19.8.2022 | Svátek má Ludvík


Diskuse k článku

USA: Po čem uklouzla Whoopi Goldbergová

Jedna z nejúspěšnějších amerických televizních osobností má problém. Americká televize ABC stáhla Whoopi Goldbergovou na dva týdny z obrazovky kvůli nevhodným výrokům o holokaustu. Případ je v řadě ohledů ilustrací toho, jak se v dnešní Americe složité věci zbytečně stávají ještě složitějšími.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kotraba 8.2.2022 3:35

Fingerland (dost nepřesvědčivě) omlouvá Goldbergovou, jejíž názory a myšlení jsou ovlivněny kritickou rasovou teorií.

O tom, že WG je nejspíš "hodná holka" nemám důvod pochybovat, o jejím intelektu ano.

R. Holub 8.2.2022 0:14

Precet' jsem vsechny prispevky (asi 50, vecer 7.2., ceskeho casu), a doporucil bych diskutujicim precist si knihu (asi neprelozena do cestiny), Thomas Sowell, "Disparities and Discrimination". Pise ze kdyz se ho ptali proc neni equality, odpovedel "Proc by kdokoliv mel ocekavat rovnost?". Podle mne, to ze on dosud nedostal Nobelovu cenu v ekonomii, je priklad diskriminace. Proc ji nedostal? Protoze je konzervativec.... Dikriminace bohuzel vdycky je a bude. Mimochodem, on je cernoch, nar. 1930, a pamatuje se jak byly napisy "no colored". Psal ze mu to vadilo, ale nepropad' vecnemu stezovani. Misto toho se stal cemu rikam "narodni poklad".

Whoopi bych rek' ze je demagog...

J. Urban 7.2.2022 21:26

No, nevim jak to Whoopi myslela. Ale to, ze Zide jsou jina rasa (nez treba "arijci"), je vyplod nacisticke pseudorasove "teorie". Hitler potreboval proste zlikvidovat ty schopne a zamozne. Pokud Whoopi za jeji vyrok nekdo kritizuje, nejspis se stavi za ty nackovske §racky o "rasach", "podlidech" apod.

V. Církva 7.2.2022 22:01

No vlastně na tom něco je. U ras nejde o barvu kůže, ale je jasné, že černoši jsou geneticky vzdálenější než původní Evropané s Židy. Pokud začneme hledat rozdíly mezi Evropany a Židy začneme je hledat i mezi Evropany. Čistá rasa neexistuje, takže nakonec skončí u toho že každý má svou rasu (a ta je nejlepší).

Takže něco na tom je, zdůrazňování rasy Židů je vlastně velebení německého rasismu.

Nicméně technicky jde o to že Němci vraždili Židy ne kvůli náboženství ale rase. Proto jsou Židé a ostatní citliví na to když se říká že holokaust nebyl o různých rasách.

V kařdém případě mají ti šikanující pitomci dál k úctě a pravdě než Whoopi..

M. Ambros 7.2.2022 18:42

pí Johnsonová, nyní Goldbergová, názorně ukázala jaký je rozdíl mezi protěžovanou celebritou a osobností. Podobné je to i u nás, kdy místo moudrých lidí a skutečných osobností se naslouchá celebritám, které mají ten jediný správný názor.

V. Petr 7.2.2022 16:57

Uvědomte si, že otroctví existovalo v různých dobách a různých formách skoro všude. Starověké Řecko a Řím byly na něm založeny, samozřejmě existovalo i v dřívějších říších Blízkého východu a v Egyptě. Existovalo i ve starověké Číně a Indii a v předkolumbovské Americe. V 10 století se obchod s otroky provozoval i v Českém knížectví.

Největšími otrokáři byli patrně Arabové.

Jinak, muslimové odvlekli do otroctví nejméně 6 milionů !!! Evropanů!

J. Poláček 7.2.2022 21:46

Pokud si dobře vzpomínám tak celý tento humbuk začal už před několika lety, psával o tom dost podrobně Ota Ulč. Floydova smrt to jenom zjitřila. Jeden mohl nabýt v 90-tkach dojmu že rasizmus v USA je dost na ústupu, affirmative action a pod , zdálo se že to snad odešlo z MLKingem. A ono šup, Obama začal své tažení. Nad-rasový preziden, prý ? Pak se do toho začal montovat jeho duchovní mentor a ohýnek se znovu rozrostl. Svoje si přisadila Antifa a jiné bojůvky. Ne nemysleme si že všichni barevní v USA jsou z toho nadšeni. Je dost bílých profi-revolucionářů a jim spřátelených "Modrých" kterým to je vhod. Je to ale především vnitroamerický problém a měl by jím i zůstat ! Pokud ne, je potřeba opačným směrem vyslat jasný signál, že to byla BÍLÁ ZÁPADNÍ CIVILIZACE, KŘESŤANSKÁ / OSVÍCENSKO - ROMANTICKÁ co se zasloužila o demontáž rasizmu ve světě. Kde se konali koncerty proti aparteidu - na západě. Kde se vzýval Mandela - na západě. Tak do prdele proč jsou běloši anblok všude na světě ty největší rasistické svině ? Rád se nechám poučit.

