19.4.2024 | Svátek má Rostislav


USA: Obama se obklopuje levicovými extremisty

12.8.2009

Americký prezident vyrůstal mezi radikály

Americký prezident Barack Hussein Obama pokračuje ve jmenování levicových extremistů na klíčové posty v Bílém domě. Prezidentovým zmocněncem pro vědu je enviromentalista John Holdren. Ve své knize z roku 1977 doporučuje tento muž ve jménu kontroly populace plošnou kontaminaci pitné vody sterilizanty. Kromě toho prosazoval povinné potraty, pokud si to populační vývoj bude vyžadovat.

Svobodným matkám, hlavně nezletilým, chtěl děti odebírat rovnou. „Nejsou schopné se o ně postarat,“ tvrdil. Horoval i pro nucenou sterilizaci žen po druhém nebo třetím dítěti a „problémovým“ občanům by stát podle něj měl rovnou zakázat jakoukoliv reprodukci. Ve jménu celosvětové kontroly populace by podle Holdreana měla vzniknout planetární vláda.

Obama již dříve jmenoval svým mužem pro zelená pracovní místa Van Jonese. Ten do té doby vedl v San Francisku středisko pro lidská práva, zaměřené výlučně na takzvanou sociální nespravedlnost a kolektivní práva. Když v roce 1992 vypukly v Los Angeles rasové nepokoje, napsal revoluční esej: „Bojujeme za spravedlnost, naším cílem je změna systému! Ano, velký revoluční moment konečně nastal. Toto je naše hodina!“

„Barack Obama byl od svého mládí až do počátku své politické kariéry obklopen radikálně levicovým prostředím, výrazně mimo hlavní proud amerického politického spektra, včetně hlavního proudu americké demokratické levice. Lze proto předpokládat, že základní politické instinkty Baracka Obamy jsou radikálně levicové,“ řekl Euro.cz politolog Roman Joch.

Obama vyrůstal v extrémně levicovém prostředí a zásadní, jeho osobnost formující vlivy patřily k extrémní levici. Byly to především jeho matka, jeho mentor, jeho manželka, jeho pastor a jeho přátelé v jižním Chicagu.

Obamova matka Ann Dunhamová patřila ke květinové mládeži šedesátých let. Sama nebyla komunistkou, ale prostředí, v němž se pohybovala v Seattlu a na Havaji patřilo k takzvaným fellow-travellers, tedy komunistickým sympatizantům, kteří na komunismu ve srovnání se Západem neviděli zase nic až tak moc špatného.

Mentorem mladého Barryho Obamy na Havaji byl černošský komunistický aktivista a spisovatel Frank Marshall Davis, který byl v padesátých letech vyšetřován americkým Sněmovním výborem pro neamerickou činnost. Právě Davis přesvědčil mladého Obamu, jehož vychovávali jeho bílí prarodiče z matčiny strany, aby více zdůrazňoval svou černošskou identitu a jako své první jméno používal nikoli Barry, nýbrž Barack.

Obamova manželka Michelle za studií na Princetonu proslula prací, ve které popisovala dvojí možný černošský postoj k americké společnosti: integracionistický a segregacionistický. Integracionistický znamená přijetí hodnot americké (tedy bílé, kapitalistické) společnosti a může být cestou k úspěchu. Lze se na něj však taky podle ní dívat jako na zradu černošskosti.

Segregacionistický postoj vede k odloučení se černochů od bílé společnosti, je méně praktický, ale zato je podle Michelle více autentický. Michelle ve své práci víceméně váhá mezi oběma možnostmi. Během následujících studií na právnické fakultě Harvardu se Michelle účastnila demonstrací ze preferenční přijímání do zaměstnání profesorů z řad barevných menšin.

Po dobu dvaceti let před zvolením prezidentem USA, Obama v Chicagu pravidelně navštěvoval bohoslužby v černošském megakostele Trinity United Church, v němž kázal pastor Jeremiah Wright. Ten Obamu a jeho manželku rovněž oddal, stejně jako i pokřtil jejich dvě dcery.

Vztahy mezi reverendem Wrightem a manžely Obamovými byly vřelé. Pastor Wright byl však zároveň rasistickým, demagogickým extremistou, který nenáviděl bělochy a Spojené státy. Ameriku považoval za sílu zla ve světě, která záměrně vynalezla HIV jako prostředek genocidy vůči černochům, chovala se špatně vůči Libyi, a v podstatě si za 11. září 2001 mohla sama a zasloužila se je.

Barack Obama se v roce 2008 od reverenda Wrighta distancoval, ale dvacet let předtím navštěvoval jeho kázání.

Obama se v Chicagu také přátelil s manželi Bill Ayers a Bernardine Dohrn, kteří v šedesátých letech patřili k radikálním odpůrcům války ve Vietnamu a stali se členy teroristické organizace Weather Underground, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let páchala bombové atentáty proti policejním stanicím a vojenským zařízením.

Oba dva jsou profesory v Chicagu a pomohli Baracku Obamovi na začátku jeho politické kariéry v devadesátých letech dvacátého století.

Převzato z EURO.cz