Neděle 15. září 2024, svátek má Jolana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Prestižní diplomy a bikiny

Harvardova univerzita je ta nejstarší v Americe: k jejímu založení došlo v roce 1636, tedy ještě v britských koloniálních dobách, hodně dlouho před revoluční vzpourou a úspěšným dosažením nezávislosti. Četl jsem, že funkci prvního rektora tehdy nabídli Janu Amosu Komenskému, avšak učitel národů poctu nepřijal a za oceán se nepřesunul. Není mi známo, že by takovou nabídku byl ještě někdy poté dostal některý z našinců.

Z pateticky skrovných začátků, měřeno-li evropským metrem, tento původní Harvard, provinční a přitom snobský, s dveřmi neotevřenými jak židům, tak ženám jakékoliv náboženské orientace, se časem proměnil v superlativní centrum, světovou jedničku. Je též nejbohatší (26 miliard dolarů, získaných zejména z privátních zdrojů od bývalých žáků), s ročním rozpočtem 2,8 miliardy. Studentů má dvacet tisíc, dostat se mezi ně je terno – Harvard, to zní hodně hrdě. (V této souvislosti neodolám poznamenat, že po mém ilegálním úprku od budovatelů vědeckého socialismu a příjezdu k americkým břehům dostalo se mi pocty být přijat na Harvard a já tehdy před přesunem do mně neznámého Bostonu dal přednost Kolumbijské univerzitě, rovněž prestižní, krášlené úctyhodným počtem laureátů Nobelovy ceny. A zejména že byla v New Yorku, kde jsem dovedl existenčně přežívat, jednak jako občasný komentátor v RFE, jednak jako pravidelný číšník v restauraci u pana Vašaty.)

Pozvolné mé seznamování s realitou – se skutečností, že v nejednom ohledu jsme to, co předstíráme, že jsme, a že se nám dostává nezasloužených výhod, za něž bychom měli být vděčni předchozím generacím. Dobrá pověst, reputace jako solidní platidlo. Mně k přijetí na studia pomohla reputace Karlovy univerzity, hodně starodávnější než cokoliv na tomto novém kontinentě. Mým profesorům imponoval přivezený doktorát z Prahy a já jen mdle přikyvoval chvále, aniž se vytáhl s pravdou o zpotvořeném, šupáckém, přepolitizovaném pseudovzdělávání v oněch hanebných padesátých letech.

Ale i tehdy na Kolumbijské univerzitě se objevovaly příznaky změn k nikoliv lepšímu: celebrity, slavné akademické hvězdy, byly stále obtížněji k zastižení. Zrodil se jakýsi academic jet set profesorů zřídkakdy přítomných, poněvadž po světě poletujících, z konference na konferenci, v roli poradců vládám, mezinárodním organizacím. Zaměření na vědu je primární, nikoliv na výuku studentstva. Časem se došlo k bizarním kriteriím, že hodnocení kvality pedagoga nezáviselo na jeho schopnosti někoho něco naučit, ale na jeho publikacích, na kritériích publish or perish. A práce v učebnách se s rostoucí pravidelností přenechávala bídně placeným asistentům.

Školní poplatky časem se rozrostly do absurdních výšin a zadlužený žák – přesněji, jeho rodiče – to dotáhl k promoci s diplomem z prestižní školy a cestou do života tak úspěšně otevřenou. V souvislosti s Harvardem Mortimer B. Zuckerman, šéfredaktor a rovněž vydavatel čásopisu U.S.News & World News, v roce 2006 napsal:

“Akademické kvalifikace se podobají bikinám: to, co odhalují, je méně podstatné než to, co tají.”

Průměrný roční plat profesora na Harvardu je 163.000 dolarů. Pro něho je výuka, přítomnost v učebně, druhořadou záležitostí. Tu nezřídka přenechávají asistentům, pobírajícím zpravidla míň než třetinu platu. Profesoři učí tu kterou svou specialitu a představa odpřednášet některý z úvodních kurzů v té které disciplině by byla pod jejich důstojnost. Kýženým cílem je dosáhnout tzv. tenure - definitivu, existenční nevyhoditelnost. Zuckerman cituje jednoho takto obdařeného: „Profesor s definitivou je odpovědný pouze Bohu.” (Jakožto kdysi také takto obdařený nevylučuji, že nejmenovaná osoba to myslela docela vážně.)

Politická korektnost, předpisy tzv. speech code, co že se smí říct a napsat – v rámci zaručené svobody projevu, ovšem – není specialita, která by tupila jen Harvard, tuto nejvýznamnější univerzitu. Ta se ale neblaze vyznamenává inflačním vyhodnocováním, oportunistickou pacifikací studentů. Ne méně než 91 procent jich promuje s vyznamenáním!