H. Lukešová 7.2.2022 15:35

Sami sobě otrokáři...Kořeny afrického otroctví jsou dílem Afričanů......"Třeba na to, že přibližně jen čtvrtina zotročených zamířila za Atlantský oceán, na plantáže v Jižní a Severní Americe, které si dnes s otrokářským režimem téměř bez výhrad spojujeme. Nemalá část směřovala i na východ, a ještě více otroků zůstalo v Africe, v područí jednotlivých místních panovníků. ......

Hodí se také dodat, že oni krutí lovci otroků, kteří dobývali a vypalovali domorodé vesnice a lapali muže, děti a ženy k prodeji na tržištích, byli prakticky vždy místní. Tedy obyvatelé ze sousedních kmenů a domorodých etnik. Otroctví a otrokářství bylo v Africe široce rozšířené po tisíce let. A nebylo přitom o nic méně hanebné. Obchod s otroky fungoval už ve starém Egyptě, otěže poté převzali Kartaginci a po nich Římané. Další dlouhá století dominovali trhu s lidmi Arabové. Za 600 let odvlekli do otroctví přes 17 milionů osob. Souběžně s nimi se pak v 16. století zapojili i Evropané. Jako první Portugalci, shánějící pracovní síly pro Jižní Ameriku. A později Španělé, Francouzi, Britové a Dánové.

Ke cti Britů nutno dodat, že obchod s otroky jako první oficiálně zakázali. Ačkoli až poté, co s nimi zasídlili své americké kolonie. Od roku 1808 proti němu začali bojovat, byť se záměry spíše ekonomickými než humanitárními. Nakrátko otroctví zakázala i revoluční Francie, odhodlání zříci se výhodné pracovní síly jí však dlouho nevydrželo. To dokázalo až Dánsko.

Britský zákaz stroj otroctví nezastavil. Měl totiž ohromnou setrvačnost. Belgické Kongo fungovalo v otrockém režimu ještě ve 20. letech 20. století a arabské země se otroků z Afriky zříkaly těžce ještě v letech šedesátých. A v pozměněné podobě, jen částečně kriminalizované, tu otroctví funguje vlastně dodnes. Protože nejrůznější formy poddanství a otroctví jsou tu hluboce historicky zakořeněné, a v Africe bylo vždy otroků k prodeji dostatek. ....

H. Lukešová 7.2.2022 15:35

https://www.stoplusjednicka.cz/sami-sobe-otrokari-koreny-africkeho-otrokarstvi-jsou-dilem-africanu

V. Církva 7.2.2022 21:27

To ovšem americkým černochům co konvertují k islámu, zdá se především jako symbol odmítání křesťanské kultury, která je otročila (nezajímá je že i humanizovala a propustila) nevysvětlíte.

J. Špirk 7.2.2022 12:00

Jazyková poznámka k Vašemu článku pane Fingerlande:

Byl bych rád, kdybyste v jednom odstavci vedle sebe nepoužíval slova afroameričan a běloch. To je dle mého čiré pokrytectví. Nebo jinak - projev Vaší malé občanské statečnosti.

Pokud chcete prosadit svou novořeč, pak prosím afroameričan a euroameričan. Já bych se ale přimlouval spíše za použití ustálených a neutrálních bělochů a černochů.

Ten rozhovor jsem si pustil a postupně mně při jeho sledování napadalo vše, co je již ostatními psáno zde.

I já bych neměl na záznam raději ani pípnout o věcech o kterých vím asi tolik jako ta černoška W.G. o historii rasizmu v Evropě.

Pěkný den Vám všem přátelé.

V. Petr 7.2.2022 10:51

Jde o snahu vypichovat "utrpení" černých otroků, kteří na tom ve skutečnosti byli více méně stejně, než nevolníci v carském Rusku ve stejné době a nařadit je masovým vraždám! Stalo se třeba, že by 10% černých otroků zemřelo v krátké době hladem?

V. Novak 7.2.2022 11:31

Během přepravy z Afriky do Amerik celkem obvyklá ztratnost. Ovšem obvykle ne hladem, ale žízní. Pitná voda docházela pravidelně a zbavit se části (pojištěného) nákladu bylo řešení, které zachránilo zisk ze zbytku.

V. Petr 7.2.2022 12:35

Ona byla v té době dost velká i "ztratnost" normálních cestujících a "samozřejmě," otroci se přepravovali v dost špatných podmínkách, "za lacino." Ale při dlouhých zaoceánských plavbách umírali i "prominenti,"

V. Novak 7.2.2022 13:45

No ano - ale ptal jste se na umírání otroků.

Plavba přes Atlantik v té době už nebyla tak nebezpečná - netrvala příliš dlouho, proudy i stálé větry už byly zmapované, nehrozila dlouhá bezvětří jako v Pacifiku, kurděje se za tak krátkou dobu neprojevily,... Otroci umírali houfně. Bylo levnější jich část odepsat, než pro všechny vytvořit snesitelné podmínky.

V. Petr 7.2.2022 14:47

No, původně byla řeč o životních podmínkách černochů na severoamerických plantážích. Mimochodem, r. 1808 jich bylo 650000 a roku 1860 4,5 milionu a to už byl DOVOZ otroků zakázán. Naproti tomu v Egyptě ve stejné době byl stav otroků udržován jen jejich dovozem.

S tou dopravou bychom museli upřesnit dobu. Nejvíce otroků bylo dopraveno během 18 století, největší úmrtnost byla v 16-17 století. I když je pravda, že poslední transport černochů do Brazílie doplul (ze Zanzibaru) až roku 1885, tři roky před zrušením otroctví tamtéž.

V. Novak 7.2.2022 21:00

Ano - v první polovině 19. století byli otroci v jižních státech USA množeni v soukromých množírnách jako dobytek. K němuž byli ostatně počítáni.

Ś. Svobodová 7.2.2022 10:20

Jediné co by na této kauze stálo za rozbor je vyloučení za názor. Za názor, nikoliv nějaké osočování nebo urážky.

D. Rajninec 7.2.2022 9:53

Myslím , že jej súdružská sebakritika nepomôže , získala iba čas.

Aj u nás súdruhovia dávali úprimnejšie sebakritiky a a systém ich zomlel na prah . A niektorých popol rozprášili z Tatraplánov po našich okresných cestách ! A americká politická lúza je rovnaká ako naša. Taký Chaplin musel z USA do Švajčiarksa.....

J. Hajský 7.2.2022 9:30

M.Macek ve dnešních glosách:

Goldbergová byla následně dotlačena k tomu, aby se v přímém přenosu ponižujícím způsobem omluvila za to, že si dovolila nesprávně přemýšlet o rase. „Cítím se napravena,“ řekla Goldbergová ve svém vyznání.

Přečetl jsem si tuhle zprávu a přemýšlel, jaký kousek, kousíček nás dělí od bolševických procesů.

P. Diviš 7.2.2022 9:42

Kousíček "neo". Marxisty vystřídali neomarxisti.

F. Navrátil 7.2.2022 8:43

Goldbergová je produktem amerického školství. Vynáší kategorické soudy o záležitostech, o kterých nemá ani šajnu.

T. Hraj 7.2.2022 8:55

Myslím, že paní Goldberg má plné právo být blbá jak vrata od stodoly, což také je. Její výrok, že holokaust nebyl rasistický je tedy z tohoto pohledu zcela pochopitelný. Maelström, který se na to konto strhl je zase zcela v souladu s podobnými šílenostmi, které se v USA v posledních letech dějí.

Za povšimnutí ale stojí rozdíl mezi tím, jak v případě takovéhoto "morálního uklouznutí" dopadne levicová progresivně konformní Whoopi a jak konzervativec, který si dovolí říci třeba, že "na všech životech záleží".

I. Simonek 7.2.2022 22:24

R^R^R^

P. Kotraba 8.2.2022 3:32

Výborně !

L. Beneš 7.2.2022 8:34

Jistě lze americký názor na rasu přenést i k nám? Není tedy nic rasistického, jestliže osobu z jisté naší minority, která celý život nepracuje a bere dávky placené z daní těch druhých, těch pracujících, označíme za povaleče?

T. Hraj 7.2.2022 8:58

Připravte si peněženku! Budete odškodňovat za minimálně 600 let.

J. Jelínek 7.2.2022 9:02

Proč by ne? Ať je to cikán, nebo gadžo, pokud splňuje podmínky vámi uvedené, tak je to povaleč. Minorita, nebo majorita.

L. Beneš 7.2.2022 10:44

Máte štěstí, že z těch dvou slov cikán a gadžo je pouze slovo cikán rasistické. Jak k tomu přijdou, aby jim nějaký gadžo říkal cikáne?

R. Meišner 7.2.2022 8:34

ta Whoopi je docela fajn holka--bohužel jen do chvíle, než otevře pusu. --jakže je ten bonmot? - *pořady o idiotech na obrazovce pro idioty před obrazovkou*. --takže asi tak. 8-o