USA: Obama v Arizoně
V těchto dnech Amerika prožívá smutek po tragické události ve městě Tucson v jižním státě Arizona. Duševně vyšinutý mladík spáchal atentát na nově zvolenou representantku kongresu Gabrielle Giffords a s ní šest dalších usmrtil a patnáct poranil. Příští týden tomu bude 42 roků od mého vstupu na půdu Spojených států. Mám pocit, že tato tragická událost je tou nejsmutnější z těch několika, které jsem zde již zažil. Nemůžu se zbavit pocitu, že to, co se v Tucsonu stalo, bylo vyvrcholením napětí v rozpolcené společnosti. Něco takového jako by bylo cítit v ovzduší. Zažil jsem a zúčastnil se mnoha voleb, sledoval mnoho předvolebních kampaní, ale čeho jsem musel být svědkem v těch právě uplynulých třech letech v minulosti, nepamatuji. Asi nejsem sám! Po zvolení presidenta Obamy jsem slyšel proroctví, že presidentem nebude dlouho, že ho někdo "odpráskne". Jeden zde velice známý rozhlasový "talk showman" prohlásil, že se bude modlit, aby Obamovy plány ztroskotaly, aby jeho presidentství nebylo úspěšné. A začaly se rojit různé konspirační teorie, výmysly, pomluvy směřující k degradaci jeho osoby a kroků jeho vlády.
Dnes večer (12. ledna) bylo v Tucsonu shromáždění k uctění památky padlým a raněným. President Obama přednesl velmi silnou a dojemnou řeč. Arizona je z velké většiny státem Republikánů, ale mnohonásobný aplaus, kterým presidentův projev přítomní odměnili, tomu nenasvědčoval.
Vybral jsem jen dvě z mnoha myšlenek, které tam zazněly:
"...teď, kdy naše společnost je tak ostře polarisována, teď, kdy mnozí jsou připraveni svalovat vinu za všechny naše i světové problémy na ty, kteří myslí jinak než my, je velmi důležité na chvíli se zamyslet a začít jednat mezi sebou způsobem, který hojí a ne který zraňuje."
"... Ano, musíme vyšetřit důkladně všechna fakta, která stojí za touto tragedií... ale co nesmíme, nesmíme dovolit nikomu, aby této tragedie využil způsobem, který popudí jednu stranu vůči té druhé. To nesmíme dopustit! Místo hledání viny jeden na druhém využijme této příležitosti k rozšíření našich společných morálních hodnot. Musíme naslouchat pozorně jeden druhému,musíme hledat cestu k porozumění a připomínat si, že naše snažení, naše naděje a víra v budoucnost jsou nám všem společné."
Četl jsem různé předpovědi, že president využije této smutné příležitosti k poukazu na různé projevy militantních Republikánů a členů tzv. "Tea party", obviňování, která se objevila v mediích. Nemusím je tady jmenovat, i když by to bylo zajímavé. Nejznámější je v tisku uveřejněná mapa USA, kde byla vyznačena místa demokratických kandidátů jako terč dalekohledu pušky. Mezi nimi byla i demokratka Gabrielle Giffords. Dalším velice nešťastným výrokem jedné političky, která následně musela odstoupit z funkce, bylo: (musím to zkombinovat s angličtinou) ...když se nám to nebude dařit s"ballots" (volební lístky) použijeme "bullets" (kulky) Výslovnost obou je velmi podobná. Ne, president Obama se o ničem takovém nezmínil, i když v několika momentech bylo cítit, že nemůže být pochyb o tom, že atmosféra diametrálně a nemorálně rozpolcené společnosti je pro takové fanatiky, jakým je ten šílený arizonský střelec, úrodnou líhní.
Čas ukáže, jestli semínka smířlivých myšlenek presidenta Obamy v jeho proslovu, vyklíčí v lepší vztahy mezi občany, nebo budou udušeny jedovatým plevelem zatvrzelých, fundamentálních fanatiků.
Portland, Oregon