V roce 2001 Harvard získal nového prezidenta. Stal se jím Larry Summers, tamější bývalý profesor ekonomie a v době Clintonova prezidentství člen jeho vládního týmu. Přišel s mandátem reformovat zejména systém undergraduate education, kdo to učí, co se učí, jak se výkon hodnotí, a s rozhodnutím prosazovat akutně potřebné změny.

Na rozdíl od Dereka Boka, jednoho ze svých dlouhodobých předchůdců (1971-91), který sedával za volantem volkswagenu, Summers se nechal vozit v limuzině, hlupáky snášel jen s obtížemi a nemínil se spokojit s rolí pouhého shromažďovatele fondů vyhledávajícího přízeň mecenášů.

Při té příležitosti si leckoho znepřátelil. První, značnější konflikt nabyl rasové zabarvení. Summers si totiž troufl zapochybovat o kvalitě počínání černocha jménem Cornel West, primadony značně radikální a tak násobící svou mediální viditelnost a zřejmě i pocit osobní nedotknutelnosti. (Jednou jsem si ho šel poslechnout, když přijel na náš campus, a dozvěděl jsem se o viciousness of white supremacy - hanebnostech, zvrácenostech bělošské rasy, o undescribable suffering – nepopsatelném utrpení Afro-Američanů, o jejich oprávněných nárocích na reparace.) Summers se zřejmě nepolekal a uražený West podal rezignaci a z Harvardu přešel na univerzitu v Princetonu, někdejší adresu Alberta Einsteina.

Summers vyvolal ještě větší bouři rozhořčení poté, co utrousil samozřejmost každému známou, že přece jenom existují jakési rozdíly v talentu a aspiracích, že ženám, výtečně si počínajícím spíš v humanitních oborech, méně se již daří v technických oborech, jak i dokazuje složení profesorského sboru. Rozvřeštěly se nejen feministky domáhající se rezignace tak neomaleného provokatéra. Summers se provinil nejen tím, co řekl, ale že si vůbec troufl zmínit o tak ošidném, politickou korektností zakázaném tématu.

Summersova snaha reformovat výuku draze platící mládeže, která pak z 91 procent si půjde vyzvednout bakalářský klobouček s vyznamenáním, jeho snaha přistřihnout křídla příliš dominujícím profesorům s jejich neprůstřelnou existenční definitivou, se nezdařila. Značně pobouřené kádry začaly shromažďovat hlasy pro vyslovení nedůvěry jeho osobě. Summers takovou potupu znemožnil podáním rezignace, v rekordně krátké době přestal být prezidentem nejprestižnější univerzity, kde kdysi mohl začít , ale nezačal působit náš J.A. Komenský.

V tomto kontextu, Zuckermanova metafora s bikinami nepozbývá svou aktuálnost.

K O N E C

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Tomáš Vodvářka
14. 9. 2024

Aspoň si to myslí ten, kdo prodává tento slogan s portrétem Vladimíra Uljanova. Vedle něj je tam i...

Jan Bartoň
14. 9. 2024

Ona tak zvaná světová média jsou ale zejména média dlouhodobě fandící demokratům v USA.

Lubomír Stejskal
14. 9. 2024

Dva hrůzné příběhy, dva panovníci téže dynastie, otec a syn, a zcela odlišný přístup.

Jan Ziegler
14. 9. 2024

Vlak svobody projel na svobodu z komunistického otroctví.

Aston Ondřej Neff
12. 9. 2024

Dnešní stav je neschopný státní kolos plně převzatý od komunistů s formální nadstavbou...

Aston Ondřej Neff
13. 9. 2024

Potopeň je cosi mezi povodní a potopou a meteorologové nás ujišťují, že něco takového nás o víkendu...

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Václav Vlk st.
13. 9. 2024

Vše nasvědčuje tomu, že se Západ snaží znovu vyjednat jakousi novou mnichovskou dohodu na úkor...

Tomáš Guttmann
12. 9. 2024

Televizní debata ovlivní volby méně než účast neoprávněných voličů.

Lidovky.cz, ČTK
15. 9. 2024

Extrémní počasí se zhoršuje v neděli i ve střední Evropě. V polském Dolnoslezském vojvodství se...

dyn Josef Dyntr
15. 9. 2024

Hasiči v neděli do dopoledních hodin zasahovali v Česku u více než tří tisíc událostí. Na většině...

stk Stanislav Kamenský, Rostislav Hányš, lem Lenka Muzikantová, ČTK
15. 9. 2024

Vytrvalé silné deště celou noc nadále zhoršovaly situaci na řekách v Olomouckém kraji. Hasiči jsou...

ČTK, Lidovky.cz
15. 9. 2024

Hanušovice na Šumpersku dopoledne zatopila povodňová vlna, většina lidí zůstala v domech a nestihla...

Václav Hořejší
15. 9. 2024

V posledních týdnech přibývá pacientů nakažených koronavirem SARS-CoV-2 (nadále mu budu říkat...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz