12.5.2021 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

USA: Pensylvánie

Stát asi o třetinu větší než Česká republika, s přibližně 13 milióny obyvatel, ležící na severovýchodě federace, patří mezi ekonomicky nejvýkonnější státy USA. HDP ve výši 825 mld. USD ho řadí na šestou příčku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 29.10.2020 16:57

Ať už vyhraje Trump nebo Biden, žádný z nich nedokáže rychle zvrátit dlouhodobý pokles americké technologické konkurenceschopnosti (hlavně vůči Číně).

Zde je překlad originálního textu (pomocí Google Translate): Americké technologické prvenství Poznámka: oslabovalo dlouho před Trumpem. Po celá desetiletí se USA obracejí zády k zásadní roli vlády při podpoře vědy a techniky. Je stále jasnější, že zatímco model rizikového kapitálu je dobrý v budování věcí, které lidé chtějí, je méně dobrý v produkci věcí, které společnost potřebuje, aby mohla vyřešit těžké a dlouhodobé problémy. Starý stereotyp, že USA vymýšlejí věci a Čína je vyrábí, je více zastaralý než kdy jindy. Čína dobývá USA jako vynálezce a jako výrobce je nechává zaprášené. To je dobrá věc pro svět jako celek; větší konkurence znamená více zdrojů nových nápadů. Pozice USA v takovém světě se však jeví stále slabší.

Zde je originální text v jazyce anglickém: The US’s technological primacy was weakening well before Trump. For decades, the US has been turning its back on the essential role of government in supporting science and technology. It’s become increasingly clear that while the venture capital model is good at building things people want, it’s less good at producing things society needs in order to solve hard, long-term problems. The old stereotype that the US invents things and China manufactures them is more out of date than ever. China is catching up to the US as an inventor and leaving it in the dust as a manufacturer. This is a good thing for the world as a whole; more competition means more sources of new ideas. But the US’s position in such a world is looking increasingly weak.

Poznámka: Výše poskytnutá kritická informace vůči USA nebyla myšlena jako jakási obhajoba vzniku české "montovny" od dob tzv. české Sametové revoluce (pod vedením českého bankovního úředníka, dnes pro změnu věhlasného popírače nebepečnosti Covid-19).

M. Pivoda 29.10.2020 17:10

Korekce.

Slovo "Poznámka" se do překládaného textu chybně vloudilo, nešlo o chybu překladače Google Translate.

Zde je překlad originálního textu (pomocí Google Translate): Americké technologické prvenství Poznámka: oslabovalo dlouho před Trumpem. ...

J. Koubek 29.10.2020 8:55

Volím TRUMPA

M. Pivoda 29.10.2020 8:14

Stát Pennsylvanie má geograficky tvar obdélníku. V minulosti nakreslili na mapu Pennsylvanie čáry z rohu do rohu. Kde se ty čáry protnuly, uprostřed státu Pennsylvanie, zřídili universitu. Velmi praktické.

Wikipedia: The Pennsylvania State University (Penn State or PSU) is a state-related, land-grant, research university with campuses and facilities throughout Pennsylvania. Founded in 1855 as the Farmers' High School of Pennsylvania ...

Osobní vzpomínky

Z Pittsburghu mne na Penn State University dopravil vlastním letadlem tehdejší ředitel Bernelli University, protože autem by to bylo 3 hodiny jízdy.

Profesor, který tam vyučoval Technologicky-orientované podnikání se mi svěřil o svých potížích s ostatními profesory na univerzitě, kteří vůbec nechápou, o co v tom předmětu jde, a také nechápou jeho styl výuky, který od studentů vyžaduje maximální osobní nasazení. Bláznovství.

Jenže právě takovým pracovním stylem se například z Billa Gatese stal významný světový podnikatel, který mění náš svět. Stručně: Podnikatelé-inovátoři mění náš svět mnohem více než politici. Na volbě dalšího amerického prezidenta tedy až tak moc nezáleží.

T. Kohout 29.10.2020 4:52

Pensylvánie je super zajímavý stát. Říká se: Pensylvánie je Filadelfia a Pittsburg a mezi tím Alabana. To sedí.

D. Bystriansky 29.10.2020 3:23

Na Demokraty třeba Trumpa. S Bidenem, šedou ve sklepě přebývající myší, jim nebude rady a Američanům pomoci.