Neviditelný pes

USA: Párování

4.6.2008

Rozhodnutí grémia Demokratické strany přidělit na nominačním kongresu jen poloviční hlas delegátům za státy Florida a Michigan na poměru sil mezi dvěma prezidentskými kandidáty za tuto stranu mnoho nezměnilo. Hillary Clintonová nadále zaostává za Barackem Obamou o koňský chlup, který se jí stává osudným.

Situaci nezvrátilo ani její vítězství v Portoriku, ani případný úspěch ve zbylých státech Montana a Jižní Dakota, poněvadž ani brány dohromady stávající rozdíl hlasů nevymažou. Tudíž tak jako tak hlavním úkolem dne začíná být pro obě dvě strany volba parťáka ke kandidátovi - politika, který by v případě úspěchu obsadil místo viceprezidenta. Je to problém, který nesnáší ledabylost, neboť špatně zvolený spoluhráč může část voličů odvrátit od hlavního uchazeče o Bílý dům. A naopak, dobré doladění kandidátského páru mu může zajistit dodatečnou podporu. Navíc budoucí prezident Spojených států bude muset se svým vice spolupracovat po celé čtyři roky funkčního období. Přihodí-li se něco nekalého prezidentovi, právě jeho vice automaticky převezme otěže vlády.

První se do této práce pustil John McCain. Arizonský senátor a jediný kandidát za republikány má vcelku nepřeberný výběr: každý z jeho rivalů, který vypadl z pelotonu v průběhu závodu, mu nabízí své služby. Všechny průzkumy z poslední doby ukazovaly, že nejvýhodnějším parťákem pro něho by byla Condoleezza Riceová, kterážto politička ve své funkci ministryně zahraničí má neustálou a bezplatnou reklamu. Samotná ministryně však náhle utnula všechny fámy prohlášením, že nehodlá v daném okamžiku usilovat o volené funkce. John McCain se tedy bude muset spokojit s někým z republikánských guvernérů, jehož mediální prosazování bude stát nemálo peněz a času.

V posledních dnech McCain nenápadně rozeslal řadě možných kandidátů pozvání na svůj texaský ranč, aby tam v klidu při číši vína posoudili otázky společného zájmu. McCainův volební štáb odmítá potvrdit, že se jedná o předběžnou selekci zájemců, avšak jména těch, kdo pozvání přijali, se dostala okamžitě pod drobnohled. Na seznamu jsou dva republikánští guvernéři a jeden bývalý kandidát na úřad prezidenta, Mitt Romney.

V prvních fázích republikánských primárek byl McCainovým nejvážnějším soupeřem, což vyžadovalo ostré vzájemné vymezování, ale nyní oba dva svorně prohlašují, že rivalitu již mají za sebou. Romney však nabídku zdaleka nemá jistou, neboť jeho protikandidáti nejsou jen do počtu. Pozvání navštívit McCaina na jeho rodinném ranči přijal guvernér Floridy Charlie Christ. Dvaapadesátiletý právník si kdysi vysloužil přezdívku "řetězový Charlie" - když trval na tom, aby vězňové ve floridských nápravných zařízeních byli k sobě připoutáni řetězy. Charlie Christ získal v politice jméno svou obranou práv spotřebitelů a honem na podvodníky, i když na druhou stranu právě tato činnost mu zajistila množství nepřátel. Nicméně ve volbách v roce 2006 zvítězil nad svým demokratickým soupeřem Jimem Davisem rozdílem sedmi procentních bodů. Christovu kandidaturu vehementně podporuje u nás dobře známý stavební magnát Donald Trump. I přesto, že Christ je o dvacet let mladší než John McCain, dlouhodobě vystupují jako spojenci a mají velmi shodné politické názory: oba patří k liberálnímu křídlu Republikánské strany.

Jako třetí přijal McCainovo pozvání guvernér Louisiany Bobby Jindal, Američan indického původu. Ze všech potenciálních viceprezidentů je nejmladší, je mu teprve šestatřicet let, dvakrát méně než McCainovi. I přes své relativní mládí má za sebou dráhu nejen guvernéra, ale také kongresmana, kde řídil výbory školství a zdravotnictví. Úvahy o tom, že Bobby Jindal by byl dobrým parťákem pro McCaina, se objevily již v únoru. Tehdy však na přímé dotazy Jindal reagoval vtipem: "Přijmu nabídku, jen pokud John McCain v srpnu vystoupí na setkání mých spolužáků ze základky."

V posledních dnech dochází k cílenému úniku informací, podle nichž také Barack Obama začal hledat svého závozníka. Za tímto účelem už najal Jima Johnsona, někdejšího poradce dvou neúspěšných demokratických prezidentských kandidátů, Waltera Mondalea a Johna Kerryho, jimž také sháněl spoluhráče do deblu. Obamova soupeřka Hillary Clintonová zatím nemá mnoho důvodů hledat si parťáka. Ve Washingtonu kolují fámy, že její zkušený choť Bill nyní zvažuje ústupovou variantu - dosadit svou polovičku do Bílého domu jako viceprezidenta ve dvojici s Obamou. Ať už se mu jakkoli chce vrátit do Oválné pracovny zadními vrátky, nebude to jednoduché.

Proces výběru "dvojky" do kandidátského páru vstupuje do horké fáze, i když se všichni snaží udržet ho v dočasném utajení před tiskem. To ještě více rozpaluje zvědavost novinářů a provokuje domněnky. Jasno do této uměle vytvořené mlhoviny však bude muset být vneseno již v dohledné době.

2.6.2008

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6



zpět na článek