9.8.2020 | Svátek má Roman


USA: Po čerstvých stopách

26.5.2017

Kde jsou ty časy, kdy páni otevírali dámám dveře, a dámám to nejen nevadilo, ale dokonce byly za to pánům vděčné.

Kde jsou ty časy, kdy páni v přítomnosti dam smekali a dámy to považovaly za samozřejmé.

A hlavně, kde jsou ty časy, kdy detektiv, který hledal rozuzlení případu, věděl, že v první řadě musí najít ženskou. Říkávalo se tomu cherchez la femme, a nejeden čtenář dychtil zvědět, zda se nakonec vzali, nebo zda někdo skončil na šibenici za vraždu, kterou sice spáchala ženská, ale odsouzený byl povznesen (cizí řečí: gentleman-like), než aby to prozradil.

Dnes se sice také může stát, že chlap zblbne kvůli ženské tak, že přijde o politický úřad, případně také o svobodu.

Ale ten, kdo chce vědět, jak se dnes dějí věci doopravdy, by se měl na ženské vykašlat. Cherchez la monnaie. Francouzština ale z hlediska mezinárodní obliby ustupuje, takže dnešní řečí politiky, obchodu i jiných podvodů: follow the dough.

Co to má společného s rozhovorem přítele Chrastiny s redakcí Parlamentních listů?

Všechno.

Který americký list dští nejvíce ohně a síry na presidenta Donalda Trumpa, používaje k tomu neznámých (a tudíž neověřených, protože neověřitelných) zdrojů? Který americký list tiskne zprávy vycucané z prstu, aniž by se obtěžoval omluvou poté, kdy vyjde najevo, že zprávy byly opravdu vycucané z prstu?

Washington Post, prosím pěkně.

Inu, řeknou si mnozí, Washington Post stojí na opačné straně ideologické barikády, bojuje tedy za vítězství svých ideálů (aniž, budiž přírodě žalováno, by znal rozdíl mezi ideálem a iluzí).

Chyba lávky.

V roce 2014 koupil Washington Post za poměrnou babku (250 miliónů dolarů) Jeff Bezos, zakladatel prodejní sítě (původně knih, dnes všeho, co se dá koupit a prodat). Ta síť se jmenuje Amazon. Je jistě náhodnou shodou okolností, že se Washington Post pustil do Donalda Trumpa dle hesla sapéra Vodičky (vinnej-nevinnej, berte to po řadě) krátce poté, kdy tentýž Donald Trump pohovořil o nebezpečí monopolizace a o nezbytnosti začít používat všech nástrojů, jež poskytují americké anti-monopolní zákony. Na přímou otázku, které podniky má na mysli, odpověděl Donald Trump stejně přímo (a abecedně): Amazon, Apple, Microsoft.

To ovšem muselo Jeffa Bezose rozčílit mnohem víc, než kdyby mu nějaká dáma dala bezohledně kopačky a ještě o tom napsala knížku, která se na Amazonu stala nejprodávanějším kouskem čtiva.Prostory pro komerční účely
Prostory pro komerční účely

Riegrova, České Budějovice - České Budějovice 3
18 000 Kč/měsíc


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.