19.3.2024 | Svátek má Josef


USA: Pensylvánie

29.10.2020

Abeceda amerických voleb

Stát asi o třetinu větší než Česká republika, s přibližně 13 milióny obyvatel, ležící na severovýchodě federace, patří mezi ekonomicky nejvýkonnější státy USA. HDP ve výši 825 mld. USD ho řadí na šestou příčku.

Různé protestanské církve představují cca polovinu populace, ze čtvrtiny tu žijí římští katolíci. Existuje tu také celkem početná skupina příznivců „Moravian Church“, což je větev původně české protestanské Jednoty bratrské. Ti do Pensylvánie odešli v rámci svého misijního úkolu na začátku 18. století, když předtím přicestovali do New Yorku, odkud byli ale vyhnáni. O pár let později Moravany posílila skupina 241 pokřesťanštěných indiánů z Delaware. Dnes žije v Pensylvánii asi tisíc aktivních moravských protestantů.

Demokratický stát, kde zvítězil Trump

Pensylvánie a její město Filadelfie je místem americké Deklarace nezávislosti a také důležitého střetnutí vojsk Unie a Konfederace známého jako bitva o Gettysburg (1863). Unionistický generál George Meade zde porazil generála Konfederace Roberta E. Lea. Za tři dny padlo skoro 60.000 příslušníků obou armád. Bitva je považována za obrat v americké občanské válce – Konfederace se z porážky už nikdy nevzpamatovala.

Pensylvánie je považována spolu s Michiganem a Wisconsinem za stát patřící do modré (tedy demokratické) zdi – „blue wall“ s nejdůležitějším dovětkem, že posledních sedm prezidentských voleb tu republikán vyhrál jen jednou. Byl to v roce 2016 Donald Trump, když získal o 0,7 % hlasů více, než Hillary Clintonová.

Vysvětlení, proč Donald Trump v této demokratické pevnosti sice jen o kousek, ale přesto vyhrál, se různí. Nejuvěřitelnější se mi zdá hypotéza o nechuti pensylvánských vzdělaných bělochů z Chesteru volit Clintonovou. Prostor o výměře 15,5 kilometrů čtverečních, který tento volební obvod zaujímá, tehdy pensylvánské prezidentské volby zřejmě rozhodl.

Dalším důležitým volebním obvodem je Luzerne County, což je těžařská oblast na severovýchodě státu. Tamní voliči se ve volbách prezidenta od roku 1936 nespletli. Trump zde v roce 2016 vyhrál o 20 %.

Pensylvánie má pro tyto prezidentské volby připraveno 20 volitelů, v dalších volbách však minimálně o jednoho volitele přijde. Od začátku minulého století tento stát ztratil už 18 volitelů.

Co to znamená být umírněný republikán

Zajímavou postavou pensylvánské kongresové politiky je člen Sněmovny reprezentantů USA republikán Brian Fitzpatrick (46). Je zvoleným zástupcem prvního volebního obvodu zahrnujícího Bucks County (předměstské oblasti Filadelfie) a Montgomery County. Zástupcem je od roku 2016. V tomto volebním obvodě vyhrál Trump nad Clintonovou o 0,2 %. Bývalý agent FBI Fitzpatrick se ve svém původním zaměstnání zabýval korupcí a volebními podvody. Brian ve Sněmovně nahradil svého o deset let staršího bratra Mika Fitzpatricka, který z Kongresu odešel, aby tak splnil svůj slib kandidovat jen čtyřikrát.

Umírněný republikán Brian Fitzpatric vybízí Republikánskou stranu, aby klimatické změny způsobené člověkem nepopírala, k zákazu přistěhovalství z vybraných muslimským zemí vyhlášenému prezidentem Trumpem se vyjádřil tak, že „prezident nezná meze“. Fitzpatrick byl také jeden ze čtyř republikánů, kteří hlasovali pro demokratickou rezoluci z roku 2019 odsuzující Donalda Trumpa za jeho vyjadřování na Twitteru proti ženám. Naproti tomu nesouhlasil s obžalobou Trumpa a o Rusku má také jasno. Jako agent FBI působil i na Ukrajině a oficiálně potvrdil podíl Ruska na hackerských útocích proti energetické soustavě USA. Odmítá Obamacare. Fitzpatrick podporuje manželství osob stejného pohlaví, dokonce se aktivně podílel na přípravě legislativy a je jediným republikánem ve Sněmovně reprezentantů USA, který je otevřeně pro vyšší míru regulace svobody držet střelnou zbraň. V listopadových volbách bude s velkou pravděpodobností zvolen.

V Kongresu stát Pensylvánie zastupují demokratický senátor Bob Casey a jeho republikánský kolega Patrick Toomey. Ve Sněmovně reprezentantů USA je poměr zástupců taktéž vyrovnaný 9:9. V obou komorách pensylvánského parlamentu pro změnu převládají republikáni, ve Sněmovně je stav 110:93 a v Senátu 28:21 (+ jeden nezávislý). Guvernérem státu je ale demokrat Tom Wolf.

Demokratické primárky tady vyhrál Biden se ziskem 79,3 % hlasů, Sanders inkasoval 17,9 %. Bronz si odnesla Tulsi Gabbardová (2,8 %). Slabý výsledek Sanderse můžeme přisoudit standardně vysokému podílu demokratů na moci, což má, jak jsme mohli vysledovat i u jiných států s podobnou mocenskou strukturou, vyloženě blahodárné účinky na jejich politickou umírněnost. V tradičních republikánských státech je extremismus demokratů téměř vždy vyšší.

Republikánské primárky se vedly v daleko smířlivějším duchu, Trump získal 92,1 %, Bill Weld, bývalý guvernér státu Massachusetts, odešel s 6,1 % a smolař Roque De La Fuente řečený „Rocky“ byl rád i za 1,9 %. U republikánských primárek lze také vysledovat jisté závislosti. Čím je podíl moci ve státě stranicky vyrovnanější, tím více získal Bill Weld.

Generál v akci

Perry

Další důležitou figurou pensylvánské politiky je člen Sněmovny reprezentantů USA republikán Scott Perry (58), spolehlivý spojenec prezidenta Donalda Trumpa. Scott Perry, brigádní generál Armády Spojených států a veterán z irácké války, sedí ve Sněmovně reprezentantů USA už od roku 2013. Předtím byl ještě členem pensylvánské Sněmovny reprezentantů (2007-2012). V říjnu 2020 inicioval legislativní kroky, které zavedly čínskou komunistickou stranu na seznam Top International Criminal Organisations Target (TICOT), což umožňuje americkým úřadům paušálně vystupovat proti čínským komunistům jako k příslušníkům zločinecké organizace. Jeho kandidaturu podpořily mnohé osobnosti a organizace, mezi nimi také National Right to Life Committee.

Vítězství v kapse ale rozhodně nemá. Je to totiž skutečný konzervativní republikán. V desátém volebním obvodě (města Harrisburg a York a oblast Dauphin) kandiduje proti demokratovi Eugenu DePasqualaovi (49), bývalému generálnímu auditorovi státu Pelsylvánie (obdoba Nejvyššího kontrolního úřadu ČR). Jde o jeden z nejsledovanějších kongresových soubojů, neboť jde o výrazné a současně názorově zcela protichůdné osobnosti.

Perry ke své kandidatuře říká, že bojuje „za ochranu amerických hodnot a svobody a nikoli za to, aby se z nás stal socialistický národ“.

DePasquale naopak vytáhl rodinná neštěstí, když v kampani hovoří o svém otci, který se domů z vietnamské války vrátil jako drogově závislý, a o zemřelém bratrovi, který trpěl svalovou dystrofii. Vykoledovali si za to aktuálně stav 45 % hlasů pro republikána Perryho a 51 % pro demokrata DePasquala. Zajímavý je sešup podpory Perryho z červnových 50 % na současných 45 %. Komentátoři spojují Perryho propad s přílišnou nekritičností, snad až servilností vůči prezidentovým krokům.

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.