USA: Podivné počínání právního pořádku
Poté, co jsem před mnoha lety unikl justiční funkci, odložil talár, dál udělovat spravedlnost v českém pohraničí, rozvádět nepovedená manželství, rozdělovat králíky a slepice v rozhořčených domácnostech, pak jsem se přece jen ocitl na opačné straně železné opony. Co si tedy se sebou počínat? Přesunem na opačný břeh Atlantického oceánu, velmi brzo jsem se ujistil o svém naprostém nezájmu pokusit se o tutéž kariéru, jíž jsem ze socialimu unikl.
Postačila malá orientace, seznámit se s americkou justicí: především se málo soudí a naprostá většina - až devadesát procent trestních případů - se rozhoduje dohodou prokurátora s obhájcem obviněného: procedura známa anglickým vyjádřením jako plea bargaining. Český jazyk se svými slovníky není vybaven zvládat takové komplikace: „bargain“ počínání se objevuje jako „ujednání, dohoda, obchod, levná koupě, plácnout si. Ono „plea“ se objevuje v podobě „námitka, důvod, argument, obhajoba, pře, proces, soud, výmluva, žádost, prosba.“ Žalobce a obhájce se snaží domluvit o osudu obviněného, zda vinen nebo nevinen.
Taková to domluva je způsob řešení vítaný každou stranou. Tato metoda dohody s plácnutím začala získávat na popularitě před třemi dekádami. Solidní zdroj - britský týdeník The Economist - se začal šířit do světa s novinkami tohoto druhu. V roce 1990 se prosadil v 19 státech, nyní již je v 66 státech. Těmto novinkách vypomohla likvidace americké puritánské prohibice v roce 1933. Od roku 1970 americký Nejvyšší soud se vyjadřoval ve prospěch domluvy a dohody, s pominutím procedury se soudním utkáním. V roce 1980 pouhých 19 % sporů se domáhalo důkladného soudního procesu.
Reakce v praxi se značně liší. V Austrálii, Velké Británii a Rusku víc než 60 % případů se vyřeší onou domluvou plea bargaining. Takového řešení se ve státech Chile, Indie a Itálie ale dociluje v méně než deseti procentech případů. K podstatnému rozmachu takového řešení došlo ve státě Georgia, čímž rozumím Gruzie. Tam od roku 2004 mimosoudní dohoda v roce 2005 vyřešila 13 % případů a v roce 2012 docílila rekordních 88 %.
The Office of Overseas Prosecutorial Development Assistance and Training (OBPAT), větev ministerstva spravedlnosti, vznikl po rozpadu Sovětského svazu a s větší intenzitou rozmachu války proti omamným drogách ve státech jako Bolívie, Kolumbie, Polsko a Rusko. OPDAT nyní vypomáhá při formulaci kriminální procedury, jakož i plea bargaining v Chorvatsku a v sousedních balkánských zemí.
Tato metoda vypomáhá odhadovanému množství tří milionů osob, držených ve vězeňských kobkách před zahájením trestního postihu.
V roce 1970 americký Nejvyšší soud vyjádřil stanovisko nezneužívat proti přiznání ničím se neprovinivších osob. V roce 2002 Brian Banks, fotbalista školního týmu, byl obviněn ze znásilnění a únosu. Žalobce mu nabídl možnost přiznání s trestem několika roků ve vězení, čímž by se vyhnul trestu v trvání 41 roků. Takové a ještě přísnější tresty dovedou vynášet americké tribunály, což by se například nemohlo stát v nynější České republice.
Dotyčný obviněný a zcela nevinný se žádného trestného činu nedopustil. V roce 2015 pod vlivem jak žalobce, tak svého obhájce svou neexistující vinu přiznal. Tolik například bylo zjišťováno ve studii Luciana Dervana na Belmont University College of Law. Tentýž vědátor zavedl onen systém plea-bargaining v Japonsku a Jižní Koreji, s oprávněnou starostí, aby nedocházelo k extracting confession - falešným přiznáním.
Obžalovaní v Německu, Španělsku a snad i v Jižní Africe mají údajně právo se seznámit s důkazy žalující strany. V Anglii trest lze snížit o třetinu. V Americe prokurátoři mají značné právo manipulovat s rozsahem potrestání. V letecch 1975 až 1990. používání tohoto plea bargaining systému bylo zakázáno na Aljašce, státu nejrozsáhlejším a nejméně osídleným. V mnohých amerických státech trestni rejstřík odsouzenců znamená trvalý zákaz účastnit se voleb. Například ve státě Illinois je zločinem vlastnit psa, který není kastrován.
Soudy propouštějí odsouzence z absurdně dlouhých trestů, až stoletých.
Obdržel jsem obsílku dostavit se k soudu v roli porotce. Americký porotní systém shledávám absurdním. K soudu jsem se dostavil a své důvody vysvětlil. A doživotně jsem byl takové občanské porotní povinnosti zbaven.
Při jedné příležitosti jsem byl takto oceněn: vzdor takovému počínání jsem v roce 1992 obdržel Broome County Bar Associaton’ Liberty Bell Award.
KONEC