28.3.2024 | Svátek má Soňa


USA: Praskliny ve zdech

6.8.2021

Základní heslo Spojených států vytištěné na každé bankovce United We Stand, které se dá volně přeložit jako V jednotě je naše síla, vždy bylo spíš metaforou než popisem reality. Ve skutečnosti vztahy mezi jednotlivými státy federace byly vždy spíš napjaté než idylické. Bylo mnoho faktorů, které narušovaly kýženou harmonii. Nyní se k nim přidaly nesmiřitelné politické různice.

Měsíc starý sociologický průzkum uskutečněný respektovanými institucemi Bright Line Watch a YouGov potvrdil to, co se dalo tušit. Mezi Američany prudce rostou separatistické nálady. Stále více jich kladně odpovídá na otázku, zda si přejí vystoupení jejich státu z federace.

Celkově kladně odpovědělo na takto položenou otázku dříve nemyslitelných 37 procent dotázaných Američanů.

Sociologové již stihli rozdělit Spojené státy na pět velkých celků podle převládajících politických názorů. Jsou to státy pacifického regionu, horské státy v zeměpisném pruhu od Montany na severu až po Nové Mexiko. Lidnaté a konzervativní státy amerického jihu včetně Texasu a Floridy, střední pás od Michiganu až po Nebrasku a severovýchod, který zahrnuje celou Novou Anglii a končí okresem Columbia, kde je hlavní město federace Washington.

Nikdo z expertů nepochybuje o tom, že hlavním dělítkem mezi státy je tentokrát nesmiřitelnost dvou politických táborů.

Mýlil by se, kdo by si myslel, že separatistické nálady jsou vlastní hlavně voličům republikánů, kteří neumí přijmout výsledky posledních prezidentských voleb, těch nejčestnějších v dosavadních dějinách světa.

Podpora myšlenky vystoupení z federace se místně značně liší. Zatímco v Nové Anglii by vznik nového útvaru uvítalo 39 procent demokratů, 35 procent nezávislých a jen 26 procent republikánů, na jihu země odtržení od zbytku federace podporuje 20 procent demokratů, 50 procent nezávislých a celých 66 procent republikánů.

Tendence není prosta až komických rysů. Snahu opustit newyorskou konglomeraci už oznámila ostrovní čtvrť Staten Island. To je ta, vedle níž se tyčí Socha svobody. Obyvatelstvo ostrova pravidelně volí republikány a nechce mít nic společného s vládnoucími demokraty. Ostrované si nepřejí vysoké daně a vzmach zločinnosti jako ve zbytku velkoměsta.

Celá východní Oklahoma, domov dvou milionů lidí, se z rozhodnutí nejvyššího soudu oddělila od mateřského státu. Platí tam nyní vlastní zákony a pravidla.

Dvě půlky amerického obyvatelstva vypadají dnes jako manželé před rozvodem, každá polovina má té druhé až po krk a nedokáží se shodnout na ničem. Jedni chtějí mít stabilní zaměstnání, druzí by chtěli letět s Elonem Muskem na Mars. Jedni chtějí pojídat steaky, druhé trápí pocity dobytčat na jatkách. Jedni se chtějí milovat jako jejich rodiče, druzí žijí ve věčném strachu z harassmentu.

Agentura Bright Line Watch ve svém komentáři k průzkumu zdůrazňuje, že navzdory očekáváním a svatosvatým slibům prezidenta Joea Bidena, že přichází, aby americký lid konečně sjednotil, „za posledního půl roku pozorujeme spíš dramatický nárůst nespokojenosti s federací a přání dát jí sbohem.“

Inu, cesta do pekla je vždy dlážděna dobrými úmysly…

Autor je publicista

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus