Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Ostrý obrat doleva

diskuse (87)

Biden se o hlasy voličů ucházel jako umírněný politik, jeho start ve funkci je radikální

Joe Biden ve svém inauguračním projevu jednak naznačil snahy o smíření, sjednocení společnosti a zahojení vnitřních ran. Současně ale naznačil i něco útočného: boj proti rasismu, bílé nadřazenosti a domácím teroristům.

Bude hodně záležet na tom, jak bude chtít domácí teroristy definovat a jaké prostředky boje proti nim bude chtít zvolit – a zda přitom nenarazí na ústavní práva a svobody. Boj proti rasismu a bělošské nadřazenosti je úlitba levému křídlu strany, protože rasismus i snahy o bělošskou nadřazenost jsou nyní nejslabší a nejnižší v celých amerických dějinách. Ale jak si všiml už francouzský pozorovatel Ameriky Alexis de Tocqueville v roce 1835, společnosti, v nichž jsou nerovnosti veliké, nevnímají nerovnost jako pobuřující či nemorální; považují ji za normální. Ale až když se společnost začne posouvat k rovnosti a nerovnosti se zmenšují, začínají být ty menší zbývající nerovnosti považovány za skandální; a čím jsou menší, jsou vnímány jako čím dál horší.

V dobách, kdy rasismus byl v Americe silný, mnozí ho oprávněně vnímali jako zlo, ale mnozí jako normální běh života. Ale nyní, když je bělošský rasismus ten nejmenší a nejslabší v amerických dějinách, vyhlašovat mu válku je patetické a s křížkem po funuse. Možná by bylo od Joea Bidena hrdinštější, kdyby válku rasismu vyhlašoval v 70. letech 20. století, když byl mladým senátorem a přátelil se se starými demokratickými senátory segregacionisty z Jihu.

Co se čekalo a co ne

Jeho politika v prvních dnech v úřadu byla ostrým obratem doleva. Některé kroky se čekaly a nebyly překvapivé: opětovné přistoupení k Pařížské dohodě o klimatu, přistoupení ke Světové zdravotnické organizaci (WHO) a její opětovné financování, odstoupení od tzv. politiky z Mexico City, kterou v tom městě kdysi vyhlásil prezident Ronald Reagan a které se následně držel či ji obnovil každý republikánský prezident a každý demokratický ji opustil: ta politika zakazovala americké financování organizací, které v zahraničí provádějí potraty. To vše se čekalo. Co se možná nečekalo?

Návrh vězeňské reformy, která by zrušila soukromé věznice. Odstranění bysty Winstona Churchilla z Oválné pracovny Bílého domu; jako první s tím začal Barack Obama. Takže teď mají USA novou tradici: když je zvolen demokratický prezident, sira Winstona ze své pracovny vyhodí, když republikánský, opět ho tam vrátí. Není to hezké gesto vůči Velké Británii a jejímu premiérovi Borisi Johnsonovi, který o Churchillovi napsal obdivnou knihu.

Hůř dopadla Kanada; vůči ní Biden neudělal jenom gesto, ale něco, co vážně poškodí jejich vzájemné ekonomické vztahy. Zastaví konstrukci plynovodu Keystone XL z Kanady (provincie Alberta) k americkým terminálům zkapalněného břidličného plynu v Mexickém zálivu. Alberta to vnímá jako urážku; hospodářsky ji to poškodí; a poškodí to i americkou ekonomiku a pracovní místa ve státech, přes které měl plynovod vést. Ale ty státy stejně volí republikány a loni i Trumpa, takže k čertu s jejich pracovními místy…

Tady je vidět, jak zelená ideologická zaslepenost objektivně škodí, protože ten plyn se v Kanadě těžit bude a jakýkoli jiný způsob jeho přepravy je ekologicky méně šetrný než potrubí v zemi.

Dalším záměrem je zařadit tzv. transgender osoby do ozbrojených sil, tedy muže, kteří se považují za ženy a ženy, které se považují za muže. Předpokládám, že mužští vojáci nebudou mít problém přijmout mezi sebe ženu, která se považuje za muže, ale ženské vojačky určitý problém s ubytováním mužů, kteří se považují za ženy, mít mohou. Uvidíme, jaké budou jejich reakce.

Vyhánění do náruče republikánů

Joe Biden nastínil i velice ambiciózní plán reformy imigrační politiky. O takovou usilovali už prezidenti George W. Bush i Barack Obama, ale neuspěli, neměli dost hlasů v Kongresu. Bidenův plán je radikálnější než obou jeho předchůdců.

Všechny plány na reformy imigrační politiky doposud vždy zdůrazňovaly tři teze: 1) amnestie pro dosavadní dlouholeté ilegální imigranty, kteří se nedopustili násilných činů; 2) posílení ochrany hranic před dalšími nelegálními imigranty; 3) zvýšení kvóty pro legální imigraci. Parametry každé z nich, podle toho, jak jsou nastaveny, mohou být politicky kontroverzní.

Na Bidenově plánu jsou dva aspekty, které jej činí radikálním: amnestovat chce nejen dlouholeté cizince žijící v USA, ale i ty, kteří přijeli a ilegálně zůstali již v loňském roce (chce jim udělit zelené karty). A pomíjí opatření na zabránění další ilegální imigraci. Dokonce navrhuje z vládních dokumentů vypustit slovo „cizinec“.

Tolerance vůči ilegálním imigrantům může z většiny z nich po jejich legalizaci a nabytí občanství učinit voliče Demokratické strany. Ale zároveň vyvolat nevoli stávajících občanů USA všech ras a etnik a už v příštích volbách je vehnat do náruče republikánů.

Joe kandidoval jako umírněný, ale necelý první týden u moci vládne jako radikál.

LN, 23.1.2021

Autor je ředitel Občanského institutu

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

dtt Ditta Stein
21. 7. 2024

Oznámení šéfa Bílého domu Joea Bidena, že odstupuje z kandidatury za své znovuzvolení prezidentem...

pari Anna Pařízková
21. 7. 2024

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami....

ČTK, kh Kateřina Havlická
21. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

aha Adam Hájek, ČTK
21. 7. 2024

Do Bílého domu nastoupil v osmasedmdesáti letech letech a stal se tak nejstarším prezidentem USA v...

jla Jiří Lacina
21. 7. 2024

Více než desítka čínských firem čelí žalobě za to, že údajně měly po uchazečkách o zaměstnání...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz