Sobota 22. března 2025, svátek má Leona
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Politicky korektní interpretace svobody slova - 3

diskuse (7)
Máme sice Ústavu zaručující naprosto barvoslepé posuzování jedinců bez ohledu na rasu, národnost, původ, náboženství, jenže máme též zákony, všemožné vládní direktivy a plejádu justičních rozhodnutí, která svatosvaté ústavní záruky znicotňují.

Přestáváme být hodnoceni jako jedinci, ale jako příslušníci té či oné kategorie, s různými stížnostmi a nároky. Jak ale zařadit osobu s rodokmenem třeba albánsko-eskymáckým?

Touto ošemetnou otázkou se kupodivu troufly zabývat The New York Times (13.6.2011) v obsažném článku s rovněž dlouhým názvem "On College Forms, a Question of Race or Races, Can Perplex" - že na žádostech o přijetí na studia otázka rasy, dokonce víc než jedné, může mást. Uvedeno dilema dívenky jménem Natasha Scott z Beltsville ve státě Marylandu: její otec je černoch, její matka pochází z Asie. Dcera kontaktovala College Confidential, elektronický bulletin board, poskytující anonymnírady, jak s přijetím na studie nejlíp uspět. Žadatelka se svěřila se svou starostí: "Bolí mě to, trapné je řict, že když napíšu, že jsem černoška, tím si polepším, když ale napíšu tu Asii, to by mi ublížilo." Její asijská maminka na ni naléhá, aby napsala, že je černoška, a tím by měla nárok na přednost Affirmative Action. "Ráda bych to udělala, ale nejsem si jista, že by to bylo morálně správné."

V tomto případě se dcerušce v morálních nesnázích dostalo od elektronického poradce jednoznačného doporučení: "Jsi černoška, máš na to nárok. Napiš černoška!!!!!!!!" (Osm vykřičníků v NYT textu).

Nikdo jí nedoporučil, aby se hlásila ke svým asijským kořenům.

Department of Education, podoba ministerstva školství, začalo s novinkou uvádět víc než jednu rasu, což tuze zmnožilo výskyt případů takové sebeidentifikace.

Tato změna ale způsobila funkcionářům, rozhodujícím o přijetí na studia, důkladný bolehlav. Dát přednost žadateli, jenž se prezentuje jako půl Latino, půl černoch, nebo tomu, kdo je půl černoch a půl běloch? (Vsadil bych se, že vzali toho polohispánce, a ovšem i ten poločernoch by měl větší naději než poloběloch s druhým, a sice vietnamským rodičem. Jak vážit politicky preferenční kategorie s blízkostí či vzdáleností rodinné vazby - mít třeba černošského či indiánského strejdu?)

Jedna tazatelka se od oné College Confidential poradny chtěla dozvědět, zda její děti mají nárok na přednostní posuzování jako Afro-Američané, poněvadž jejich pradědeček se narodil v Alžíru.

Jakoby závan starých hanebných českých časů, když se tajila živnostenská minulost tatínka, kádrově tedy předělávaného na dodatečného proletáře.

"Nepřipadá vám tohle všechno jako trapná nehoráznost, důkladné popření a výsměch americké tradici?" troufl jsem si v privátu se zeptat jednoho z činitelů, angažujících se v tak ošemetné agendě.

Odpověděl, že se hodnotí i jiná kritéria - předchozí školní prospěch, dosažený počet SAT bodů, extracurricular activities (všemožnosti jako bezplatná výpomoc ve starobincích, hašení požárů, sypat ptáčkům, zvládnout jazyk urdu, dlouze tak dále) a doporučující dopisy, jichž jsem napsal mnohé stovky a jako každý takový pisatel přeháněl kvality uchazečů.

Zdůrazněno mi bylo, že ovšem hlavním účelem je dosažení diversity - rozmanitosti. Pokud by se rozhodovalo pouze podle předchozích školních výsledků, pak by tu téměř výlučně studovali jen Asiaté a Židé. Tak tady to máte.

Chris Munoz, viceprezident s pověřením přijímání kandidátů na výtečnou univerzitu Rice v Houstonu (založenou mecenášem byznysmanem výlučně pro bělošskou mládež, ovšem s takovou, rasismem čpící restrikcí už dávno neplatnou), na otázku, jak rozhodnout mezi dvěma kandidáty s úplně totožnými zásluhami, neměl potíže s odpovědí: "Vezmeme toho se španělským jménem."

Během posledních pěti let počet osob s komplikovaným rodokmenem, usilujících o přijetí na tuto Rice univerzitu, vzrostl z pouhých osmi na 564. Všehovšudy tři procenta Američanů se pokládají za mixed-race. Nyní v prvním ročníku studentů, národní průměr je pět procent.

Z citované stati NYT se též dozvídáme:

Emory univerzita v Atlantě, tamější děkanka Jean Jordan zdůraznila, že sizable ("velké, značné") množství afro-amerického studentsva je jejich významnou prioritou.

Carleton College v Minnesotě řeší otázku přijetí tímto pokrokovým metrem: jestliže žadatel napíše, že je černoch, hispánského původu a též běloch, bude považován za černocha. Americký Indián a běloch v jedné osobě se stane Indiánem.

Školy též zaměstnávají speciální poradce, být potřebným k dispozici s užitečnou radou.

