20.8.2022 | Svátek má Bernard


USA: Obamová do Senátu?

16.6.2014

První dáma Spojených států je nápadně všudypřítomná. Cestuje do Číny, sbírá peníze pro demokratickou kampaň, zachraňuje unesené nigerijské dívky, každý druhý týden vychází její článek v deníku New York Times, v němž vykládá své názory na to a ono.

Taková angažovanost manželek prezidentů nebývá zvykem, pokud za tím nestojí úmysl vstoupit do politiky na vlastní pěst. Vrabci na washingtonských střechách si cvrlikají, že právě to má v plánu Michelle Obamová. Zatím samozřejmě nemá na mušce samotný Bílý dům, ten je u demokratů zarezervován pro Hillary Clintonovou, ale místečko na Kapitolu by se hodilo.

Agentura Reuters přinesla článek Keithe Kofflera – velkého znalce washingtonských poměrů – který má za to, že Michelle Obamová hodlá kandidovat do Senátu za stát Illinois. Tamní senátor Mark Kirk bude obhajovat svůj mandát v roce 2016, má dobrou pověst a skvělé výsledky, jenže se zotavuje z mrtvice a vítězství zdaleka nemá jisté – Illinois je totiž těžce demokratický stát, takže výsledek může být těsný.

Žádný jiný demokratický kandidát nedá dohromady takový volební fond, jaký je schopna posbírat Michelle Obamová pouhým oznámením, že se jejich večírku zúčastní samotný prezident. Má navíc značné zkušenosti z minulých volebních kampaní, kterých se účastnila po boku svého manžela, je dobrou řečnicí a na rozdíl od samotného Obamy si uchovává značnou popularitu. Pokušení nasadit ji ve státě Illinois je značné: průzkumy z prosince 2012 jí přisuzovaly 51 % voličské podpory oproti 40 pro soupeře. Od té doby však uteklo hodně vody.

O tom, že její záměry jsou vážné, svědčí freudistický přebrept, kterého se dopustila minulý týden na jednom z četných dárcovských večírků: "Mnozí z vás byli spolu s námi v den, kdy Barack a já jsme se poprvé ujali vysokého úřadu, přesněji jsem se ujala úřadu po jeho boku, ještě přesněji, on se ujal úřadu a já jsem byla při tom," opravovala se za salvy uznalého smíchu.

Senát je pro Michelle jako dělaný. Může mluvit do všeho, aniž by za cokoli nesla odpovědnost, na rozdíl od guvernérů států či starostů měst. Managament nikdy nebyl její silnou stránkou. Okamžitě by se stala nejvíce rozeznatelnou tváří Senátu.

Rodina Obamových formálně přísluší do státu Illinois, nikdy totiž neprodali svou přepychovou rezidenci v Chicagu, i když po přestěhování do Bílého domu se tam nikdy neobjevili. Ve veřejnosti dovedně udržují povědomí, že pěstují s rodným státem rozsáhlé styky. Minulé pondělí si kupříkladu Michelle zaletěla na Rhode Island, kde pokřtila novou ponorku s názvem USS Illinois. Osobně vyznamenala ředitele chicagské veřejné knihovny Medailí za muzeální a knihovnické služby.

Zdá se tedy, že rodina Obamových hodlá ještě dlouho sloužit lidu, až do roztrhání těla.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusLéto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...