Neviditelný pes

USA: Pět let za lhaní o vakcinaci

9.8.2021

Americký prezident Joe Biden nařídil povinnost vakcinace pro federální zaměstnance. Neočkovaní zaměstnanci budou muset nosit roušky a podrobit se pravidelnému testování.

Pod titulkem Federal workers could face 5 years in prison if they lie about being vaccinated against COVID-19: report uveřejnil server Business Insider zprávu o podmínkách dalšího fungování federálních úřadů USA. Pokud zaměstnanci odmítnou očkování proti covidu, čeká je každotýdenní testování na covid, povinnost nosit roušky a zákaz pohybu. Každý zaměstnanec musí podepsat prohlášení o tom, že je očkován. Pokud by se zjistilo, že toto prohlášení neodpovídá pravdě, může být za lhaní federálním úřadům provinilec poslán až na 5 let do vězení. Proces odpovídá dlouhodobé praxi amerických úřadů při shromažďování údajů o jejich zaměstnancích, když nepravdivé informace o své osobě jsou důvodem pro ukončení pracovního poměru. U covidu je to opepřeno možností jít až na pět let do basy.

Progresivní americká média, tj. CNN, The New York Times, The Washington Post, Insider, Politico, již oznámila „nulovou toleranci k neočkovaným“. CNN tak oznámila, že již propustila tři své zaměstnance, protože přišli do práce neočkovaní. Neočkovaní totiž mohou podle „nulové tolerance“ pracovat pouze online formou a nesmí docházet do práce. Podobné příkazy o povinné vakcinaci vydaly úřady i v jiných státech, například ve Francii. Ve Francii platí povinná vakcinace pro zaměstnance ve zdravotnictví a sociálních službách. V Rusku vydaly nařízení o povinné vakcinaci některé úřady také.

Z hlediska výše uvedeného lze proto považovat prohlášení Andreje Babiše, že jeho vláda nikdy nevydá nařízení o povinné vakcinaci, jako přinejmenším zajímavé. Jak ale připomínají komentátoři ve Francii, Macron od zahájení vakcinace na počátku roku 2021 vždy horoval pro to, že bude pouze a jenom dobrovolná. Když začala čísla očkovaných stagnovat, bez skrupulí hodil zpátečku a nařídil povinnou vakcinaci a vstupy na akce pouze pro očkované. Ihned po tomto oznámení se dva miliony polekaných Francouzů zapsaly k očkování.

Ve světě, ale i u nás tak diskriminace neočkovaných pokračuje jako pandemie. Zdůvodňuje se to všelijak. V USA však existuje i jiný svět. Někteří guvernéři států americké unie za Republikánskou stranu již vydali nařízení, které povinnost nošení roušek vylučuje. BIdenova administrativa v této záležitosti udělala docela slušný kotrmelec. Biden nejprve umožnil osobám po očkování sejmout roušky. Nyní ale progresivní média přišla s „novinkou“, že tak zvaná „virová nálož“ je u očkovaných i neočkovaných stejná, a média tak podpořila prezidentovo rozhodnutí o návratu roušek. Jeho administrativa tvrdí, že očkovaný či neočkovaný, je to jedno, oba mohou přenášet vir. Je zajímavé, že naopak izraelské studie po prvních zkušenostech s vakcinací ( Izrael byl zejména na jaře velmi napřed před ostatními státy) tvrdily, že přes stejnou „virovou nálož“ jsou očkovaní lidé mnohem menším zdrojem nákazy, a to zásadně.

Jak připomínají i britské poznatky, v okamžiku, kdy významně vzroste procento očkovaných, se mezi pozitivními případy infikovaných objevuje stále větší procento očkovaných. Platí ale, že u očkovaných je násobně menší riziko těžkého průběhu infekce. Velká Británie má za sebou již dva týdny rozvolnění a žádné zásadní zhoršení epidemie v Británii nenastalo.

Situace v USA je tak poplatná politice Demokratické strany. Biden ostatně při své inauguraci prohlásil, že bude naslouchat vědeckým poznatkům. A tak naslouchá a nařizuje. Ještě v květnu věřilo ve správnost jeho covidové politiky 65 % respondentů, na počátku srpna je to jen 53 %, tj. docela slušný sešup dolů. Celková důvěra k Bidenovi podle stejného průzkumu klesla mezi květnem a počátkem srpna ze 49 % na 46 %. O tom se ale u nás moc nepíše, protože tyto zprávy nejsou v progresivních médiích na prvním místě - spíše se o nich vůbec nepíše. Sarkasticky bych k tomu dodal jen toto – prosazování vědy něco stojí, že ano.

Nejhůře z toho ale vychází americká demokracie obecně. Kdyby podobné nařízení vydal Donald Trump, The Washington Post by s jistotou psal o diskriminaci neočkovaných a o dalším upevňování režimu silné ruky. Právě tak zvaná progresivní média se stala hlásnou troubou jedné strany a kdo jim oponuje, je třídní nepřítel. Něco mi to připomíná...

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czzpět na článek