- - -

Jak reaguje americká veřejnost na již čtyřicet let, dobu dvou generací trvající oficiální popírání ústavního principu rovnosti občanů?

Výtečnou michiganskou univerzitu v Ann Arbor (báze ekonoma Švejnara, někdejšího Klausova rivala) postihla žaloba odmítnutých žadatelů o přijetí, avšak s lepšími studijními výsledky, než měli úspěšní kandidáti černé pleti. Spor se vlekl až k nejvyšší instanci, kde padlo oportunistické, zbaběloučké řešení, jakoby inspirované českým pořekadlem o vlkovi, který se nažral, a koze jako zamýšleného cíle konzumpce, která ale zůstala celá, nedotčená: vrcholní soudcové rozhodli, že žalovaná univerzita nesmí rezervovat kvoty pro určité preferenční skupiny žadatelů, nicméně může pokládat rasu za jeden z faktorů při svém rozhodování.

Otázka, zda tedy ano nebo ne, nabyla podoby tzv. Proposal 2, o němž se rozhodovalo ve volbách roku 2006. Hlas lidu většinou 58% k 42% zakázal veřejným institucím poskytovat "preferential treatment to any individual or group on the basis of race, color,ethnicity or national origin", žádné tedy preference.

Toto rozhodnutí, známé jako Michigan Civil Rights Initiative, se z iniciativy studentky bělošky Jennifer Gratz, s důkladnou podporou bohatého Republikána, černocha - ano, černocha - Warda Connerlyho, se i stalo součástí ústavy státu Michiganu (nikoliv tedy USA).

Jenže v pátek 1. července 2011 United States Court of Appeals for the Sixth Circuit v Cincinnati (šestý federální odvolací soud s jurisdikcí pro státy Kentucky, Michigan, Ohio a Tennessee) většinou dvou hlasů proti jednomu zrušil rozhodnutí michiganských voličů, s odůvodněním, že zákazem přednostního zacházení "unconstitutionally alters Michigan's political structure by impermissibly burdening racial minorities" - dochází k porušování ústavních záruk naprosté rovnosti občanů, což nedovoleným způsobem zatěžuje rasové menšiny. (Aniž by se ovšem poskytlo vysvětlující zpřesnění, proč asijská menšina není menšina.)

Zde již několikrát zmíněný George Orwell by to přece nemohl náramněji zformulovat.

Zákaz uplatňování preferencí dosud stále na papíře trvá ve třech státech - Kalifornie, Nebraska a Washington.

V Texasu pátý federální odvolací soud potvrdil rozhodnutí nižší instance ve prospěch Affirmative Action, že totiž rasa je "plus faktor". Prosazovatelé preferencí na věčné časy se radují v naději, že rozhodnutí bude mít příznivý vliv na devátý odvolací soud s jusrisdikcí pro Kalifornii, kde se v současné době projednává tatáž kauza.

Poslední, definitivní slovo teprve vyřkne United States Supreme Court, zcela nejvyšší soud se závazným dopadem pro federaci těchto všech padesáti, v mnohém se lišících států.

Jaké to bude rozhodnutí?

Legal experts - odborníci ti nejznamenitější - se většinou distancují od předpovědí. Já, neodborník a pesimista, sázím na Orwella.

KONEČNĚ KONEC

Neoficiální stránky Oty Ulče

Chechtavej tygr
22. 3. 2025

Dáma vstoupila do hotelu a obrátila se na recepčního...

Aston Ondřej Neff
22. 3. 2025

Je třeba zavolat doktora Chocholouška na Ursulu von der Leyen.

Daniela Kovářová
22. 3. 2025

Téma zvyšování výdajů na zbrojení za legitimní příležitost k debatě.

Lubomír Stejskal
22. 3. 2025

V Radě bezpečnosti propuštěný vystoupil izraelský rukojmí Eli Šarabi.

Kateřina Lhotská
22. 3. 2025

Místo deregulace a decentralizace připravuje Evropská komise přesný opak.

Aston Ondřej Neff
21. 3. 2025

Bože, jak tohle znám z doby normalizace!

Aston Ondřej Neff
20. 3. 2025

Senát ve středu schválil zvýšení příspěvku pro vojáky z povolání.

Aston Ondřej Neff
19. 3. 2025

Ústavní soud (ÚS) zrušil rozsudek nad Ladislavem Vrabelem.

Aston Ondřej Neff
22. 3. 2025

Je třeba zavolat doktora Chocholouška na Ursulu von der Leyen.

Stanislav Spurný
19. 3. 2025

Technické vzdělání nemůže požadovanou znalost okecat.

kroc Tereza Krocová
22. 3. 2025

V pražském TOP Hotelu se v sobotu odpoledne k příležitosti osmých narozenin televize XTV sešly...

Dominika Rýparová
22. 3. 2025

Lidé moderní umění buď milují, nebo zatracují. A platí to i pro divadlo – jen si vzpomeňte na...

Václav Klaus
22. 3. 2025

Nová německá vláda chce – po měsíci od voleb – využít starou vládní koalici (ve které přitom CDU...

Barbora Doubravová
22. 3. 2025

Do podzimních voleb s novým vedením a několika neúspěchy za zády. Kampaň sice ještě oficiálně...

Josef Kopecký
22. 3. 2025

SOCDEM slibuje 100 tisíc nových bytů v průběhu příštího volebního období či nástupní mzdu minimálně...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz