19.4.2024 | Svátek má Rostislav


USA: Oběti Obamova zákona

6.12.2013

Až donedávna poslanci a senátoři Demokratické strany v americkém Kongresu věřili, že Barack Obama je jakousi nepotopitelnou mateřskou lodí jejich strany, a je tudíž také garantem jejich znovuzvolení. Věřil tomu také samotný prezident, který je na neveřejných setkáních ujišťoval, že dokud je v čele státu, nic se jim nemůže stát. V posledních dvou měsících ovšem tato teorie dostala povážlivé trhliny.

V souvislosti s fiaskem reformy zdravotního pojištění, aspoň v její náběhové fázi, popularita Obamy a s ním i jeho strany střemhlavě klesla a nyní již nevypadají až tak nepotopitelně. Za rok totiž na Spojené státy čekají tzv. mezivolby do Kongresu. Zatímco ještě před měsícem zhruba polovina Američanů hodlala vyslat na Kapitol demokraty a jen 42 % fandilo republikánům, podle posledního průzkumu CNN se tento poměr změnil na 49 ku 47 procentům ve prospěch těch druhých.

I když do měření sil zbývá takřka rok, komentátoři z demokratického stanu jsou tímto trendem vážně znepokojeni: Obávají se totiž, že neumětelské provedení největší sociální reformy za půlstoletí ohrožuje jejich ústřední ideu o pečovatelském státě coby lokomotivě sociálních změn. V článku s příznačným názvem Obamův zákon je hrozbou liberalismu v časopise New Republic zaznívá obava, že i kdyby technické problémy spojené s nefungující elektronickou burzou zdravotního pojištění byly nakrásně vbrzku vyřešeny, "smazat prvotní dojem naprosté bezradnosti státu nebude snadné."

V současné době je demokratická většina v Senátě dosti nepatrná – o pouhé tři mandáty. Dva z obhajujících demokratických kandidátů, jejichž jména jsou spojována s reformou, zaostávají nyní za republikánskými vyzyvateli, u dalších dvou je zatím situace vyrovnaná, avšak ztratili dosavadní náskok.

Liberální analytici doporučují demokratům okamžitě změnit téma a zákon zvaný Obamacare upozadit v jeho významu, větší důraz klást třeba na dohodu s Teheránem o jeho jaderném programu nebo více mluvit o nějakých úspěších v oblasti hospodářství. To by případně mohlo zachránit víru voličů v to, že jejich prezident a jeho strana si nadále zaslouží, aby každá pochybnost byla vykládána v jejich prospěch.

Odehrát volby kolem jejich témat však nebude jednoduchý úkol. Po celý příští rok konkrétní dopady nepodařené reformy zdravotního pojištění budou nejspíš kazit společenskou náladu. Minulý týden dva respektované mozkové trusty The American Enterprise Institute a The Manhattan Institute zveřejnily své odhady, podle nichž během příštích dvou let kolem 80 milionů Američanů ztratí dosavadní zdravotní pojištění a budou nuceni koupit si dražší pojišťovací smlouvy.

Jejich propočet je založen na oficiálních údajích, podle nichž 50 až 70 % všech pojistek předplacených zaměstnavateli neodpovídá mnohem náročnějším požadavkům kladeným na ně zákonem Obamacare. To by znamenalo další porušení slavnostního prezidentova slibu, že žádný z pojištěnců o svou smlouvu nepřijde a žádná nebude zdražena. Ani američtí voliči nemají rádi, když si z nich někdo dělá dobrý den.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus