal lidem nadeji, ze po ultra-levicove vlade Obamy se Amerika navrati na politickou cestu stredu. Amerika vidi stred nekde mezi levicovymi vseobjimacimi globalisty a pravicovymi konzervativnimi valecniky. Proto byl zvolen Trump, ktery nepatri ani k jednem. ... Amerika ma schopnost sebekorekce diky svobodnym volbam. Evropa tuto nema.

Goeg 25.12.2016 20:48

Re: Autor posuzuje Ameriku z pohledu ... trochu zmateneho.

Ano, skvele svobodne volby, ve kterych kandidat na prezidenta, ktery ziska o 2,8 milionu hlasu vice nez protivnik prohraje. Dekuji pekne za takovou demokracii a svobodne volby, ve kterych ma hlas volice nekde ve Wyomingu trojnasobnou hodnotu jako hlas volice v Kalifornii.

Z. Lapil 25.12.2016 22:05

Re: Autor posuzuje Ameriku z pohledu ... trochu zmateneho.

Nevím, jestli "demokratické" je to správné slovo. Vím ale, že pravidla byla předem známá, pro oba stejná.

A jsem si zcela jist, že významná část problémů v USA i v Evropě (aktuálně imigrace) je způsobena porušením pravidla "stejný zákon pro všechny". Viz dnešní autorovo: Kam se poděla slepá spravedlnost?

S. Kalužík 24.12.2016 0:50

Velmi mne to mrzí,

ale obávám se, že vzteklý a rozpolcený jste především Vy.