14.5.2021 | Svátek má Bonifác


USA: Opomíjená nápověda

5.11.2018

Dávno již nebyla media středem zájmu a pozornosti jako v této naší přítomné době. A nikdy nebyl jejich vliv a moc silnější než dnes. Ale také... nikdy nebyla media prokazatelně zdrojem tolika zkreslených informací, jako je tomu dnes, kdy termín fake news už je tak běžný jako zpráva o počasí. Následující povídání patří jednomu druhu medií, televizi. Medium, které sděluje slovem stejně jako obrazem. A již jsem u jádra věci.

Blíží se velmi, velmi důležité volby do amerického Kongresu a Senátu. Výsledek může ovlivnit dosavadní dobrou pozici republikánů. Není klidu ve Spojených státech amerických. Sotva dozněla ostudná kauza B. Kavanaugh vs dr. Fordová, ve svých obviněních dokonale zpochybněná, a občanu dostává se další podívané. Té dominují hlavně demokraté, dosud se nevzpamatovavší z prezidentské volební prohry. A televize není věru skoupá na záběry vlivných osobností, politiků, stejně jako davů. Dnešní dokonalá technika dodává obrazy nezkreslené, v plných a věrných barvách, i s detailními záběry tváří.

Fyziognomie studuje výraz lidské tváře a znalec, ale i pouze dobrý pozorovatel z takového výrazu může usoudit na stav ducha, charakter sledovaného jedince či davů. A tu pozornějšímu občanu dostává se nápovědy, která je, žel, opomíjená až nepochopitelně. Kdo chvilku jen sleduje nenávistí se zalykající senátorku Marine Water, zavilou to nepřítelkyni Donalda Trumpa, kdo hledí do její tváře znetvořené zlobou a lží, kdo slyší její výzvy na hranici trestního stíhání, jaká to pomoc k učinění rozhodnutí o tom, kdo způsobuje ostudu a devastaci amerických poměrů! A dále senátor Blumental doslova krysí tváře, Schumer, Feisteinová, jedovatá, úlisná paní Hillary, Bernie Sanders čárající zdviženým prstem do vzduchu své nehorázné požadavky. A jiní výtečníci. Jak mnoho prozradí jen trochu pozornému posluchači právě ta fyziognomie! A což demonstranti, vandalové, jejich hesla, jejich tváře, s dnešní technickou dokonalostí zabírané kamerami! Hodinka či dvě u televize zabírající běsnění davů, což to není dostatečná nápověda? Na otázku rád odpovím: myslím, že je to nápověda více než dostatečná! V jakém kontrastu např. působil senátor L. Graham ve zmíněné kauze Kavanaugh – Fordová! Moudrý džentlmen respektující fakta a zákon!

Říká se, že každá mince má dvě strany a je možné aplikovat to i na televizi. Na jedné straně zprofanace, na druhé zdarma nabízená studie fyziognomie reprezentovaná též oním lidovým rčením „oko, do duše okno“.

Není snad snadnější a značně spolehlivé pomůcky v rozhodování amerických voličů než pozorný pohled na televizní obrazovku, která nechybí v žádné rodině.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.